Učiteľstvo 5. - 9. ročínik na základnej škole a práca v škôlke

hermina_
26. júl 2014

Už dlhšie si hľadám prácu ako učiteľka v ZŠ, čo je, žiaľ, nemožné. Teraz ale hľadajú učiteľku do MŠ, kde chodia obe moje deti. Viem, že nemám kvalifikáciu ako učiteľka v MŠ. Má vôbec význam podať si žiadosť s tým, že by som mohla byť ako nekvalifikovaná učiteľka? Máte skúsenosti, či zamestnávateľ uvažuje nad možnosťou zamestnať nekvalifikovaného učiteľa? Mám skončený SJ a literatúru, takže sa to dá hodne využiť aj v MŠ. Čo si o tom myslíte?

janinah
26. júl 2014

treba skúsiť,napíš žiadosť a choď osobne sa porozprávať s riaditeľkou

rakywanda
26. júl 2014

myslím, že nie. zákon zakazuje zamestnávať nekvalifikovaného...dokonca už niektoré neberú ani s tým, že ihneď si začneš dopĺňať štúdium. chcú hneď kvalifikovaného učiteľa.

filipal
26. júl 2014

@hermina_ mas pedagogicke vzdelanie, prijat ta moze, len ta zaradia zrejme do nizsej triedy. ano, nemas predpisanu kvalifikaciu, ale vynimky su pripustne. zalezi na voli riaditelky, ak sa bude vyhovarat, tak ta nechce prijat z inych dovodov.

filipal
26. júl 2014

@rakywanda to je teoria, ale v praxi pracuju v skolkach aj s pribuznym vzdelanim. (ucitelstvo zs, psychologia, spec. pedagogika)

hermina_
autor
26. júl 2014

@janinah @filipal dakujem za odpovede. Strasne ma to laka skusit to, ved za odnesenie ziadosti nic nedam. Bolo by to uplne idealne aj za cenu, ze by som bola platovo znevyhodnena.
@rakywanda ale ja pedagogicku kvalifikaciu mam, akurat mi chyba kvalifikacia na predprimarne vzdelavanie, ale uvazovala som uz aj nad takym argumentom, aky mas ty.

zuzula777
26. júl 2014

zákon to síce zakazuje, ale množstvo zamestnávateľov - hlavne v malých obciach zamestnáva na tejto pozícii nekvalifikovaný personál... čož je smutné, nakoľko to nie je "len taká" práca 🙂 ale vy máte aspoň nejaké pedagogické zameranie 🙂 skúste, nič za to nedáte 🙂

sisaha
26. júl 2014

@hermina_ myslim, ze mas vysoku sancu, pretoze VS mas. Castokrat v MS robia ucitelky iba so strednou pedagogickou starsich rocnikov, ktore si uz skolu robit nechceli. Takze urcite viac ti povie riaditelka

rakywanda
26. júl 2014

som z menšej dediny, kde nekvalifikovaných učiteľov nechcú, aj staršie učiteľky v MŠ majú aspoň prvý stupeň elementárnej pedagogiky...
a vychádzam z vlastných skúseností, nemám stredné pedag. vzdelanie, doštudovávam predškolskú a elementárnu pedagogiku a teda nič moc, možno tak v súkromnom sektore

hermina_
autor
26. júl 2014

@rakywanda a ake mas inak vzdelanie? lebo ja mam pedagogicke vzdelanie, v nom je zahrnuta aj psychologia a pod. Akurat mi chyba to predprimarne... Ale chapem, je to velka bieda teraz - ja v mojej aprobacii robotu zohnat neviem 😖
@sisaha @zuzula777 dakujem za povzbudenie

hermina_
autor
27. júl 2014

Tak ziadost a motivacny list napisane, CV tiez - zajtra zbehnem do skolky a dam to riaditelke. A uz len nech sa deje Bozia vola 🙂

hermina_
autor
4. aug 2014

Takze dnes mi prisiel zamietavy mail, ze ma neprijimaju :( Ale co som cakala?
Je to hrozne, do roboty, kde staci nizsie vzdelanie - obchod a pod., ma nevezmu, skusala som velakrat, a praca adekvatna k mojej kvalifikacii nie je. Co sa ale cudujem, lebo ucitelov nikto robit nechce, a ked hladam volne miesto, tak nikde nie je.... 😔

0silvia0
4. aug 2014

@hermina_ každý rok nejaký počet učiteľov odchádza do dôchodku, stále mladé učiteľky odchádzajú na materské dovolenky, takže na tvojom mieste ak o túto prácu stojíš by som zvýšila počet kilometrov, ktoré by si bola ochotná dochádzať aj do vzdialenejšej školy, aspoň na čas, na získanie praxe a skúseností. Aj keď verím, že pri malých deťoch je s dochádzaním problém 😒 držím ti palce

hermina_
autor
4. aug 2014

@0silvia0 ja mam praxe kopec, a pracu si hladam v KE, aj tak nic - obehala som a poposielala ziadosti do kazdej jednej skoly a nikde momentalne netreba (SJ) .... v oktobri mi konci RD

maznacik007
4. aug 2014

@0silvia0 moja skusenost je ze teda vela ucitelov do dochodku neodchadza ... a ucia dokial su schopni udrzat kriedu a moč

preto je velky problem si najst miesto ako ucitel napriek tomu ze samy ucitelia zvyknu rozpravat ze robia za mizerne platy ale nadbytok miest pre ucitelov nie je a vzhladom na demograficku situaciu to bude len a len horsie ...

ja by som si skor upravila CV a hlavne oslovila známych a mozno sla pracovat do uplne inej oblasti ... sama som byvala ucitelka a pracujem uplne inde ... v IT oblasti

0silvia0
4. aug 2014

@maznacik007 píšem zo skúsenosti zo školy, ktorú navštevujú moje deti 🙂 Máme tu vzorku mladých učiteľov, stredný vek, dokonca jeden kus učiteľa-chlapa, a dve učiteľky dôchodkyne odchádzajú do dôchodku, čomu sa všetky deti veľmi tešia. Dôchodkyne vo vyučovacom procese im vadia 😲
mám kamarátku z detstva, tiež slovenčinárku učiacu na dedine a je to zanietená učiteľka ktorú decká milujú, takže sú učitelia a aj skoro učitelia, ja by som to tak tragicky nevidela. Dcéra mala doteraz vždy šťastie na výborné učiteľky, syn zasa smolu na neprístupné a neochotné učiteľky. Takže je to rôzne.
Mala som pocit, že hemina chce učiť a nie a orientovať na úplne inú oblasť...

zuzaana18
4. aug 2014

@hermina_ Zdravim, ak si rozhodnuta pre skolstvo, mozno by stalo za to, doplnit si kvalifikaciu formou DPS. Trva to dva roky, sice zabijes zopar sobot, ale tiez spoznas ludi a celkovo... Ja som si doplnala este kym som nemala dcerku, tak to bolo fajn, ale zavisi od okolnosti... Skus PgFa UK v Ba, pripadne inde, podla toho, kde to mas najblizsie, mozno by si stihla uz teraz od jesene. Skolstvo ma svoje + aj -, niekoho to chyti, ineho nie... kazdopadne, drzim palce ;)

0silvia0
4. aug 2014

@hermina_ to mi je ľúto, niekedy to nevychádza práve v tom čase, keď to potrebujeme, možno o rok sa situácia zmení alebo bude treba zastupovať nejakú učiteľku na MD. Možno by si sa mohla zatiaľ ešte dovzdelávať, ak máš na to chuť a energiu, urobiť si rigoróznu skúšku a získať vyšší stupeň vzdelania, možno ťa to niekam posunie, rozšíri obzory...
a pred rodičovskou dovolenkou si nepracovala na trvalý prac. pomer, keď ti nedržia miesto na pôvodnom pracovisku?

hermina_
autor
4. aug 2014

@maznacik007 v skolstve to tiez tak vidim - hladam si miesto aj v pribuznych oblastiach - vydavatelstva, nakladatelstva, kniznice - zial bezvysledne

@0silvia0 chcela by som ucit, to je jasne, je to moja srdcovka, ale momentalne nie je kde - a ostat bez prace, pri manzelovi na invalidnom dochodku, je neunosne 😔 bez penazi sa zit neda 😔

hermina_
autor
4. aug 2014

@0silvia0 pred RD som mala uvazok na zastupovanie pocas RD a pocas mojej MD mi skoncil

@zuzaana18 na dalsie studium nemam energiu, hlavne pokial nemam istotu, ze mi to zabezpeci naozaj robotu 😔

sorciera24
4. aug 2014

@0silvia0 len mozno uvediem do reality.....momentalne je ucitelov prebytok..... (ano, zalezi mozno aj od regionu a kombinacie...).....ale s kombinaciou SJ a mimo BA...je problem....uz pred 8imi rokmi som si posielala vyse 70ziadosti.....dva okresy vlek, komplet.....a ozvali sa mi "az" 2 skoly, z toho jedna, len na 1 rok...a to si hovorim, mala som sakra stastie...... ucitelov na dochodku je v skole naozaj vela, je to pre skolu vyhodnejsie.....a le vacsi problem vidim v tom, ze je malo deti.....a to je trend dlhodoby dnes.......rpsote, ekd nie su deti, niet koho ucit a ucitelia su nepotrebni....cize darmo pojde obcas nejaka do dochodku, resp. na MD.....ja idem teraz na MD...ymslis, ze niekoho za mna prijimaju?......praveze som niekomu zachranila krk (inak sa prepusta a bolo by tomu aj tento rok tak.....a to tiez mam SJ a som na velkej SS).....
dovzdelavanie, treba dobre uvazovat, mam rigorozku, ale !...asi treba ist smerom vyhodnejsieho odboru....proste sama vidim, ze humanitakov je vela a nie ej po nich taky dopyt ako napr. po angline, ci matike, informatike, fyzike...takze asi tak......a prekvalifikovanych ucitelov oapt len prepustaju....(tych co maju tituly a atestacie anvyse), elbo su rpe skolu drahi...musia im dat vyssi palt, co sa im neopalti a preto radsej prijimaju ludi bez rpaxe, ci absolventom....daju zakl. palt...prsote momentalne to tak funguje a je to hnus.....ale to je nas "skvely" skolsky system....chyba je v systeme, nie v uciteloch.......nenavidim tu byrokraciu,a le milujem tie deti, milujem ucenie, eln preto to chcem robit!

hermina_
autor
4. aug 2014

@sorciera24 je to smutne ale je to tak 😔

maznacik007
4. aug 2014

@sorciera24 pacitko som ti dala nie za to ze sa mi to paci ale ze je to realita ....

malzeville
4. aug 2014

@hermina som tiez ucitelka na dochodku ucila som 36 r. na gymn. AJ , vcas som si podala do doch. u nas sa dalo este aj potom, nespekulovala som, len mam choru chrbticu z casu na cas som mala mesiacPN.
vo veku 59 r. prisli 3 mlade kocky samozrejme uvazok mi nedali tientri tam vydrzali dva roky.
naspat by som nesla ani keby ma volali ucilabsom este na ucnovke a popritom doma sukromne.,
velmi sa cudujem ze nemas sancu sa zamestnat je pravdou ze niekde si drzia dochodcov co nejdu na R D a mladi perspektivni uvitelia nemaju miesto
toto by mal novy minister riesit a svtym studiom to skus prekonaj nechut s papierom budes mat vacsie sance inac budu k tebe pristupovat a za 2 roky sa dufajme nieco zmeni k lepsiemu 🙂 drzim palce 🙂)

jalito
4. aug 2014

Ja som myslela, že učitelky, ktoré majú zameranie na slovenský jazyk píšu štylisticky správne a s interpunkčnými znamienkami....

sorciera24
4. aug 2014

@jalito ked piseme z mobilu a rychlo, tak nepozerame na preklepy a isto nie na interpunkciu.....a stylistiku prisposobujeme anonymom z fora (ako ty;))

jalito
4. aug 2014

@sorciera24 No ak si si nevšimla tak som napísala štylisticky správne a s interpunkčnými znamienkami. Zlato 😎

hermina_
autor
4. aug 2014

@jalito ako vies skontrolovat interpunkciu, ked ju sama nevies spravne pouzivat? 😉

sorciera24
4. aug 2014

@jalito nie som tvoje zlato(ak si si nevsimla🙂)....a citat viem.....ale moj text asi nebol pochopeny...nie moj problem....precitaj si este raz..... (inak piseme styl. spravne aj s interpunkciou, ale na anonymnych forach to hlbsi vyznam nema.....prave pre vyskyt roznych nechapavych individuii... 😎

hermina_
autor
12. aug 2014

Pozvali ma na pohovor, na poziciu asistent ucitela v ZS. Ide o pracu s detmi z romskych komunit v ramci integracie do skol, ale ak by to vyslo, tesila by som sa. Len jedno z odporucani je poznat romsky jazyk, co ja neovladam, ale na pohovor ma vybrali, takze asi ostatne kriteria splnam. Uvidim ako to dopadne.

damianana
19. aug 2014

hermina_ uplne s Tebou suhlasim , ze to nie je med lizat s pracou a to v kazdom odvetvi. Tuto pracu by som zobrala len v krajnom zufalstve, jednak budes mizerne platena, dostanes sa len do 8ky aj ked mas VS, okrem toho, ze kazdy den budes ucit samoobsluzne ukony zaostale deti, skola Ta bude pouzivat ako dievca na vsetko, vypadne niekto do 9. rocnika na fyziku, budes prva na zozname, najma ku konca roka, ked sa Tebe zverene deti trochu zadaptuju. Ale zas na druhej stane, nebudes az tak chybat , ked vypadnes kvoli OCR, co bude teraz na jesen do februara dost caste. Skus si este rychlo popisat Cv a ziadosti na poziciu vychovavatelky, sice trochu komplikovanejsia pracovna doba pre maminu s drobcom , ale podla legislativy ostanes v desiatke , ako keby si ucila a povedzme si, ze sa napln neda ani len porovnat s poziciou a zodpovednostou ucitela, ktory pripravuje na monitor a na vsetky sutaze, kto si len vymysli, slohy, testy, ....tie deti na 1. stupni su tvarnejsie, milsie, pritulnejsie. Viem, o com pisem, ako mamina dvoch deti som si presla nelahkym obdobim, najma kvoli OCR som si vytrpela svoje. Robila som aj ako obchodna zastupkyna, ale ver mi, ze tam uz bol temer firemny benefit, ked som mohla jeden den ostat s chorym dietatom na celodennej priepustke. Klopem si na hlavu za kazdy rok, co su deti samostanejsie, ale stale to nie je ruzove. Aj aj lavirujem ci opat do skolstva ci do sukromnej firmy.