Šoférovanie firemného auta

pukinka11
3. júl 2015

Ahojte. Prosím Vás, mám otázku. Môže zamestnávateľ nútiť zamestnanca šoférovať firemné auto aj na dlhšie trasy??? Na ktoré sa zamestnanec "necíti" a nie je skúsený šofér? A nie je to ani náplňou práce a ani sa ho na to nepýtali na pohovore??? Ďakujem ( ak tu už také niečo je, ospravedlňujem sa)

natalym
3. júl 2015

Tak nútiť asi nie, ale však sa aspoň naučíš. Treba mu povedať, že ho možno roztieskaš, či je s tým uzrozumený.

sviecka
3. júl 2015

Opytaj sa na inspektorate prace, zavolaj.

alenah31
3. júl 2015

@pukinka11 ju jedno či sa to na pohovore pýtali alebo nie. Dôležité je či to je zahrnuté v pracovnej zmluve ako časť tvojej pracovnej náplne. Ak tam nie je zakomponované, že napr. "riadenie motorového vozidla podľa potrieb zamestnávateľa" nešla by som firemným autom ani na dlhšie ani na kratšie vzdialenosti.

pukinka11
autor
3. júl 2015

Nie v zmluve to nie je.... Ďakujem za odpovede....

alenah31
3. júl 2015

@pukinka11 tak potom je to LEN na tvoje vlastnej dobrej vôli🙂

darina1952
3. júl 2015

@pukinka11 Každý zamestnávateľ by mal robiť pravidelne školenie vodičov, ak si takýmto školením neprešla tak by si podľa mňa mohla odmietnuť viesť služobné motorové vozidlo. 😉

emma_932
3. júl 2015

@pukinka11 Nutit ta nemoze. Lenze nezamestnanost je vysoka a zakonnik prace je na strane zamestnavatela. To nechcem strasit, ale ked vidim, ako sa tu kazda stazuje, ze nema pracu, malo zaraba, nie su peniaze a potom sa tu riesia otazky tipu nechce sa mi riadit firemne auto. Tak chod na kondicne jazdy. Jednoduche.

pukinka11
autor
3. júl 2015

@emma_932 ďakujem za odpoveď, aj keď som sa na Tvoju radu nepytala, predmetom otázky bolo niečo iné. A nikde nie je napísané že je to o mne, a už vôbec nikde nie je napísané že sa tomu zamestnancovi NECHCE.... Ďakujem

pukinka11
autor
3. júl 2015

Aby som upresnila a nikto neutocil na mňa necíti znamená zdravotné problémy.... Pre ktoré sa stať skúseným šoférom nemôže....

misaddd
3. júl 2015

@pukinka11 Netreba sa čertiť hned, myslím že @emma_932 ti napísala len pravdu. Ak chce človek niečo dosiahnúť, musí sa prekonávať. Predpokladám že vodičák bol od teba (alebo od niekoho iného ak to vraj nie je o tebe zrazu ) požadovaný aj pri nástupe do práce a možno aj to aby bol človek aktívny vodič. Predpisy a cesty sú všade rovnaké na SK, tak neviem aký je rozdiel šoférovať vo svojom meste alebo inde. Ak máš problém s orientáciou, požaduj navigáciu alebo aj do mobilu alebo tabletu sú rôzne aplikácie ktoré nahradia navigáciu a navigujú ťa. Ja som tiež musela chodiť okamžite po tom ako som dostala vodičák aj sama na neznáme miesta a ešte vlastným autom a tu som. A to som v autoškole veľmi nevinikala, skôr naopak, ale bola som nútená a aspoň som veľa vecí pochopila v neznámom prostredí a som lepšia vodička ako keby som chodila len po svojom meste po pamäti a nič nechápala a keby náhodou zmenia značenie tak havarujem, lebo sa neviem orientovať

katenka858
3. júl 2015

nooo....pokiaľ nemáš oprávnenie viesť služobné motorové vozidlo, tak ani nemôžeš...to by ti mal zabezpečiť zamestnávateľ, tzv. "firemný vodičák"...inak nemáš za volantom služobného auta čo hľadať...

mimla
3. júl 2015

Ja som raz nastúpila na miesto sekretárky a recepčnej a zrazu som zistila, že vyše polovicu pracovnej doby robím špeditéra po Bratislave. Nejako mi to nevadilo. Bola som rada, že mám prácu. Ak ja mám vyvážať tovar, oni musia za mňa dvíhať telefóny. Ja som žiadne oprávnenie na vedenie služobného auta nemala, ale bolo to už dávno. Môj muž potrebuje k vedeniu firemného vozidla dokonca havarijné poistenie, ktoré si platí zo svojho. Keď som sa nad tým pozastavovala, tak len povedal, že to k jeho práci jednoducho treba, zamestnávateľ to vyžaduje a na jeho mieste môže pracovať kľudne aj niekto iný, kto si túto ročnú investíciu zaplatí.

Neviem aký je to ten zlý zdravotný stav, ale ak to bráni dlhšiemu šoférovaniu, nemal by dotyčný/á šoférovať vôbec? Neviem, len sa pýtam, netuším, čo to môže byť za diagnózu. Treba si asi ešte raz a poriadne pozrieť pracovnú zmluvu a hľadať nejaké vety typu "a úlohy podľa potrieb zamestnávateľa" Aj takto vágne postavená veta sa tam občas objaví a mohlo by to spadať pod ňu.

katarinamarkova
5. júl 2015

@pukinka11 nutit ta nikto nemoze, ale ak sa ta pri pohovre pytali, resp. poziadavkach na zamestnanca bolo aspon uvedene ze vodicske opravnenie sk. B - tak to logicky znamena ze ten dotycny co vodicak ma ma vediet aj soferovat 🙂
takze sorry, ale ak si vedela, ze budes mat k dispozicii firemne auto, mala si predpokladat, ze asi hladaju niekoho co volant nepozna len z obrazku.