Autoimunná chronická tyreoditída - liečba

bayuska
20. júl 2013

Ahojte.... momentalne to nejako priamo nesuvisi s tehu, pretoze v tomto stadiu, ako sa to u mna zistilo (dost neskoro... prisli mi na to vo stvrtok 18.7. a vlastne stitna zlaza mi nepracuje uz dost dlhu dobu ) takze nateraz sa o tehotenstve rozpravat neda... ale zaujimlo by ma, ak niekto trpi touto chorobou.... ako prebiehala liecba ? alebo teda privikanie si tela na lieky ? doktorka mi nasadila Euthyrox (liecivo levotyoxin) s tym, ze obsahuje laktozu... a mne pred niekolkymi rokmi homeopaticka diagnostikovala intoleranciu na laktozu.... ale s tym, ze mne z mlieka a mliecnych vyrobkou nebolo ani zle, ani hnacky ani nic, ale ze sa mi ta bielkovina nevstrebavala... ale aj odhliadnuc od toho, ze tento liek obsahuje laktozu, tak miv ravela, ze zo zaciatku mi moze byt zle a mozno aj priberiem... v piatok rano som brala prvu davku ( momentalne mam brat tyzden 37,5mg kazde rano, potom mam skusit na striedacku jeden den 75mg druhy den 37,5mg, takto to brat tiez tyzden a potom mam prejst normalne na 75mg (jedna tabletka) teda ak mi to nebude robit problemy... lenze ako som rano zobrala tabletku, tak vecer mi prislo z nicoho nic hrozne zle a zvracala som a bolo mi zle az do rana... rano ma hrozne bolela hlava a potom sa to ukocirovalo... rano som normalne vzala dalsiu pol tabletku a zas cely den vpohode a vecer ma zacala hrozne palit zaha a pali ma az doteraz.... v pondelok idem na doplnkove odbery este... ale neviem, ci to nie je skoro na to, aby sme uz menili lieky... nie som si ista ci mi je zle z nich... jedine co ma napada je, ze mozno k veceru uz vyprchaju tie lieky (doktorka sa vyjadrila, ze podla nej je tato davka pre mna velmi malo, ale ze radsej chce zacat s mensim davkovanim, ak by mi nahodou nesadli koli tej laktoze) tak neviem... mate s tym niektora skusenost ? je to normalne a potoms a to ukociruje alebo to je zle ?

zlostitko
21. júl 2013

Ahoj, ja mam presne to iste a nie je to ziadna tragedia. Neviem, ake si mala priznaky choroby, ale mne nie je vobec nic. Zistili mi to uplne nahodne pri odbere krvy. Liecim sa uz asi 7 rokov a pocas liecby som presla z 50 mg cez 75 a momentalne som na 100. Co sa tyka tvojej nevolnosti nemam s tym skusenost, nikdy mi po liekoch nebolo zle a to som dost citliva, lebo som vracala z kazdej HAK, ktoru som brala 🙂 ked som otehotnela, bola som dost sledovana, ale inak sa to pekne da zvladnut a ani otehotniet som nemala problem 🙂 treba si na to zvyknut, lebo lieky budes brat pravdepodobne cely zivot. Vela stastia 🙂

miminkacik
21. júl 2013

@bayuska ja ju mám tiež, mala som dlho euthyrox 75, teraz v tehu mi to zvýšili.. mne to zistili ešte v detstve, tiež mi v podstate nič nebolo, len som mala stále zvýšené nejaké výsledky z krvi.. a tiež mi nikdy nebolo zle z liečby a to som citlivá na všetky lieky ako hovorí @zlostitko
ale s tou laktózou problém nemám, tak neviem.. ja na tvojom mieste by som asi vydržala pár mesiacov túto liečbu a až potom sledovala výsledky, naozaj berieš liečbu príliš krátko na to, aby sa dali uzatvárať nejaké závery..

bayuska
autor
21. júl 2013

@zlostitko @miminkacik ano aj ja si myslim ze je to kratko.. chcem vydrzat, nechcem zbytocne menit.... len sa bojim ze sa mi ta intolerancia na laktozu "vrati" alebo teda prepukne do plnej podoby (to sa stalo u svokry) a teda ja mlieko fakt ze mooooozem a veeeela.... noo a priznaky ja som z nicoho nic navalovo pribrala, ono pravdepodobne tam bude viac ochoreni, preto idem v pondelok na dalsie odbery... na endo som sa dostala vlastne koli podozreniu na cushingov syndrom.... aa s otehotnenim my mame problem tak aj gyndos ma poslal na endo ... aa ja mam skor podozrenie ze mi nie je zle z tych liekov... ale ze ked sa mi uz vstrebaju, vtedy mi zacina byt zle.... lebo inak si to neviem vysvetlit... skusim sa v pondelok spytat, ci si nemozem uz teraz zvysit davku.... tak uvidime.... lebo aj teraz este rano ma palila zaha a asi 15-20 minut potom co som si dala rannu davku tak ma prestala... cize z tohio mi vypliva len tolko ze ta davka je proste mala... a nevydrzi mi v tele celych 24 hodin.... ale to je len moj predpoklad ale dakujem pekne za odpovede 🙂

miminkacik
21. júl 2013

@bayuska ono to býva jeden z príznakov, pri hypotyreóze priberanie a pri hypertyreóze chudnutie, liečbou by sa malo všetko upraviť.. ak sa vám nedarí otehotnieť, tak to je na 99,9% z tohto.. treba to liečiť a stále kontrolovať a potom je otehotnenie bezproblémové.
To z čoho ti je zle, ti podľa mňa nebude vedieť povedať ani lekárka.. jedine ti zvýši tú dávku a bude sledovať, že čo sa deje.. každý organizmus je iný, možno tvoj reaguje takto a možno ti je zle z niečoho úplne iného.. takže ťažko povedať, ale držím ti palce 🙂

syrik
21. júl 2013

Ja to mám tiež už asi 5 rokov, ale mne bývalo katastrofálne zle a prišli mi na to až po 7 mesiacoch nevoľnosti...dovtedy som brala lieky na srdce - mala som búšenie srdca, pulz v pokoji až nad 100 a keď sa to nelepšilo ani liekmi, vzali mi krv na štítnu žľazu a tam to bolo...Ako som sa začala liečiť, postupne mi to prešlo. Ale nebolo to zo dňa na deň, trvalo aj pol roka, kým som sa dostala do normálu...Potom, keď som bola nastavená dobre, tak mi bolo ako v raji...nič, len som musela pravidelne brať lieky, ale to budeľ už až do smrti...Mne sa tie nevoľnosti vrátili v tehu, tam som zase mávala vysokánsky pulz, no po pôrode to zmizlo...akurát tam ma nevedela dať doktroka zase dokopy, tak tam mi zase bolo zle, lebo som mala prinízku dávku...Podľa mňa, aj toto Ti môže robiť zle, keď jeden deň máš privysokú dávku, potom prinízku...Mala by Ti skúsiť dať jednu dávku, počkať....a nie raz tak, raz tak....nerobí to dobre ani mne...s tou laktózou neviem súvis...ale pokiaľ Ti mlieko nič nerobí, to v tom asi nebude...veď uvidíš, ako dopadnú ďaľšie odbery...v každom prípade držím palce 🙂

gretka2
21. júl 2013

Ak mas problem s laktozou v Euthyroxe, preco ti lekarka nepredpise L-thyroxin, ktory ju tusim neobsahuje ? Co firma Merck dava lepsie darceky ako Berlin-Chemie ? 😉 (vyrobcovia) Nasla som si zlozenie oboch, a v L-Thyroxine laktoza nie je uvadzana. Oba lieky obsahuju rovnaku zlozku - levothyroxin. Ja beriem Euthyrox uz asi 12 rokov.
Niekedy to dlhsie trva, kym ta lekarka nastavi na spravnu hladinu liekov, a to zisti odbermi krvi. Ja beriem 88mg (cez vikend 75mg).
Lieky uzivaj hned rano, zasadne nalacno, a jedz najskor pol hodinu po tabletke. Ale to ti snad endokrinologicka vysvetlila.
Ja som sa k endo. dostala kvoli "divnemu pocitu v krku", a malo vyraznej jamke pod krkom (kde je stit.z.umiestnena), na co ma upozornila moja mamina, ktora sa na to tiez lieci.
Ale ziadne vyrazne priznaky som pri nasadeni liekov nepocitovala. Chodim na pravidelne kontroly, otehotnela som 2 krat, uplne bez problemov, pocas tehotenstva som bola viac sledovana na endo. a na cas mi bola davka zvysena, a na chvilu vysadena.
Skus sa doktorky spytat, na ten L-Thyroxin. Oba lieky su uplne to iste, akurat od inej firmy, a maju ine pomocne latky . MOzno som nieco prehliadla, ale podla mojich zisteni, L-Thyroxin laktozu neobsahuje. Na nasom trhu su na liecby hypothyreozy a autoimunnej chronickej tyreoditídy iba tieto 2 lieky.

bayuska
autor
21. júl 2013

@miminkacik ano no svokra zas strasne schudla vtedy... a ona je uz tak dost chuda.... este k tomu jej nabehla potom ta alergia na laktozu, na to jej prisli a stale jej bolo zle a nakoniec ma aj alergiu na lepok....
@syrik noo ja beriem lieky este len treti den, teda zatial som na tych 37,5 mg .... v pondelok sa jej opytam ze co a ako ak tam bude
@gretka2 ano vysvetlovala mi to doktorka... ja beriem hned jak sa zobnudim... lenze ja mam denny rytmus dost posunuty pre mna je rano tak okolo 10-11 ale o tak isto dlhu dobu som aj vecer hore tak neviem ci mozem brat vtedy ako sa zobudim alebo si mam davat napr o 7 rano alebo tak... vravela mi , ze aj ked sa nad ranom okolo 3-4 zobudim na wc tak ze si kludne mozem dat uz vtedy tabletku... akurat ze ja sa vacsinou takto nebudim :D zase az okolo 7 kedze normalne vstavam az po 9 .... aa ani neviem preco mi dala tento... ale vravela ze skusime ten a ak mi nebude robit dobre tak mi nasadi to druhe bez laktozy aa ano aj brat aj ja sme to porovnavali a aj dokina mi hovorila ze su len dva lieky bud s alebo bez laktozy 🙂
Dakujem vsetkym za prispevky 🙂

leonetka
21. júl 2013

@bayuska àhoj @gretka2 ma pravdu, l-thyroxin je bez laktozy. ja ho beriem, lebo tiez mam intoleranciu laktozy a dala mi ho automaticky. skus vymenit liek a uvidis ci sa ti to neupravi. co sa tyka uzivania, daj si rano podla toho ako vstavas, hlavne musis byt nalacno a jest potom az po pol hodine.

bayuska
autor
21. júl 2013

@leonetka ano to dodrziavam 🙂

jania023
21. júl 2013

@bayuska tak neboj nemas to az tak hrozne..mne hned supli 125denne koly stitke..pribrala som po nich ako hroch ale da sa to udrziavat..teraz som na 100denne az po otehu a porode

bayuska
autor
21. júl 2013

@jania023 a aj si potom schudla naspat ?

jania023
21. júl 2013

@bayuska nie stale s tym bojujem mam do plusu za pol roka 7 kyl a to som dost chuda mala som 50kyl a teraz mam 57 az mam z toho depky lebo nech robim co robim vaha sa drzi alebo ide hore

bayuska
autor
21. júl 2013

@jania023 no ja om pribrala len z choroby 30kg za 3 mesiace :-/

jania023
21. júl 2013

@bayuska a ako chudnes??vraj pri stitke je zablokovany metanolizmus a ruky sa ukladaju a nespaluju

bayuska
autor
22. júl 2013

@jania023 este nie, ale som velmi rada prerada ze sa to po tych 3 mesiacoch konecne zastavilo ...

taja27
27. sep 2013

ahojte baby mne zistili že mam zniženu tiež funkciu štit.žlazy....
nasadilami l thyroxin 50mg...po poslednej MS mi prišla znova !!! o 2 týždne...volala som doktorke či je tými liekmi a povedala že ano može byt ...som z toho sklamaná smutná lebo som mala 40 dnové a niekedy viac alebo menej dlhé cykly.-((( neviem čo robit...vysadila mi to na 2 týždne a že sa dohodneme na liečebe... baby nestalos a vam to? neskakal vam menzes??

suzanca86
3. dec 2020

Caute, gynekolog mi zistil z hormonalneho profilu hypofunkciu stitnej zlazu. Viete mi poradit, ci mi moze levothyroxine predpisat aj iny lekar okrem endokrinologa? Su strasne dlhe cakacie doby.