Hormonálna antikoncepcia

Hormonálna antikoncepcia (skrátene HAK) je farmaceutický prostriedok urřený na zabránenie počatiu. Bola vyvinutá v USA a na trhu je od 60. rokov. Prvý syntetický gestagén bol vytvorený v roku 1951, kedy sa zrodila myšlienka vyvinutia antikoncepčnej pilulky. Mechanizmus jej účinku je založený na podaní syntetických ženských hormónov do tela ženy. V dnešnej dobe patrí medzi najspoľahlivejšie spôsoby ochrany pred neželaným otehotnením.

Rozhovor s gynekologičkou MUDr. Radmilou Sládičekovou

V rozhovore s gynekologičkou MUDr. Radmilou Sládičekovou:

  • 00:00 Úvod.​
  • 00:13​ Predstavenie hosťa a témy.
  • 00:34​​ Mýtus 1: Antikoncepcia obsahuje veľké množstvo hormónov
  • 01:16​​ Aké "neantikoncepčné benefity" nám HAK ponúka?
  • 02:25​​​ Čo je jednozložková hormonálna antikoncepcia a aké sú jej výhody?
  • 02:47​​ Mýtus 2: Dojčenie je spoľahlivá forma antikoncepcie
  • 03:26​​​ Mýtus 3: Z antikoncepcie sa priberá
  • 04:50​​​ Mýtus 4: Antikoncepcia spôsobuje smrteľnú embóliu
  • 05:31​​ HAK u žien so zvýšeným rizikom tromboembolických stavov
  • 06:10​​​​ Mýtus 5: Antikoncepcia spôsobuje rakovinu
  • 07:30​​​​ Mýtus 6: Po vysadení antikoncepcie už neotehotniem
  • 08:34​​​​ Dlhé cykly. Je nutné menštruovať každý mesiac?
  • 09:39​​​​ Mýtus 7: Antikoncepciu je potrebné raz za čas vysadiť
  • 10:25​​​​​ Tabletka po - postkoitálna antikoncepcia
  • 11:30​​​ Plánovanie rodičovstva
  • 12:06​​​ Vlastnosti modernej antikoncepcie

YouTube Modrý koník

Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanáli Modrého koníka:


🎞️ Kedy je čas na prvé dieťa?
🎞️ Všetko o menštruácii


Hormonálna antikoncepcia

Ako hormonálna antikoncepcia funguje?

Účinok perorálnych hormonálnych kontraceptív je založený na podaní ženských pohlavných hormónov estrogénov a gestagénov v prípade dvojzložkovej, kombinovanej, hormonálnej antikoncepcie, či gestagénov v jednozložkovom type HAK. Jednozložková varianta hormonálnej antokoncepcie je modernou formou, ktorá je vhodná aj pre dojčiace ženy a ženy so sklonmi k trombotickým ochoreniam, či diabetu.

Mechanizmus účinku hormonálnej antikoncepcie spočíva v tom, že počas menštruačného cyklu nedochádza k ovulácii, teda vypudeniu vajíčka z vaječníka. Počas užívania hormonálnej antikoncepcia sa mení aj kvalita hlienu v kanáli krčka, ktorý je hustejší, čím zabraňuje prieniku spermií do dutiny maternice. Menia sa aj vlastnosti výstelky maternice, ktorá nie je pripravená na uhniezdenie oplodneného vajíčka.

Podľa pomeru hormónov obsiahnutých v antikoncepčných tabletkách rozlišujeme jednofázovú a viacfázovú antikoncepciu. Zatiaľ čo prvá z nich obsahuje stabilné množstvo účinnej látky po celú dobu užívania, druhá varianta kopíruje fyziologický proces menštruačného cyklu, počas ktorého sa v jednotlivých fázach hladiny hormónov v tele menia. Avšak väčšina antikoncepčných prípravkov je jednofázových. Nie sú totiž až tak závislé od pravidelnosti podania ako dvojfázová varianta.

Nástup antikoncepčného účinku je závislý od mechanizmu užívania a to tak, že v prípade, že žena začne antikoncepciu užívať prvý deň cyklu, tj. prvý deň menštruácie, antikoncepčný účinok nastupuje ihneď. Ak však začne žena HAK užívať v priebehu cyklu, účinok je možné očakávať až v ôsmy deň cyklu.

Výhody hormonálnej antikoncepcie

Oproti iným druhom je výhodou hormonálnej antikoncepcie jej vysoká, takmer sto percentná účinnosť.
Ďalšou obrovskou výhodou, ktorú hormonálna antikoncepcia ponúka, je možnosť regulácie menštruačného cyklu ženy a to oddialením menštruácie a prispôsobením jej frekvencie životnému štýlu ženy. Menštruáciu je takto možné oddialiť aj na niekoľko mesiacov, v závislosti od typu používanej antikoncepcie. Menštruácia, aj napriek všeobecnému presvedčeniu, nemá očistnú funkciu, a teda nie je pre ženu nevyhnutné menštruovať každý mesiac.
Hormonálna antikoncepcia môže byť gynekológom predpísaná aj v prípade, že žena trpí bolestivou menštruáciou, nepravidelnosťami v cykle alebo predmenštruačným syndrómom. Antikoncepcia však tieto problémy nelieči, ale zastavením menštruačného cyklu ich dočasne odstraňuje.
U žien užívajúcich HAK boli navyše pozorované i ďalšie benefity ako zlepšenie kvality vlasov a pleti, regulácia ochlpenia, zníženie rizika vzniku ochorení štítnej žľazy či kĺbov, minimalizovnie rizika vzniku žalúdočných vredov. Pozitívne pösobí aj pri alergiách.
Hormonálna antikoncepcia tiež chráni pred zápalmi panvového dna, vaječníkov a vajcovodov, čím výrazne znižuje pravdepodobnosť vzniku neplodnosti.
Je to jedna z najlepších metód pre plánované rodičovstvo. Vždy je treba poradiť sa so svojim gynekológom, ktorý na mieru určí antikoncepciu tak, aby bola jednoducho používateľná a po jej vysadení bola plodnosť okamžite obnovená.

Tabletka "po"

Jednu z foriem hormonálnej antikoncepcie predstavuje postkoitálna antikoncepčná pilulka. Mnoho žien sa na jej účinok spolieha v prípade, že pohlavný styk u nich nie je častý a pravidelný prísun hormónov prostredníctvom antikoncepčných piluliek považujú za zbytočný. Urgentná antikoncepcia však nepredstavuje 100% ochranu pred nežiadúcim počatím. Naopak, jej predpokladaný účinok sa znižuje v závislosti od doby, ktorá od styku uplynula. Je potrebné ju podať maximálne do 72 hodín po nechránemom styku.

Mýty a fakty o hormonálnej antikoncepcii

Za 60 rokov, počas ktorých je hormonálna antikoncepcia vyvíjaná, sa zrodilo množstvo mýtov, ktoré často ženy od jej užívania odrádzajú. Tými najčastejšími sú:

1. Obsahuje veľké množstvo hormónov a je pre ženský organizmus škodlivá.
Medicína a farmaceutický priemysel stále napredujú a rovnako je to i na poli hormonálnej antikoncepcie. Tá, narozdiel od jej začiatkov, obsahuje čo najmenšie, ale stále účinné množstvo hormónov, ktoré majú pre ženské telo aj iné neantikoncepčné benefity. Každý typ antikoncepcie obsahuje iné množstvo a pomer estrogénov a gestagénov. To ovplyvňuje vlastnosti antikoncepcie a jej ďalšie prínosy. Takými sú napríklad liečba akné, padania vlasov, tvorba cýst, bolestivá menštruácia a iné.
2. Hormonálna antikoncepcia spôsobuje naberanie hmotnosti.
Zo začiatku hormonálna antikoncepcia obsahovala veľké množstvo hormónov, ktoré mali skutočne vplyv na metabolizmus a zadržiavanie vody v tele. Žiadna štúdia však súvislosť priberania s užívaním antikoncepcie nepotvrdila.
3. Užívanie HAK spôsobuje trombózu, zapríčiňuje embóliu a predčasnú smrť.
Estrogény zvyšujú množstvo prokoagulačných faktorov. Pri ženách, ktoré majú v lekárskej anamnéze predispozíciu k trombóze, embólii či mozgovej príhode, gynekológ tieto faktory zváži a na základe týchto informácií zvolí vhodný druh antikoncepcie. Možnou voľbou je jednozložková antikoncepcia.
4. Užívanie hormonálnej antikoncepcie spôsobuje rakovinu.
Antikoncepcia sa, naopak, používa pre zvýšenie bezpečnosti pacientok pred rakovinou vaječníkov a sliznice maternice. Jedna z teórií hovorí, že zastavením ovulácie sa zlepšujú výhliedky vyjačníkov tým, že zamedzuje poraňovaniu povrchu vaječníkov, ktoré vedie k zmene buniek, ktoré môžu začať rásť ako rakovinové.
5. Po vysadení antikoncepcie nie je možné otehotnieť.
Toto tvrdenie je zavádzajúce, pretože žena, ktorá užíva antikoncepciu sa o otehotnenie nepokúša a teda, v konečnom dôsledku, nevie, či by problém s otehotnením nemala aj v prípade, že by ju neužívala. Najčastejšou príčinou neplodnosti u nás je syndróm polycystických vaječníkov. Vačšinou sa však táto diagnóza odhalí až v momente vysadenia antikoncepcie a po neúspešných pokusoch otehotnieť.
6. Antikoncepciu je potrebné raz za čas vysadiť
Antikoncepciu nie je potrebné vysadiť, aby si organizmus oddýchol. Ľudské telo metabolizuje vlastné hormóny a hormóny prijaté užívaním hormonálnej antikoncepcie, spracuje spolu s tými produkovanými vlastnými endokrinnými žľazami.

Druhy hormonálnej antikoncepcie

Účinnosť všetkých foriem je podobná- chránia ženy pred neželaným tehotenstvom na viac ako 99 %.

Viac o hormonálnej antikoncepcii na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. ProCare Newsletter November 2011 http://www.procare.sk/
  2. https://web.archive.org/web/20160526083343/http://www.antikoncepcia.sk/
  3. http://www.okgyn.sk/?menu=hak

Použité zdroje obrázkov

  1. https://pixabay.com/cs/pilulky-antikoncepční-pilulky-1354782/

Hodnotenia a skúsenosti s hormonálnou antikoncepciou

Máš skúsenosť s hormonálnou antikoncepciou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
lucanka49  3. mar 2015

HAK..viac nechcem

Hmm..po prvom cisárskom si dajte pauzu aspoň 2 roky- bolo mi povedané u gynekológa..a čo tak keby sme dali antikoncepciu..spravíme testy na činnosť pečene a iné..samozrejme všetko OK..všetko negatívne som si prečítala a ostatné mi nepovedal nikto..tak som si doniesla po prehliadke po šestonedelí prvú HAK.

Prvý mesiac stále krvácanie ako keby som mala menzes stále. Potom pauza ako je písané..druhý mesiac- váha stúpla +5kg a to som jedla ako normálne, chuť na sex žiadna, stále ako keby menzes..návšteva lekára,,mne to asi nesedí, my sa ani nemilujeme ,,vymenili sme za inú- +5kg hneď po mesiaci, chuť stále žiadna, bolesť v podbrušku a aj prsníky boleli..

Asi po roku sme si povedali dosť.. depresie z toho priberania, nechuť na milovanie, krvácanie, bolesti ako pri menzese celý mesiac,.. tak to viac už nie.. začali sme prirodzene sledovať všetko okolo môjho cyklu- všetko značiť a ide to aj bez HAK.. a samozrejme som si to užívanie HAK aj poriadne vyčítala, lebo po otehotnení asi po pol roku od skončenia užívania HAK, som po 13 týždňoch o bábatko prišla- a dávala som veľkú vinu aj hormónom, čo stále ešte boli v mojom tele,,
4 ľudia považujú za užitočné
merci108  5. feb 2015

IMPLANON

Ja mám IMPLANON a som spokojná a teraz ju zháňam po celom Slovensku.
slunce3  3. feb 2015

HAK moja skúsenosť

Beriem HAK od pôrodu t.j. 6 r. .
Momentálne mám 3 druh. Nikdy som nemala žiadne komplikácie. Ms. chodil na čas, slabý čo mi vyhovovalo. Žiadne bolesti hlavy, nič. Ani som nepribrala, schudla som s ňou normálne. Za 2 a pol roka 35 kg dole, ale nie HAK, ale zmenou stravy a pohybom. Libido sa nezmenilo, zmeny nálad nemám.

Takže u mňa bez problému.
enviromaniacka  13. jan 2015

HAK - tabletky

HAK som brala približne 7 rokov, bolo to síce po viacerých stránkach pohodlné, ale jedna z vecí, ktoré mi veľmi vadila bola strata libida. Po skončení VŠ som sa s partnerom dohodla, že HAK vysadím, nebudeme sa snažiť o dieťa, ale ak sa stane tak nám to nebude vadiť.

Po tom, čo sa moje telo spamätalo, že musí znovu riadiť hormonálny cyklus som spoznala svoje telo a teraz už dva roky fungujeme bez toho aby sme dávali financie do akejkoľvek formy antikoncepcie. A dúfam, že keď už sa rozhodneme že už je čas na dieťa tak nám to ľahko pôjde. Celkovo sa cítim oveľa lepšie keď neberiem HAK ;-)
3 ľudia považujú za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke