Práca realitného makléra

betiska
17. mar 2013

Rozmýšľam nad takouto aktivitou, aký máte názor, postoj voči realitným maklérom a realitkám? Ak by ste menili bývanie, išli by ste "na vlastnú päsť", alebo by ste vyhľadali spoľahlivého makléra? A hlavne ma trápi, či sú vôbec "obchodovateľné" nehnuteľnosti v Piešťanoch, aj vzhľadom na početnosť realitiek v meste. Mám plnú hlavu otázok, je to oblasť, v ktorej som vôbec nerobila, navyše dlhú dobu som na materskej a potrebujem prácu flexibilnú. Tak som zvedavá na Vaše názory 😉. Ak mi niečo ešte zíde na rozum, doplním 😀

emma_932
17. mar 2013

ahoj, prave kupujeme domcek a vzdy sa snazim ziskat kontakt na majitela, aby sme obisli realitku.. mozno aj preto, lebo sama som robila v realitke, ale po troch mesiacoch som usla..

any_a_sasulik
17. mar 2013

Ahoj. My sme si kúpili práve domček a riešili sme to cez realitku.. už len pre to pohodlie, že my nič nemusíme vybavovať.. 🙂 Absolútne nič .... všetko rieši maklérka 🙂 A hoci sme im aj celkom dobre zaplatili stálo to zato keďže pri bábätku by sme to všetko nestíhali 🙂

betiska
autor
17. mar 2013

@emma_932 prečo si utiekla? asi budem samá otázka (ja som utekala tak z banky), možno záleží aj na samotnej realitnej spoločnosti, dávali Ti plány, alebo fakt si túto práce neviem predstaviť...

emma_932
17. mar 2013

@betiska vacsina realitiek zamestnava na zivnost, t.j. ziadny fixny plat, musis mat svoje auto a pod. ja som tri mesiace chodila s klientmi po obhliadkach, kopec casu, benzinu, musela som dokonca aj aktualizovat inzeraty + obvolavat /tel. som mala od nich/, proste dost roboty a robila som im zadara. konecne jeden klient chcel kupit byt, ja ze hura, idem to vybavovat, budu aj peniazky, na to mi to sef zrusil, ze niekto to mozno /!/ zobere a nemam ten byt predavat. Pred klientom som bola samozrejme za debila, ani provizia, okamzite som ich poslala kade lahsie...
Chela som ale skusit inu realitku, tam podmienky ovela lepsie, ked sa chlapik pytal, kde robim, povedala som mu, on ze aaa vobec ich nepozna, a teraz sa drz, este v to popoludnie som ho stretla u sefa...
Tento biznis na Slovensku este nie je "na urovni", mnohi su "alergicki" na realitky a vobec sa im necudujem..

emma_932
17. mar 2013

@betiska ale za skusku nic nedas, povenujes sa tomu mesiac-dva a uvidis.. mozno budes mat vacsie stastie ako ja

lilitela
17. mar 2013

@betiska Manzel robil v realitke cca 3 mesiace, a tiez sa nabehal a nepredal ani jeden, mal iba vydavky, prijem ziaden. Takze ak to chces robit, rataj s nepravidelnym prijmom, a s tym, ze prve mesiace mozno ani nic nezarobis. Je to praca o stasti, ten isty byt ponukaju vsetky realitky a ci zrovna tebe zavola potencialny kupca, a nakoniec kupi cez teba. Niektore nehnutelnosti sa predavaju aj rok(y). Praca je sice zdanlivo flexibilna, ale t.z. ze sa budes prisposobovat klientom, t.z. napr. po ich pracovnej dobe, a tak.

sympa1
17. mar 2013

@betiska mne sa tiez tato praca zdala atraktivna kym tam nezacala robit kamaratka...robila tam rok..nemala som cas si s nou ani pokecat o praci ze ako jej to ide a tak...az ked skoncila mi povedala ako to funguje..no otrasne...mozno sa nabalia len ti najvyssi ale urcite nie tí co behaju a predavaju zhanaju nehnutelnosti......cele dni behala s klientami po domoch..musela odprezentovat vsetko a vela x s nulovym vysledkom ...hladat nehnutelonosti a non stop na telefone..benzin jej nikto nepreplatil..samozrejme na zivnost....a ked sa jej par x podarilo dom aj predat a tesila sa ze budu prachy po 8 mesiacoch tak s tym boli take problemy ze ona bola ta posledna na ktoru sla rada s podielom od zisku...a to prislo aj po 4 mesiacoch od predaja...doma 2 deti..no proste praca nic moc

betiska
autor
17. mar 2013

hm, práve toto mi nešlo do hlavy, že práce v Piešťanoch bohvieako nie je, ale skoro vždy natrafím na ponuky realitiek, a stále mi je čudné, že dookola tie isté spoločnosti a stále hľadajú makléra 😖, zatiaľ Vám ďakujem žienky milé za informácie, kľudne píšte podľa chuti svoje skúsenosti (asi sa to rýmuje, úmysel v tom nebol 😀)
@sympa1 teda nič moc, chúďa, si viem predstaviť ako sa asi cítila ☹

betiska
autor
17. mar 2013

@emma_932 no, veru neviem, či sa oplatí kvôli tomu brať si živnosť, hoci som videla ponuku aj na dohodu, no, som z toho jeleň 😵 , lenže ako si preveriť realitku o jej loajálnosti voči klientom a rovnako spolupracovníkom?

emma_932
18. mar 2013

@betiska tazko.. hlavne by som nespajala slova realitka a lojalnost 🙄 dnes sme sa boli pozriet na jeden dom.. ked som prvykrat volala chlapikovi, hovoril, ze dom nie je jeho, predava to kamaratovi, lebo ten je furt v zahranici, jaaaj a ze nie je ziaden realitak. dnes sme tam dosli a vysledok: je tam
1. majitel
2. pani, ktora ma kluce
3. pan, ktory tam byva
4. a tento fesak, ktory ako som zistila, je predsa len makler

😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 vrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

emma_932
18. mar 2013

vola sa PETER KOSTKA, bacha nanho

betiska
autor
18. mar 2013

@emma_932 no krása, ozaj, ja som asi stále naivka, stále žijem v tom, že poctivo je najlepšie 😀 , a že každá práca akákoľvek je o človeku a jeho prístupe a nielen práca (to sa mi potvrdilo, len s tou poctivosťou je to ťažšie, čo sa týka presadenia sa 😀 ), meno hodim do googlu, som zvedavá 😉

nanulik
18. mar 2013

ahoj my ked sme kupovali byt tak sme išli cez realitku, pani ktorá nás mala na starosti bola milá a príjemná, všetko vybavila, poradila a ked bolo treba aj s nami kade tade chodila. a že sme im dali peniaze navyše? ja to nelutujem, obyšlo sa to bez stresov

limoncino
18. mar 2013

my sme kúpu domu tiež riešili cez realitku, kto by toľko behal, provízia bola zahrnutá v cene nehnuteľnosti, a pani všetko vybavila, vklad do katastra, zmluvy.. našou jedinou starosťou bolo pdpísať zmluvu a vložiť peniaze na účet...
Tiež som sa pohrávala s myšlienkou takto si privyrábať, ale ako vás tak čítam, asi si to rozmyslím 😝 😀

emma_932
18. mar 2013

ano, ludia su rozni, napr. /viem, ze samochvala smrdi 🙂/ ale so mnou boli klienti spokojni /az na toho jedneho, pred ktorym zo mna sef urobil debila/, dokonca, ked sa jedna klientka dozvedela, ze odchadzam z tej realitky, chcela volat sefovi, normalne spustila taky 5minutovy monolog, aka som uzasna, este s takym clovekom nepracovala a pod.
takze ano, su aj taki makleri, kt. urobia pre klienta maximum, ale treba mat na nich obrovske a to fakt obrovske stastie...

btw. ja ako kupujuca to beriem tak, ze za usetrenych 2 - 3 tis eur spravim celkom dost v dome, zmluvu spravim za 3 hodky, pravnicka mi to za 100ku skontroluje, pol dna na katastri a basta.

betiska
autor
18. mar 2013

@emma_932 hm, taká odozva od klientov je na nezaplatenie, šikulka🙂, s uštrenými peniazmi Ti dávam za pravdu, hlavne, ak v tom vieš už chodiť, nie je problém🙂

emma_932
18. mar 2013

neviem v tom chodit 😅 ale pusu mam, opytam sa 😉 ved za 3tis mi vymenia okna do frasa

janetta20
18. mar 2013

dnes som bola na pohovore za realitáčku....nepresvedčil ma...navysuju si cenyo 4500e, dost nie?

fialkaa
18. mar 2013

realitny makler je super povolanie, az na to, ze u nas ho robia ludia z ulice a nevedia ho robit. pochopila som to, ked sme kupovali byt. tu v BA je situacia taka, ze sotva kupis byt inak ako cez realitku, jedine, ak kupis cez znameho alebo cez znameho svojho znameho. ked sme kupovali byt, predavali sa reality ako teple rozky a realitaci sa tak aj spravali - otrasne. chodili na prehliadky absolutne nepripraveni, nevedeli o nehnutelnostiach, ktore ponukali, nic, vyvysovali sa a hrozne klamali. vlani sme predavali byt, tiez cez realitku, inak sa nedalo. realitaci boli trochu na vyssej urovni (vsak ich kriza preriedila), ale aj tak to vacsina z nich nevedela robit. nevedia totiz zakladnu vec: pocuvat klienta a podla toho mu ponukat nehnutelnosti. takze sa u nas premlelo tisic ludi, pricom mnohi z nich mali uplne inu predstavu o byte, ako bol ten nas. a to mal realitak vediet a nevodit ich sem. inak je to super atraktivna praca, hned by som sa na to dala. poproi detoch vsak nezvladnutelna. prehliadky bytov si predsa kazdy dohaduje hlavne po pracovnej dobe, co je pre matku s detmi neprijatelne. navyse nepravidleny prijem - mas mesiace, ked daco predas a zarobis a dalsie, ked si na nule.

zuzanockamt
18. mar 2013

@betiska ja by som urcite sluzby realitky nevyuzila, mozno, keby som bola vo vyssom veku a nevedela, ze co a ako ... ja mam na tieto vybavovacky mojho muza 😀 ... podla mna vsetko si dokzae vybavit clovek aj sam a usetri peniaze ( a nie malo), co by dal RK 😝

betiska
autor
18. mar 2013

@janetta20 ou, tak to je sila, to by som radšej zaplatila právnika za vypracovanie zmluvy. Môžem sa spýtať čo to bola za realitku?

janetta20
18. mar 2013

sureality
@betiska

betiska
autor
18. mar 2013

ďakujem🙂

simca06022011
18. mar 2013

NO tak realitaci su totalni amateri (vacsina)... uz cca 5 rokov sondujeme trh a hladame 2000m2 pozemok na sklady alebo sklad, a cca 1000m2 na doma alebo s "normalnejsim neprerobenym domom", mame presne poziadavky a vieme co chceme, obehli sme niekolko realitiek, totalna neschopnost.. ked sa nam ani 3.-4. odkaz na inzerat nepacil (inzeraty na webe si viem aj sama pozriet....) tak sa viac neozvali... to ze na to mame a chceme kupit je druhorade ;) O klamstvach a kadejakych podvodnikoch ani nehovorim.. predrazene pozemky na stavbu "vo schvalovani" ale v uzemnom plane sa ani neplanuje o pristupovych cestach (napr.) alebo pozemok na dom za vyyybornu cenu, isli sme aj na obhliadku, ukazali nam aj plany a vymerany pozemok.. pozeram na to a doma otvorim kataster a zistim, ze ano.. dom tam moze byt ale iba ak budeme lietat domov helikopterou, pretoze bude ohradeny cudzimi pozemkami bez cesty... a vlasne nakoniec som si cez kadernicku (ano, kadernicku... ked som sedela vedla jednej realitacky) zistila ze ten pan ten pozemok predava uz par rokov prace kvoli tomu ze k nemu nie je cesta a so susedmi sa dohodnut neda... ale uz by nam ho predavali... ani realitackaa ani majitel o tom nepovedal ani slovo....
Realne boli s nami na obhliadkach iba 2 realitacky, jedna kancelaria zorganizovala stretnutie a nesli s nami a druha nam dala priamo kontakt na majitela a dohadovali sme si to sami.. nie vzdy treba chodit na obhliadky s klientom, ale potom je tam mozno riziko ze sa to preda "bez realitky" 🙂
Hladanie bytu kde sme teraz sme nastastier riesili cez znameho znameho.. tie co realitka predava v ZV za 50-60tisic mame za 33tis.... tak asi tolko k tomu 🙂)) a to ze realitacky robia moje spoluziacky, ktore ledva urobili maturitu (bez penazi by ani neurobili) a realitky si pootvarali vdaka bohatym priatelom len ukazuje na ich kvalitu 🙂)
Realitaci by mali vediet aj predavajucim poradit, kolko krat som bola na obhliadke v "chlieve" (doslova)... mali by ich upozornit ze ak chcu taku a taku cenu, musi ta nehnutelnost nejak vyzerat, prerabky nie su nutne, ale nezariadeny objekt aspon upratat a zariadeny zutulnit aby sa tam clovek hned citil "ako doma" by malo byt samozrejmostou... a tiez by predavajuci mohli rozmyslat a rozhodit siete medzi znamymi alebo v normalnych novinach, a nie zivit realitakov :P V BB a ZV to funguje tak ze akonahle je byt na predaj, zalarmujue sa "banda" byt sa kupi a potom sa znovu predava "akoby" cez realitaka (dokonca vraj maju znamych aj v inzertnych novinach )
K Piestanom.. inzeratov a bytov na predaj som tam videla dost :P ale to uz bude rok co som tam bola na prechadzke 🙂))

zuzinkagugi
30. jún 2016

No, zrejme, tí z vás, čo robili túto prácu a tak rýchlo "zakapali" sa pohybovali v regióne, kde nie je vysoká predajnosť nehnuteľností, a taktiež ste nenaberali exkluzívne ponuky, ale naberali ste nehnuteľnosti neexkluzívne, t.j. mali to viaceré realitné kancelárie v ponuke a tak niet sa čo čudovať. Ja pracujem ako realitná maklérka dlhšiu dobu. Síce pracujem v bratislavskom a trnavskom kraji, ale mám províziu za predaj nehnuteľnosti 3% z predajnej ceny pre realitnú kanceláriu, všetci naši makléri majú z toho 50%, a navyše všetky ponuky máme exkluzívne bez toho, aby s tým majitelia dobrovoľne nesúhlasili. Je to všetko o prístupe k ľuďom, o profesionalite, o kontaktoch a dobrý maklér si časom vybuduje dobrými recenziami od spokojných klientov novú klientelu 🙂 Je to úžasná práca, kde síce pracuješ s ľuďmi, ale máš naozaj flexibilný čas... v inej práci sa narobíš fixne od rána do večera, a zarobíš ďaleko menej ako tu. Je tu nepravideľný príjem, niekedy zarobíš viac a niekedy menej, ale nikdy to nebude také ako keď by si robil niekde za 600 eur celý deň od rána do večera celý mesiac 🙂

stanka_s
13. jan 2017

Ahojte, obnovujem temu 🙂. Laka ma vyskusat si pracu maklera. Zivost mam, tam by problem nebol. Bolo by to len na prilepsenie. Zaujima ma hlavne ako su realitaci vnimani a ake skusenosti s nimi mate. Ja osobne dobru, pred 10 rokmi sme kupovali chatu a pani maklerka bola fakt seriozna. Dakujem za reakcie a pekny piato 🙂

bernusca
25. mar 2017

@zuzinkagugi ahoj,prosim Ta ako dosiahnes exkluzivitu predaja?dakujem.

jurio
27. apr 2018
zuzinkagugi
28. máj 2018

@bernusca To ťa musia naučiť už tam kde pracuješ 🙂 Jati nemôžem dať moje know how, ale je to veľmi jednoduché.