Ulcerózna kolitída,Crohnova choroba a tehotenstvo. Je tu niekto?

vika34
1. máj 2008

ak je medzi vami niekto kto ma tuto chorobu ozvite sa ,dik
ja mam proktokolitidu už 20 rokov a kedže som bola fajčiarka velmi som to neliečila,lebo som nemusela,teraz po 4 potratoch ,jednom mimomater.tehot.,jednom porode,som prestala fajčiť a liečim črevo,pripravujem sa na IVF.

myladdy
23. nov 2009

ahojte!mam UC už 23 rokov. Za tie roky som si s touto chorobou prežila všeličo,ale nikdy som to neako tragicky nepreživala,snažila som sa s touto chorobou zžiť...jednoducho mi bolo ako mlademu dievčati povedane od lekarov,že je to choroba chronicka...a pochodila som vela odbornikov na UC..najskôr choroba začala hlienom v stolici,potom sa pridala krv..bolesti brucha,hnačky.Porodila som dve zdrave deti a po každom pôrode som mala 4roky klud,teda bola som uplne bez liekov..Ale musim spomenuť aj to ,že ked som si robila predoperačne vyšetrenie na operaciu žlčnika mi pan doktor, internista inak u nas považovany za odbornika,dal otazku či fajčim...povedala som mu že denne tak 2-3..No a on mi povedal,že ludom s UC fajčenie pri tejto chorobe pomaha...to som po rokoch choroby počula prvy krat...teraz fajčim denne 5-7 a tabletky na UC neberiem žiadne 4 roky,nedržim žiadnu dietu...som velmi rada že to mam teraz v takomto stave a dufam,že mi to vydrži čo najdlhšie... 🙂 🙂 🙂

tatianaaa
16. aug 2010

ahojte!! chcem sa opytat uzivam pentasu a chcela by som vediet ci sa moze uzivat pred aj pocas tehotenstva . neskodi to ? ma s tym niekto skusenost ? chcela by som otehotniet ale mam strach ci sa nieco nestane kvoli tym tabletkam . a ako dlho vam trvalo kym ste ostali tehotne ma tato choroba velky vplyv na tehotenstvo . dakujem za kazdu radu 🙂

michaela5
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
michaela5
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
michaela5
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sofia211
28. sep 2011

Dobrý den prajem. Mám 21 rokov a pred nedávnom mi zistili chronovu chorobu. Som s toho uplne zufala a bojim sa co bude dalej. Ci s tým budem vediet žiť a či budem moct mať niekedy deti. Prosím vás o akékolvek info o tejto chorobe a ako sa s nou dá bojovat, čo najviac pomáha.. čítam tu že kadidlo. Ako ho používať ? Vopred vám dakujem.

ltimi29
18. jan 2012

Ahojte. Som nová členka, mám ulceróznu kolitídu, dva roky v remisii, cítim sa dobre, no užívam Salofalk 500mg (2X2), Imuran 50mg (2X1), Probiofix (1X1). Pred dvoma rokmi som bola tehotná, no moja gynekologička mi poradila prerušiť tehotenstvo, pretože Salofalk vraj kontraindikuje. Tak som sa zľakla, že hneď som sa na to dala. Teraz zase som tehotná, dneska som robila test, u lekára som ešte nebola. Moja gastroenterologička mi vravela, že keď budem plánovať tehotenstvo, mám sa jej ozvať, no ale to sme neplánovali s manželom, ale boli by sme radi, keby som mohla porodiť zdravé dieta. Neviem presne, čo teraz mám robiť, či mám hneď vynechať lieky a bojím sa čo bude ďalej. Zajtra zavolám svojej gastroenterologičke, ale od gynekologičky sa bojím, keďže mi takto poradila pred dvoma rokmi. Poradte mi prosím, lebo som už vystresovaná. Ďakujem.

kaputo
19. jan 2012

@ltimi29 nestresuj sa, nepomoze ti to, aj ked sa mi to asi lahko hovori, ze? Urcite sa porad s gastroeneorologickou a gynekologicku by som mozno zmenila. Viem o babach co brali salofalk cele tehotenstvo a maju zdrave babatka/deti. Ja mam tiez UC, otehotnela som v remisii, ziadne lieky som nebrala, ale gastroeneorolog ma sledoval, a remisia bez potreby liecby mi vydrzala aj 3 roky po porode. Pre lahsie formy UC ma tehotenstvo pozitivny vplyv, stav sa zvykne zlepsit. Ak si len teraz zistila, ze si tehotna, musi ist o velmi skore stadium tehotenstva, ja by som na tvojom mieste vysadila lieky (aj ked mozno zbytocne) a ficala na gastro. Skus si tiez pozriet www.crohn.cz, alebo crohnclub.sk, najdes tam diskusie o tehotenstve. Neboj sa vsetko dobre dopadne a budes mat zdrave babo 🙂

barboorka
19. jan 2012

@ltimi29 ahoj, ja si tiez myslim, ze by si v prvom rade mala zmenit gynekologicku; ja mam tiez UC, mam zdraveho 4 mesacneho chlapceka a cele tehotenstvo som uzivala Pentasu, co je tiez len mesalazinum ako Salofalk a aj gastroenterolog aj gynekolog ma ubezpecovali, ze su to v tehotenstve uplne bezpecne lieky..dokonca gastroenterolog mi vyslovene doporucil lieky nevysadzovat, pretoze v prvom rade je dolezite udrzat ochorenie v remisii..urcite sa porad so svojim gastroenterologom, kup si kvalitnu kyselinu listovu a hlavne nestresuj..tym mozes babatku uskodit viac..ak by si mala nejake otazky, kludne sa ozvi, ak budem vediet, rada ti pomozem.. moc ti drzim palce, babatko je obrovska radost 🙂

pipina84
19. jan 2012

ahojte dievcata, potrebovala by som poradit. Mam ulceroznu kolitidu od roku 2009. Od februara 2011 som 3 krat podstupila umele oplodnenie, ale neuspesne. Ked mi gastro lekar robil v auguste 2011 kolono, lebo mi bolo hrozne, tak povedala, ze kvoli zapalu sa to nemohlo ani podarit. Takze od augusta som brala medrol a v decebri mi to zmenil na prednison. Takze beriem 1 tabletu rano. Crevo mam skludnene, ale kazdy den mam hlieny asi 4 krat denne, stolicu mam normalnu. Niekedy mi je trosku cudne na brucho, ale hlavne, ze ma neprehana. Teraz v marci mam schvalene IVF, lebo s manzelom sa o babo snazime uz 8 rokov, velmi po tom tuzime. Myslite si, ze mam sancu otehotniet aj ked beriem prednison? A udrzi sa to vobec. Strasne chceme babo, je to uz na nas vela, psychika a tak...

barboorka
19. jan 2012

@pipina84 ahoj, a kolko mg prednisonu beries teraz ?
ja som tiez otehotnela pri uzivani prednisonu, mala som sice nizku davku (5mg)..a prednison sa dokonca pouziva aj pri liecbe neplodnosti, takze si myslim, ze by to nemal byt problem..ale urcite sa porad so svojim gastro a gynekologom..

pipina84
20. jan 2012

@barboorka ahojky, tak ja beriem 1 tabletu rano, t.j. 20mg. Gastro lekar povedal, ze to mozem brat, lebo vie, ze idem na IVF, no s gynekologom sa musim este o tom rozpravat. Inak je normalne, ze jeden den nemam stolicu a na druhy den idem aj 3 krat. Hlieny mam kazdy den a po veceroch az do rana som strasne nafuknuta.Myslis, ze je to zle, ale inak sa necitim zle.

barboorka
20. jan 2012

@pipina84 vies co, ja po skusenostiach, ktore mam s touto chorobou musim povedat, ze je asi vsetko normalne.. ta choroba je tak nevyspytatelna, aspon teda u mna, kazdy jeden relaps ochorenia prebieha uplne inak a aj sa inak citim pokazde..niekedy mi lieky zaberu hned, inokedy sa trapim aj mesiace..niekedy nemozem takmer nic zjest, inokedy mi jest chuti.. 😖 je to asi velmi individualne..
no a ak ti gastrac schvalil prednison, tak to bude snad ok..inak ja som konzultovala s viacerymi gynekologmi uzivanie prednisonu v tehotenstve a vsetci ma ubezpecili, ze kortikoidy nie su kontraindikovane.. dokonca aj v pripadoch, ze sa ma babatko narodit predcasne sa matke pichaju kortikoidy aby pomohli babatku na vyvin pluc..

pipina84
20. jan 2012

@barboorka presnetak sa citim aj ja. Raz super mam chut do jedla, citim sa dobre a zrazu pride taky den, ze mi je zle na nic nemam chut, len chcem lezat, lebo ma boli brucho. Teraz mam sice lepsie obdobie, dufam, ze mi to aj vydrzi, aby som mohla ist za svojim najvacsim snom. Fakt tuzim, aby sme mali aspon jedno babo a potom nech si so mnou robi choroba co chce, len nach sa mi to podari. Gastro lekar mi povedal, ze uz vela zien malo deti popri kortikoidom, tak vyskusam, este som zvedava na nazor Hermana a podla toho sa rozhodnem 🙂

liana81
20. jan 2012

Ahojte, tak ja sa tiež hlásim medzi vás. Mám diagnostikovanu crohnovu chorobu cca 6 rokov. Mala som na začiatku strašné obdobie, strašili ma všetkým možným, operáciou, doživotnými liekmi, stomiou, ale chvála bohu nebolo nič potrebné, i keď som si prešla všetkými príznakmi, ťažkými obdobiami, a nakoniec sa mi začalo zlepšovať, otehotnela som, dokonca som bez liekov už skoro 3 roky, ja som živý príklad toho, že sa dá vyhrať aj nad touto chorobou - i keď občas sa niečo vyskytne, ale mám už na tým kontrolu a dávam si pozor......tolko o mne zatial,....držím palce aj vám 😉 😉

vika34
autor
20. jan 2012

Ahojte aj som zabudla ,že som kedysi túto tému založila
@ltimi29 to ta gynekologička normálne poslala na potrat?Okamžite ju vymeň a ešte by som jej aj licenciu zobrala,vôbec nebud v strese,ja som celé tehotenstvo brala salofalkove čípky,vyslovene gastroenterolog povedal,že je to bezpečné,som 3 mesiace po pôrode,celé tehotenstvo bolo dobre a asi pred mesiacom som zase začala silno krvácať a kojím ,beriem teraz 8tbl salofalku a 2 čípky a povedali mi že môžem.Ja som ten ukážkový typ,čo ked fajčí tak mám črevo v kľude a ked nefajčím tak krvácam,ked dokojím pôjdem na kolono a potom sa rozhodnem čo dalej,či opäť cigarety alebo či mi nejaké lieky zaberú,zatiaľ tie vysoké dávky salofalku vôbec nezaberajú
@pipina84 ja som brala tiež prednison 20mg,ale asi mesiac pred IVF som to znížila na 5 mg,lebo gynekolog povedal,že to je dávka čo sa dáva pri opakovaných potratoch ,čo bol môj prípad a asi tt pred trasnsferom som znížila na 2,5 mg a to som brala aj ked som otehotnela ,ale v 7tt som potratila ale každopádne to bolo jediné čo mi trochu okrem cigariet pomohlo na to črevo.
@tatianaaa jA som brala salofalk ale pentasa je myslím tiež niečo podobné a brala som to už dávnejšie a myslím,že zrovna v období ked som chodila na umelé oplodnenie,ale zisti to u gastráča

barboorka
21. jan 2012

@pipina84 urcite sa toho sna nevzdavaj; pozri, nam sa tiez dlhsie nedarilo, aj som uz bola zufala a moj gastrac (inak strasne fajn clovek a skvely lekar) na stale povzbudzoval, ze dobra vec sa urcite podari a naozaj sa podarilo..ani nevieme ako, ked sme sa tym prestali intenzivne zaoberat, vtedy babatko prislo..neboj, urcite vam to vyjde, budem moc drzat palce.. 🙂
@vika34 ahoj vika, ja som 4 mesiace po porode, mam tiez chlapceka danielka 🙂, uzivam pentasu a tiez ho kojim.. lekari mi tvrdia, ze mozem v pohode ale nasla som uz aj take info na nete, ze by sa nemalo..ty si to kojenie konzultovala aj s pediatrom ?

vika34
autor
21. jan 2012

@pipina84 nám sa narodil synček po 10 rokoch snaženia po 6 umelom oplodnení,je to veľmi vytúžené dieťatko bolo to moje 8 tehotenstvo,bohužiaľ som 5 razy potratila a raz som mala mimomaternicové,nikto nevie a nikto ani neriešil prečo potrácam iba môj gastráč je úžasný ,lebo on bol jediný ktorého to zaujímalo a robil mi všetky možné aj nemožné testy a na nič sme neprišli,proste sa to vždyv 7tt stalo.Treba vydržať a nevzdávať sa ,ja som bola už skoro na konci snaženia,lebo mám veľa rokov,nakoniec som porodila 3 mesiace pred 41 narodeninami,drž sa
@barboorka
ja som to konzultovala ib as gastráčom a s internistkou ,lebo som pred pôrodom dostala ešte aj hellp syndrom a neváľali mi v pôrodnici kopec liekov na pečienku a na tlak.Myslím si ,že gastráč vie lepšie čo môžem ,presne mi povedal ,ktoré lieky idú do mlieka a ktoré nie a vie že kojím a zvýšíl mi dávky salofalku ,ja mu dôverujem,podľa mňa detská ani nevie na čo sa dáva salofalk

pipina84
22. jan 2012

@liana81 tak to je super, ale mala si problem aj s otehotnenim? ci len gastro problemi?
@vika34 som zvedava, ci mi moj gastro teraz neznizi davku, budem sa riadit tym co mi povie, len nech sa to podari 🙂 Nakoniec si sa dockala babatka. Keby sa mi to aspon po IVF prijalo, ale ked on mi po 3 zakrokoch povedal satle, ze sa to ani neuchytilo, tak je to dost zdrvujuce. Vkladam velke nadeje na dalsie IVF, tak dufam, ze sa to uz konecne podari 🙂
@barboorka dakujem a nevzdam sa, kazdy vecer, ked si lahnem premyslam, ake by to bolo krasne keby sa to podarilo 🙂 No a vzdy si poviem podari sa to a hotovo 🙂

liana81
22. jan 2012

@pipina84 no v podstate mala som problem otehotnieť, kvôli tomu, že ja nemávam pravidelnú MS a tak u mňa dochádza k ovulke nevedno kedy, s gastro si myslím, že to nesúviselo, lebo to prepuklo až neskôr, ale keď som otehotnela bola som práve na remicade - biologickej liečbe 🙂

vika34
autor
22. jan 2012

@pipina84
Ja som mala 3 ivf a 3 ket a otehotnela som dva razy ,ten posledný ket bol úspešný a prvé ivf som otehotnela a ostatné pokusy ani ťuk a pritom som pred tým otehotnela prirodzene cca po roku snaženia a cez ivf nič ,tiež ma to totálne ubíjalo a na ten posledný ket som vôbec neverila,išla som na neho,lebo som si povedala,že ked sme už zaplatilinza mrazenie ,že tie embriá nenecháme v car a vidíš podarilo sa

pipina84
22. jan 2012

@liana81 takze ty si bola na biologickej liecbe? Ja som teraz 2 mesiace cakala na schvalenie poistovne kvoli tej liecbe, ale tym , ze mam schvalene IVF v marci, tak mi to zamietli, lebo pri tej liecbe nemozem otehotniet, ze to poskodi plod. A aku dlhu si mala liecbu, rok? ja som mala mat pol roka, aby som potom mohla ist na IVF, ale v poistovni mi povedali,, ze ani pol roka po liecbe by som nemohla ista na IVF. A kedze mam uz kupene od septembra injekcie na IVF a schvaleny zakrok, tak som sa z gasto lekarom dohodla, ze vyskusame babo a ked sa nepodari, tak potom nastupi liecba, ale ja strasne dufam, ze sa to podari 🙂 A ako Ti bolo po liecbe, dobre, pomohla Ti?

pipina84
22. jan 2012

@vika34 no vidis, ked si uz nedufala, tak to vyslo. Bodaj by som mala aj ja take stastie, len nech mame aspon jedno babo 🙂

vika34
autor
22. jan 2012

@pipina84 DRžíM PALčEKY

liana81
23. jan 2012

@pipina84 Tak držím palčeky, nech sa podarí najprv bábo a potom liečba 😉 Ja som mala schválené kvôli tomu, že som mala fistuly, najrpv mi schválili 5ks a potom sa ešte požiadalo o schválenie a schválili 3ks. No a mala som vybrať poslednú už dávku, a vtedy som zistila že som tehotná. Viem, že "nemalo" by sa otehotnieť, aj niečo také som podpisovala v tých papieroch. Ale ako sa hovorí všade, že práve keď na to ani nemyslíš, tak vtedy sa podarí 😀 . Tak som to oznámila doktorke, že som tehotná a ešte jednu dávku mám vybrať, tak povedala, že môžem vybrať, vraj to v prvých 3 mesiacoch neohrozí plod, ale ja som trvala na tom, že už nechcem, tak som odmietla. Pre istotu.
No pomohol mi remicade na tie fistuly, pekne sa zavreli. A tehotenstvo mi pomohlo ešte na viaceré problémy, a zatial mám pokoj od vtedy. Občas raz za čas niečo vyskočí, ale to je také dokopy nič. To stravou upravim. 😉 A dúfam, že sa nič nevráti už.

liana81
23. jan 2012

@pipina84 odkial si pipina? 😉

mirka285
23. jan 2012

ahojte...kocky chcem sa vas spytat,mali ste vsetky ako jeden z priznakov tejto choroby hnacky?lebo ja som dnes bola na odberoch,mam podozrenie na tuto chorobu,ale hnacky nemam,len krvacanie a ked zjem nieco nevhodne dokonca zapchu 😕

kaputo
23. jan 2012

@mirka285 ja mam tiez zapchy, hnacky som vobec nemala. Mam postihnuty zatial len koniec creva 10-15 cm, preto nie su hnacky, stolica sa "stihne normalne vyformovat". Akurat krv a hlieny ked mam relaps.

mirka285
23. jan 2012

@kaputo hm tak uz to vidim,ze ja mam asi tiez tuto chorobu ☹ ja mam postihnuty konecnik,asi preto nemam tie hnacky,ze?viem o tejto chorobe zatial velmi malinko,ale mam dost priznakov..krvacanie,vytvaranie bolestivych fisur,bolesti klbov,zapaly oci a teraz sa pridruzili aj vyrazky zapalove na tvari ☹ mam lepsie a horsie dni,obcas je to akoby v klude a obcas ani na zadku nemozem sediet 😒 dnes mi zobrali krv,vytery z nosa,z hrdla a doniesla som stolicu na rozbor,z toho mi to zistia,ci treba este ine vysetrenie?dakujem

elenka74
23. jan 2012

Čaute, rada by som sa pridala do tejto témy. Mne ulceróznu kolitídu zistili v auguste 2001, aj keď necelý rok pred týmto zistením som začala mať prvé problémy, ale moja všeobecná lekárka mi tvrdila veď o nič nejde, veď je to len viróza a tak som hnačkovala a hnačkovala a chudla a chudla a schudla asi 15 kg a potom som konečne išla na gastro. Bohužiaľ ďalšia smola, totiž u nás v meste máme na gastre takých lekárov, ktorí si zaslúžia maximálne päsťou medzi oči, brala som Salofalk asi 3 mesiace, stav sa mi zlepšil možno o nejakých 10% a on mi ho automaticky vysadil. Stav sa mi zhoršil natoľko, že som cez deň chodila na záchod asi 15-krát, v noci 3-4 krát, stále som mávala veľké bolesti brucha a kĺbov, samozrejme krv v stolici, tak mi ten mudrák vrátil nazad Salofalk, ale ten mi už vôbec nezaberal. A namiesto toho , aby mi zmenil liečbu, sucho ma odbil, vraj zvyknite si,vám sa už nedá pomôcť, no nezaškrtili by ste ho? Mala som veľké štastie, že som sa potom s pomocou známej dostala do BB do Novamedu a tam ma konečne naozaj odborník, lekár dal dokopy. Trvalo to síce niekoľko mesiacov, ale nedá sa to porovnať ako sa citím teraz a pred tým ako som začala chodiť do BB. To, že som takto chorá, beriem nejak s mierou, nikdy sa nesťažujem prečo ja, ale najväčšie zdesenie u mňa nastalo minulé leto, keď túto pliagu boli zistili aj môjmu synovi. Bol to pre mňa šok a trápenie, z ktorého sa asi nikdy úplne nespamätám, lebo nie je nič horšieho, ako keď vidíte trpieť vlastné dieťa na chorobu, ktorá nám asi zostane na veky vekov. Aj keď on sa chvála bohu dostal k odborníčke omnoho skôr - ja som na tom nástojčila a tvrdo išla za svojim - a momentálne sa cíti celkom fajn, nedá sa s tým vyrovnať. Držím nám všetkým chorým palce, aby raz vynašli nejaký zázračný liek a aby Crohnova choroba a ulcerózna kolitída boli len ďalšími zabudnutými chorobami ako mor či cholera.