Grafy bazálnej teploty

Ak sa snažíte otehotnieť, možno ste už počuli o spôsobe výpočtu plodných dní. Jeho zmyslom je sledovanie a zaznamenávanie teplotných odchýlok, ktoré vedú k jasnému určeniu vhodného dňa k počatiu. Výsledkom je graf bazálnej teploty.


VIDEO: Gynekologička o bazálnej teplote: postup, odchýlky, ovulácia, plodné dni, tehotenstvo

Rozhovor s gynekologičkou a vedúcou lekárkou ISCARE MUDr. Lenkou Rybánskou

V rozhovore s gynekologičkou MUDr. Lenkou Rybánskou:

  • 00:00 Úvod.​
  • 00:18​ Predstavenie hosťa a témy
  • 00:34​​ Čo je bazálna teplota (BT)?
  • 01:11​​ Základná krivka BT
  • 02:02​​​ Určenie plodných dní podľa BT
  • 03:06​​ Bazálna teplota a tehotenstvo
  • 04:02​​ Kedy, ako a čím si BT merať?
  • 06:17​​ Skúsenosti potrebné pri meraní BT
  • 07:59​​ Odchýlky pri BT - čo znamenajú?

YouTube Modrý koník

Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanáli Modrého koníka:


🎞️ Vyvolanie menštruácie
🎞️ Čo je ovulácia a ako ju spoznať?
🎞️ Alchemilka- ženská bylinka
🎞️ O ženskej plodnodsti
🎞️ Všetko o menštruácii


Čo je to bazálna teplota

Ale pekne od začiatku. Neviete, čo je to bazálna teplota? Prečítajte si o nej podrobnejšie v samostatnej kapitole. V krátkosti ide o najnižšiu teplotu tela v pokoji. Preto sa meria najčastejšie ihneď po prebudení, kedy ste po poctivom spánku náležite oddýchnutá. Ovplyvňuje ju však rad faktorov. Napríklad aj to, či ste deň pred tým búrlivo oslavovala kamarátkine narodeniny alebo ak prechádzate záťažovým životným obdobím (napr. úmrtím v rodine a pod.). V tom prípade ju pravdepodobne nameriate mierne vyššiu ako normálne. Ale to je v poriadku. Zapisovanie bazálnej teploty je beh na dlhšiu trať. Je to ako čítať v mape: čím podrobnejšiu ju máte, tým presnejšie viete, kde sa nachádzate a čo vás čaká. Čoskoro sa tieto odchýlky naučíte rozoznávať a budete vedieť, čo znamenajú. Druhý deň bude bazálna teplota opäť v norme.

V období menštruácie a pred ovuláciou táto teplota u žien klesá. Naopak počas ovulácie až do posledného dňa pred očakávanou menštruáciou sa mierne zvyšuje. Následne opäť klesá. To už je slušný kolotoč. Majú na neho vplyv dva hormóny, o ktorých ste už možno počula: nie je to nikto iný ako estrogén a progesterón. A s nimi súvisia aj dve fázy.

Fázy

Znie to trochu odborne, ale v podstate ide o dve obdobia s charakteristickými cyklami, ktoré jasne vypovedajú o tom, čo sa s nami práve deje.

  • Folikulárna - v tejto etape nameriame teploty nižšie a trvá spravidla 12-16 dní
  • Luteálna - a tu naopak nameriame vyššie teploty a trvá od 11-25 a viac dní

Obe štádia od seba delí ovulácia. To je moment, v ktorom sa z vaječníka uvoľnia zrelé vajíčka. Tie putujú vajcovodom ďalej, kde sa môžu stretnúť so spermiami. A jedna z nich potom vajíčko oplodní. Určiť správny moment ovulácie nie je len tak, ale ak si na pomoc zoberieme graf bazálnej teploty, budete mať dokonalý prehľad o svojom tele a jeho pochodoch.

Ak zakreslíme namerané nízke teploty z folikulárnej fázy a vyššie teploty z luteálnej fázy do grafu, vznikne nám tzv. bifázická krivka. Rozdiel týchto teplôt sa pohybuje okolo 0,2 - 0,5 ° C.

Chce to cvik, dobré oko a naozaj presné a pravidelné zápisky. Za tri mesiace už sa budete v grafe orientovať lepšie než váš muž v nákupnom stredisku.

Ako zaznamenávať

Ako už bolo povedané: bazálna teplota sa meria ráno, bezprostredne po prebudení. A to rovnakým teplomerom a na rovnakom mieste. Ideálne po dobu asi 5 minút.

Výslednú hodnotu zapíšte do jednoduchého grafu: Ľahko si ho nakreslíte sama na štvorčekový papier alebo zošit. Na vodorovnú linku prídu dátumy. Čo štvorček, to jeden deň, 7 dní v týždni. Na zvislú potom zakreslite stupne Celzia, kam zanesiete teplotu, ktorú ste namerali. Túto linku urobte poctivo milimeter po milimetri. Je naozaj dôležité zaznamenať aj najmenší rozdiel. Teplota sa líši len o niekoľko desatín, buďte k sebe poctivá, vyplatí sa to.

Na internete nájdete plno šablón, kam stačí zadať číslo a krivka sa automaticky dokreslí. Výhodou je, že so sebou nemusíte nosiť zápisník, tieto elektronické zápisy máte vždy po ruke a nezaberajú miesto v kabelke alebo nočnom stolíku.

Ako čítať v grafe

Prvý prípad, ktorý vidíme, pekne ilustruje spomínané dve fázy: v prvej časti folikulárna, kde sú namerané teploty nižšie, pod 37,0 ° C. Od 9. septembra potom krivka vystrelí nahor, nad oných 37,0 ° C a sme v luteálnej fáze, typickej svojimi vyššími hodnotami. Výsledný graf vyzerá ako slušná morská vlna.

Krivka počas normálneho cyklu

Úplne opačný prípad vidíme tu. V období, keď nemáte ovuláciu, linka sa drží pri zemi a čaká na búrku menom ovulácia.

Krivka cyklu bez ovulácie

Ak trvá luteálna fáza 18 a viac dní, budete pravdepodobne za deväť mesiacov mamička7. Vidíte to zvlnenie dole? Gratulujeme, ste v očakávaní. Teraz si rýchlo urobte tehotenský test1 a ak bude aj ten pozitívny, smelo zamierte za vaším gynekológom.

Krivka po otehotnení

Viac o grafoch bazálnej teploty na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. https://www.womenzone.cz/encyklopedie/mereni-bazalni-teploty
  2. http://www.naseporodnice.cz/ovulace.php
  3. https://www.modrykonik.cz/grafy-bt/
  4. https://www.tehotenstvi.cz/planovane-rodicovstvi-kdy-otehotnet/graf-bazalni-teploty-zaznam-do-ovu...

Použité zdroje obrázkov

  1. https://www.tehotenstvi.cz/planovane-rodicovstvi-kdy-otehotnet/graf-bazalni-teploty-zaznam-do-ovu...

Hodnotenia a skúsenosti s grafmi bazálnej teploty

Máš skúsenosť s grafmi bazálnej teploty?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
rybkaa  3. nov 2014

Grafy BT - diskusia

Keď pri rozdelení koníka na SK a CZ došlo k rozdeleniu asi najvyhľadávanejšej témy Grafy BT, ktorá mala vyše 7000 príspevkov, zhostila som sa založenia novej témy ja - keďže pôvodné fórum ostalo ponechané sestrám v Čechách :-)

Priznám sa, na začiatku som bola z merania úplne mimo. Bola to pre mňa totálna španielska dedina. Kočky mi radili čo a ako, nech teploty značím do programu na stránke www.fertilityfriend.com, čo ma samozrejme dorazilo ešte viac, keďže je v cudzom jazyku. Je to pre mňa ďalšia dedina - tentoraz anglická :-D

No div sa svet. Postupom času som pochopila všetky značky, skratky, kvačky, krivky a dnes si dovolím povedať, že grafom celkom solídne rozumiem. Snažím sa viesť diskusiu v pozitívnom duchu a hlavne s humorom. Máme tam stále členky, ale pribúdajú aj nové, ktoré sa tiež snažia pochopiť zákony grafov a vývoj teploty počas cyklu.

Odporúčam všetkým novým snažilkám, aby si začali merať teplotu, aspoň pár cyklov, aby pochopili, ako ich telo funguje, ako reaguje a ako sa správa v jednotlivých fázach cyklu. Je veľmi dôležité pred plánovaným otehotnením zistiť, či vôbec žena ovuluje. Mnohé žijú v nádeji, že sú zdravé, všetko je ok a potom pri meraní zistia, že vlastne neovulujú.

Základným pravidlom merania bazálnej teploty je merať vždy v rovnaký čas, na rovnakom mieste a rovnakým teplomerom. Teploty si značíme do grafu spolu s inými príznakmi, ktoré na sebe pozorujeme. Veľmi podstatný je hlien, poloha krčka a výsledok ovulačného či tehotenského testu. Všetky tieto pozorované znaky značíme do grafu, ktorý potom na základe týchto údajov automaticky vyhodnotí deň ovulácie - vyznačí automaticky červenú vodorovnú a zvislú čiaru s priesečníkom, ktorý označuje deň ovulácie. Ak je čiara prerušovaná, ovulácia nie je určená jednoznačne a je možné, že bola v iný deň.

Do grafov si okrem spomínaných poznámok môžeme značiť aj lieky, ktoré berieme, taktiež pocity a situácie, ktoré vnímame a pozorujeme na sebe, osobné poznámky a pod. Ak máme platenú verziu programu, teda VIP, tieto poznámky sa nám zobrazia v grafe ako farebný štvorček. Ak VIP nemáme, môžeme si síce značiť do grafu všeličo, ale zobrazujú sa len základné údaje, ovulácia je ale počítaná normálne ako pri platenej verzii. Takže ak to vyslovene nepotrebujete k životu, vystačíte si aj s neplatenou verziou.

Po príchode menštruácie a jej zaznačení do grafu sa graf automaticky rozdelí a začína nový cyklus. Teploty nemusia byť v každom cykle rovnaké, môžu sa líšiť, ale nemal by to byť zásadný rozdiel. Podstatné je, aby sme z grafu vedeli určiť, kedy prebehla ovulácia a či vôbec prebehla. Deň poslednej nízkej teploty sa považuje za deň ovulácie, potom sa teplota drží vyššie a pred menštruáciou, resp. počas nej, znova klesá na predovulačnú hodnotu. Merať teplotu počas MS môžeme, ale nemusíme. Stačí začať aj po jej skončení, graf označí vynechané políčka prerušovanou čiarou. Výpočet ovulácie to neovplyvní, ak sú pred ovuláciou namerané minimálne 3 nízke teploty a následne minimálne 3 teploty po náraste teploty.

Z grafu je možné určiť, či je žena tehotná. Ak sa po ovulácii teplota drží hore aj v čase očakávanej menštruácie, ktorá sa ale nedostaví, ak neklesá teplota na predovulačnú teplotu, ak pozorujeme krémový hustý hlien, môžeme si urobiť tehotenský test, ktorého výsledok taktiež zapíšeme do grafu. Ak je výsledok pozitívny a meriame teplotu aj ďalšie dni, krivka grafu bude pokračovať zelenou farbou - označuje tehotenstvo. V prípade negatívneho testu ostáva krivka modrá. Test môžeme zopakovať ďalší deň.

Naučiť sa "čítať" v grafoch vyžaduje čas, trpezlivosť a pravidelné meranie bazálnej teploty. V diskusnej téme Grafy BT novým snažilkám rady vysvetlíme, na čo si dávať pozor, čo sledovať, ako zapisovať a ako napokon graf vyhodnotiť, či ovulácia prebehla alebo je v cykle nejaký problém. Ak si nebudete vedieť dať rady, nakuknite do diskusie (odkaz nájdete vyššie v článku) a položte svoju otázku, určite vám niekto odpovie a poradí. Budeme sa na vás tešiť :-)
13 ľudí považuje za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke