Celiakia a neplodnosť

pahu
22. nov 2011

Ahojte 🙂
Nakoľko som sem niekoľko rokov chodievala denno-denne, nedarilo sa nám otehotnieť, dovolila som si založiť takúto tému.
Pred pár týždňami mi diagnostikovali CELIAKIU. Jednou z prvých informácií, ktoré som si o Celiakii našla na internete bola tá, že ženy, ktoré o nej nevedia, môžu mať problém otehotnieť a aj keď sa im to už konečne podarí, mávajú potraty aj vo vyššom štádiu tehotenstva...
Porozprávala som sa zo zopár ľuďmi a vyšiel z toho teraz pekný článok...
http://tvnoviny.sk/sekcia/spravy/domace/celiaki...

Sama mám diagnózu Idiopatická neplodnosť - ja a aj môj ex-partner sme v poriadku a verte mi, absolvovali sme všetka vyšetrenia, oplodnenia, skúšania...

Je tu niekto, kto sa stretol s prístupom v nejakom centre, že by sa zaujímali o to, či nemáte v rodine celiatika? Je to totiž genetická záležitosť a ak nemáte výrazné príznaky, ako som ich nemala ani ja, nemusíte o nej vedieť... Mňa len občas nafúklo, mala som pocit "obžratia", občas ma prehnalo, občas som mala zácpu...ale nikdy nič výrazné...

Lekári odporúčajú dodržiavať bezlepkovú diétu minimálne 6 mesiacov až 2 roky a až potom sa začať opäť snažiť o mimi...
Tak zatiaľ takto, prosím vás, ak máte podobnú skúsenosť, poraďte mi, čo a ako ďalej...myslím so skúšaním miminka 😵

😵

farmaceutka
15. jan 2012

ahoj pahu 🙂
ja som celiaticka 2,5 mesiaca.lekarka mi povedala,ze po dobu 2 tyzdnov dodrziavania prisnej bezlepkovej diety sa crevo dostava do normalu a klky uz nebudu vyhladene.a mozme sa zacat snazilkovat.nehovorila nic take,aby sme pockali so snazenim kvoli celiakii. 🙂

gerdusha
15. jan 2012

@pahu
@farmaceutka ,

ahojte baby, aka nahoda...som objednana na vysetrenie imunity do prahy...a pri citani roznych diskusii ma baby upozornili na to, ze si mam dat dobry pozor, ci mi v podoli vysetria aj anti gliadin, cize alergiu na lepok...pretoze to tam nevysetruju, ale nasadia prednison kvoli inym problemom...a prednison sa vraj pri celiakii NESMIE uzivat...tak som trochu spanikarila, ze na taketo nieco pri tom vysetreni v prahe nemyslia...tak rozmyslam, ze si ten anti gliadin dam vysetrit...

farmaceutka
15. jan 2012

@gerdusha ahooj 🙂
no urcite si nechaj odobrat protilatly na ten lepok.ked uz sa vysetruje,tak nech poriadne 🙂

farmaceutka
15. jan 2012

@gerdusha a mas aj nejake problemy s travenim?nejake priznaky ako hnacky,nafukovanie,chudokrvnost,krce v brusku a tak? 🙂

ejkapod
15. jan 2012

ahojte, ja som celiatička 7 rokov a babo zatial nemam, od chvile ako som sa dočitala že s celiakiou su priblemy otehotnieť a su potraty nemam na myslí nič ine a hrozne sa bojim že babo nebudem mať..kedže mam znamu ktora ma celiakiu a par krat potratila a velmi tažko ma jedno dieťa druhe sa už nepodarilo, bol to jeden potrat za druhym som v panike s toho, ak je tu niekto kto ma aj pozitívne spravy o tejto chorobe a tehotenstve budem rada, aj ked doktor my povedal že som v poriadku aj tak sa bojím 😒

gerdusha
15. jan 2012

@farmaceutka ,
nemam...ale citala som, ze aj unava a bledost mozu byt symptomy...nafukovanie..hmm..extra problemy nemam...ale asi by som chcela mat preventivne porobene co najviac vysetreni...uz dvakrat som potratila...

farmaceutka
15. jan 2012

to je mi luto....ja som potratila raz..bolo to presne minuly rok v tento den 😢

gerdusha
15. jan 2012

@farmaceutka ,

ajajaaaj..neprijemne vyrocie...tak drzim palce, nech je to o rok v tento den uz veselsie!...pre nas obe... 😉

farmaceutka
15. jan 2012

@gerdusha ja mam navyse aj hormonalny problem.pred rokom a pol sme sa snazili o babatko.kedze pol rok utiekol ako voda a stale som nebola tehotna isla som ku gynekologovi na vysetrenie.z krvi mi zistili,ze mam zle hormony a zvysene pecenove testy.objednala som sa na gastro a na end.toto mi zistili v septembri.v decembri na miíkulasa som bola na end.nasadili mi euthyrox 25.na vianoce som sa dozvedela,ze cakame babatko.po novom roku som zacala krvacat...stale som chodila na vysetrenia na gastro.robili mi testy na celiakiu,boli to krvne testy.na druhykrat mi z krvi zistili celiakiu.isla som na gastrofibroskopiu-odobrali mi vzorky z tenkeho creva.minuly rok v novembri sa mi potvrdila celiakia

gerdusha
15. jan 2012

@farmaceutka ,

hmm...pozri sa na to z toho pozitivneho hladiska: mozno vies pricinu...ja uz chodim po lekaroch 3 roky a stale sa nevie preco co a ako...stale mam vsetko " v poriadku"...mam za sebou uz 7 pokusov IUI a IVF...2 potraty...a dovod neznamy zatial...tak stale patram...patram...

farmaceutka
15. jan 2012

@gerdusha dakujem aj tebe drzim palce,aby nam vsetko dobre dopadlo ako si prajeme 🙂

farmaceutka
15. jan 2012

@gerdusha a stale mam hladiny prolaktinu vysoke,niekedy v norme.stale mi to kolise.nikto mi ziadne tbl. nedal...bola som aj na magnetickej rezonancii a vsetko je v poriadku.ani neviem,ze ci vobec mam ovulaciu 😒

farmaceutka
15. jan 2012

@gerdusha to je hrozne,ze stale nevedia,kde je problem.kym ta niekde objednaju tak si musis pockat niekolko mesiacov.kym ti urobia vysetrenia,tak zasa cakas na vysledky mesiac.vsetko sa tak tiahne a hned rok ubehne,ze ani nevies ako...a oni ti nic nezistili?ze preco sa toto deje? 😢

lindusik
15. jan 2012

ahojte,ja mam manzela s celiakiou a dokonca aj s alergiou na mlieko a mame spolu krasne zdrave babatko. Dcerka zdedila po ocinovi iba alergiu na mlieko a koli celiakii chodime pravidelne na kontroly ale zatial sa nastastie nepotvrdila... takze nevesajte hlavu a drzim palceky 🙂

drobec33
15. jan 2012

ahojte maminy. Ja som celiaticka uz 34 rokov a poviem vam, presla som si skoro vsetkym. Kedze vsak mam uzasnu lekarku, ktora sa o nieco viac uz roky zaujima o celiakiu, som ten poctivy pacient, ktory naozaj drzi absolutne prisnu dietu. Mam stastie, ze aj napriek tomuto ochoreniu, mam dve krasne dcerky. Starsej prave cakame na druhy vysledok krvy, ci sa diognoza potvrdi, alebo nie. Mladsia, je este malinka, ale zatial bez problemov. klop, klop. Tak ako kazdy komu to diagnostikovali, aj ja som zostala v soku. Resp. moji rodicia. Nikdy sa nedozviem, kde boli dane geneticke predispozicie, pretoze v case, ked to mne diagnostikovali, sa v celej este CR vyskytovalo niekolko sto pacientov.
@pahu viem si predstavit, cim si prechadzas. Sama som to sice nezazila, ale do prveho otehotnenia som trpla, ci vobec nejake bude.... Neviem kolko mas rokov a ako dlho trvalo, pokial ti zistili v com je problem. Ale ak mas ozaj dobreho a zodpovedneho gastroenterologa, ten by mal podla tvojho stavu vediet, do akej miery je +- tvoj imunitny system "vystaveny", ale nadej zomiera posledna. 😉 Urcite aj tvoj organizmus potrebuje nazbierat znova silu a zdravie, aby sa pripravilo na taku krasnu zmenu, akou tehotenstvo je. Prajem tebe aj vsetkym dalsim hlavne pevne zdravicko a vytuzene babatko 🙂

pusikh
26. feb 2012

ahojte. ja som celiatička od narodenia. resp. som bola a diete od 1roku do 4rokov. Ked som mala 4roky povedali rodicom ze som sa uz vyliecila a ze mozem jest normal lepkovu stravu. Samozrejme dnes sa vie ze toto geneticke ochorenie tenkeho creva sa vyliecit neda, da sa IBA LIECIT a to prisnou dietou.
Kto sa vrati k "normal strave" tak si moze byt na 100%isty ze ochorenie znova pride resp. ked nedodrziava dietu alebo ju sem tam porusi tak telu to skodi a clovek si to zial ani neuvedomuje.
Ked som mala 27 rokov tak mi pocas prveho tehu robili testy a mesiac po porode som sa dozvedala vysledky. Celiakia pozitivna. Problem s otehotnenim a donosenim dietatka nebol, iba sme museli mat cisarsky rez lebo boli patologicke prietoky v pupoc.snure /co urcite suviselo s celiakiou/.
Tak som teraz 9rokov opat na diete a fakt POCTIVO. POCTIVO!!! mame uz dve deticky 🙂
Kazde telo je individualne a u kazdeho trva rozdielne obdobie "zotavovania sa" klkov v creve a celeho organizmu /teda aj zenskych organov/. Ja som napriklad az po trochrokoch diety citila pozitivny vplyv diety na moje telo.
Ak ma zena problem otehotniet nemu si to byt iba ohladom celiakie. Ak si je zena ista ze na 100% dodrziava dietu-pekne si moze dat skontrolovat u gastro lekara hladinu antigliadin a testy potvrdia ci dietu dodrziava alebo su tam prehresky /mozno aj nevedome prehresky/.
Ak je ohladom dietovania vsetko OK tak treba hladat pricinu inde-hormony atd atd.

Drzim vsetkym celiatikom kt. tuzia po dietatku palce, nadej umiera posledna!!! 🙂

pusikh
26. feb 2012

@drobec33 az teraz citam tvoj prispevok 🙂 Si aj v OZC Bratislava /obcianske zdruzenie celiatikov/
My sme sa pred 3tyzdnami dozvedeli vysledky od detskej gastro-robili detom geneticke testy ohladom ochorenia.
Obe deti chorobu zial zdedili- vysledky boli pozitivne :( Ale serologicky zatial krv nepotvrdila ze by im ochorenie prepuklo. Lekarka len chcela vediet ci ich ma kazde 2roky kontrolovat ...takze teraz vie ze ma 🙂

@farmaceutka nestracaj nadej. Stale dodrziavaj dietu a uvidis ze v tele sa vsetko da doporiadku ale chce to cas. Ak si choroba prebukla napr. v puberte a ty si mala telo "huntovane lepkom" az doteraz kym ti potvrdili krvne testy tak ver ze tvoje telo bude potrebovat nejaky ten cas na precistenie a napravu. Len bud trpezliva!!! a dodrziavaj prisne dietu. Ziadne prehresky.
Inak my sme nemali problem otehotniet ale pri druhom tehu som mala problem donosit, a som vravela manzelovi "mozno keby som pocas tehu jedla lepok tak nemam rizikove tehu" 🙂 no ale samozrejme to som iba uvahovo srandovala a dodrziavala som dietu aj pocas tehu.

pusikh
26. feb 2012

@gerdusha uvadzala si unavu a bledost /to bol moj celozivotny problem/ Ako si na tom s chudokrvnostou?
Lebo ja som tento priznak mala cely zivot chudokrvnost /unava, bledost, nechut do jedla/.
Vlasne na hematologii lekarku napadlo ze ci nemam celiakiu a ja jej na to "mala som ako mala ale uz sa vyliecila" .... tak ma lekarka hned uviedla do obrazu reality 🙂 Ale tiez ju napadlo az po XXrokoch co ma mala v starostlivosti a uz nevedela co so mnou. ALE NASTASTIE ze ju to napadlo 🙂

stvura
26. feb 2012

@pahu podla mna urcite nezufaj, co najskor nasad dietu...moja dobra kamaratka mala tiez celiakiu zistenu az okolo 20tky a ma dve krasne deticky, potraty ani mimomaternicove nemala (syncek celiakiu nezdedil, dcerka bohuzial ano)

pusikh
26. feb 2012

@drobec33 zadudla somdat otaznik ? vo vete Si aj v OZC Bratislava 🙂

drobec33
26. feb 2012

@pusikh Ahoj 🙂 No ja som taky celiatik pedant iba co sa tyka diety, ale bola som az prilis leniva konecne riesit aj ine veci ohladom celiakie 😒 Registrovana este nie som, ale onedlho sa to zmeni. 😉 Moje baby zatial ani jedna nema celiakiu spustenu a pevne verim, ze to tak aj zostane. ☹ Ake velke mas deti?

pusikh
26. feb 2012

@drobec33 8rocne dievcatko a 2apol r. chlapceka. tak sa budem tesit ked budes potom v OZC 🙂 Najdolezitejsie je ze si pedant v diete!!!

drobec33
27. feb 2012

@pusikh noved ty mas doma uz velkacku 🙂 to OZC budem riesit co najskor, min. velky prisun novych info 😉 Dietu drzim, ale presla som si vselicim. Aj nevedomky ☹ Ale ideme dalej, nevzdame to 😉

pusikh
27. feb 2012

@drobec33 Ano,velkacku, druhacku mame 🙂 Cez OZC sa dozvie clovek velmi vela zaujimavych veci+stretnutia s lekarmi+dovolenky s bezl.stravovanim+mikulas bezlepk. pre deti atd.
Zial aj mne sa niekedy "podarilo" nevedomky porusit dietu a mala som velmi velke tazkosti ☹ Zial niektore zeny sem tam vedome porusuju alebo nevenuju tomu az taku pozornost a neuvedomuju si ako to skoci telu, hoci ony vracat alebo hnackovat nemusia, ale odrazi sa to na inych organoch tela.... napriklad aj na zenskych organoch-otehotnenie.

jania023
2. jan 2013

Ahoj neviete mi povedat ako vam tu celiakiu zistili?z krvy?a aky lekar?Tvorili sa vam caste afty?u man je to nenormalne ze 6 afty naraz a uz som zufala nechapem preco sa mi robia..inak som postrehla ked zjem paradajku,hrozno tak sup a hned ich mam

izabela7
3. jan 2013

@jania023 ahoj, celikia sa diagnostikuje u gastroenterologa. Mne ju zistili nahodou pri preventivke - nedostatok zeleza v krvi, tak robili testy na celiakiu, mlieko, laktozu a potom este potvrdenie hadickou. Afty mozu byt vraj priznakom neliecenej celiakie.

jania023
3. jan 2013

@izabela7 aha a potom ked to mas potvrdene tak co??nejaka dieta ci ako??mne robili akurat tu hadicku do zaludka ale inak nic ine..aj to preto mi robili lebo som mala casto kelikobaterie v zaludku aj napriek antibiotikam

izabela7
4. jan 2013

@jania023 ked sa potvrdia z krvi vysoke protilatky, tak sa robi hadicka - biopsia z tenkeho creva a ked ta potvrdi celiakiu, tak lekar nariadi bezlepkovu dietu - niektore muky aj potraviny su na recept, tak je to "lacnejsie", ale celkovo je celiakia draha choroba - mam pocit, ze vsetci obchodnici chcu na tych potravinach len dobre zarobit.

jania023
4. jan 2013

@izabela7 no super mam sa naco tesit 😝

jania023
4. jan 2013

nevies mi nahodou dat zoznam na povolene vyrobky pri bezlepkovej diete..co sa moze bezne jest..ja iba viem ze sa nesmie jest muka iba belepkova a dalej co..napr med sa moze?namiesto cukra 😀 ako to riesite doma ked mate deticky to jete vsetci rovnake alebo ty zvlast a oni tiez?@izabela7 a ine kocky