Kúpacie vedierko

Kúpacie vedierko môže byť základnou kúpacou výbavičkou pre malé bábätko3. Je alternatívou detskej vaničky. Zvyčajne kúpanie v ňom býva príjemné deťom, ktoré vo vaničke plačú. Dieťa sa vo vedierku cíti ako by stále bolo v maternici . Pre dieťa je kúpanie vo vedierku príjemné, pretože bezprostredne cíti okraje vedierka na svojich ručičkách a nožičkách. Tento pocit navodzuje dieťaťu pocit bezpečia, ktoré cítilo u mamičky v brušku. Dieťa počas kúpeľa v kúpacom vedierku cíti teplo, bezpečie a je šťastné. Teplota vody by mala byť 25 - 37 ° C.
Bábätko kúpajúce sa vo vedierku

Pri kúpaní bábätka je dobré si vedierko umiestniť na stôl, alebo si zaobstarať špeciálny podstavec na kúpacie vedierko. Výhodou kúpacieho vedierka oproti vaničke je jeho menšia veľkosť, čo ocenia hlavne rodičia žijúci v malých bytoch. Zanedbateľná nie je ani úspora vody. Voda vo vedierku chladne pomalšie ako vo vaničke. Bábätko je celé, okrem hlavičky ponorené v teplej vode, nehrozí teda prechladnutie. Teplá voda pôsobiaca na bruško môže bábätko pomôcť aj pri dojčenskej kolike2.

Kúpanie vo vedierku a dojčenská kolika

Pri správnom používaní, napolohovanie bábätká kúpanie vo vedierku nijako nenarušuje motorický vývin dieťaťa2. Vo vedierku je možné kúpať bábätká už od narodenia, a to vrátane detí nedonosených1. Rôzne značky vedierok sú rôzne veľké. Tie menšie vydržia zhruba len do troch mesiacov, väčšie typy do pol roka aj dlhšie.

Ako správne kúpať bábätko vo vedierku?

Na kúpanie bábätka je potrebné zaobstarať vedierko určené priamo na tento účel. Má špeciálny tvar a nie je vo vnútri klzké. Pri kúpaní je potrebné mať vo vedierku dostatok vody. Bábätko sa vkladá do vedierka naplneného vodou v polohe na tigríka. Je potrebné dávať pozor predovšetkým na hlavičku, ktorú novorodenci nedržia pevne. Vo vedierku je potom bábätko voľne v polohe do klbka. Bábätko by malo celé, až na hlavičku, ponorené do vody a nadnášané. Nemalo by sa dotýkať zadočkom dna vedierka, aby nebola preťažená jeho chrbtica. Hlavičku bábätka je potrebné istiť dlaňou jednej ruky pod bradou, aby zostali ústa a nos bábätka nad hladinou. Druhou rukou je možné bábätko umývať.
Vedierko určené na kúpanie bábätka

Ak sa bábätko dotýka zadočkom alebo nohami dna vedierka, alebo sa dokonca od neho odráža, je potrebné pridať viac vody. Alebo je už dieťa na kúpacie vedierko príliš veľké.

Kúpacie kýblik a 5 krokov k správnemu používaniu

  1. Zjemňuje a chráni - dieťa by malo čas strávený v kúpacom vedierku brať ako zábavu, hru. Deti môžu cítiť úzkosť z nepohodlia. Kúpacie vedierko je preto dobré umiestniť do dieťaťom známeho prostredia. Dieťa sa upokojí a počas kúpeľa sa uvoľní.
  2. Ohrieva detské telo a zaisťuje mu komfort - teplé deti sú šťastné deti. Kúpacie vedierko stačí naplniť teplou vodou a v nej dieťa držať aj po dobu 20 minút. Detí majú rady pohodlné a mäkké prostredie. Steny kúpacieho vedierku môžu vyplniť mamičkine ruky, ktoré dieťaťu ponúknu mäkké "posedenie" vo vedierku.
  3. Kúpacie vedierko je vhodné pre novorodencov a deti s kolikou - vedierko zabezpečí, že novorodenec bude počas kúpeľa neustále v teple a bude sa cítiť útulne. Vedierko je tiež vhodné pre deti s kolikou, pretože mu umožňuje sa uvoľniť, relaxovať a byť pokojným.
  4. Kúpeľ bez (nielen) časového stresu - kúpacie vedierko ponúka mamičkám, že čas strávený počas kúpania dieťaťa vo vedierku budú brať ako čas pokoja a upokojenia. Dieťa je počas kúpeľa šťastné, pretože je šťastná tiež mamička.
  5. Zapojenie oteckov do kúpeľa - kúpacie vedierko je skvelý spôsob, ako spojiť dieťa a otecka. Oteckovia si kúpanie detí užívajú a s deťmi sa zbližujú.

Značky kúpacích vedierok

  • Bebé-Jou
  • Luma Babycare
  • Shantala
  • Tummy Tub

Zásady správneho kúpeľa

Zo začiatku môže bábätko pri kúpaní plakať. Je to pre neho nezvyčajná činnosť, kúpanie by sa ale pre dieťa malo stať príjemnou a obľúbenou vecou. Keď bude dieťa väčšie, je možné kúpanie spríjemniť hračkami do vody. Vhodné je kúpať večer pred večerou a spánkom.

Pravidlá správneho kúpeľa:

  • nie je treba kúpať dieťa každý deň (stačí obdeň aj menej často),
  • miestnosť pre kúpanie by mala mať okolo 22 až 24 ° C,
  • teplota vody by mala byť 36 až 37 ° C,
  • dĺžka kúpania by mala byť u malých detí len niekoľko minút, majú ešte veľmi citlivú pokožku, ktorá sa ľahko môže vysušiť,
  • detské prípravky na kúpanie by mali byť bez parfumácie a mali by v koži zadržiavať vlhkosť, vhodnou alternatívou sú umývacie oleje, ale bábätko dá kúpať aj len v čistej vode a na vlhké telo namazať vhodným telovým olejčekom,
  • počas kúpeľa používať dve žinky - jednu na tvár, druhú na telo a zadoček,
  • zvýšenú pozornosť treba venovať oblasti okolo plienok a zadočku, kde môže dochádzať k zapareninám, genitálie dievčatiek sa umývajú spredu dozadu, aby sa predišlo infekcii pošvy,
  • kúpanie by mala mamička bábätku spríjemniť úsmevom a upokojovať ho tichým a vľúdnym hlasom.

Kúpacie vedierko a jeho vlastnosti

  • Mäkké a zaoblené rukoväte pre jednoduché použitie - kúpacie vedierko je navrhnuté tak, aby dieťaťu a jeho rodičom zaistilo bezpečnosť a pohodlie. Hladké a zaoblené kontúry rukoväte zaisťujú jednoduchú manipuláciu kúpacieho vedierka plného vody.
  • Lekármi schválený návrh kúpacieho vedierka, ktoré je bez ftalátov - detské kúpacie vedierko je vyrobené z polypropylénu, ktorý je šetrný k detskej pokožke. Výrobky z rovnakého materiálu používajú lekári. Polypropylén je bezpečný, netoxický a šetrný k životnému prostrediu. Návrh konštrukcie detského kúpacieho vedierka je schválený lekármi.
  • Unikátny dizajn udržuje v dieťati pocit bezpečia - pokiaľ ide o kúpanie, deti sú úzkostlivé z možného nepohodlia. To je dôvodom, prečo dieťa umiestniť do najznámejšej pozície, ktorú pozná ešte z matkinho bruška. Deti milujú pohodlie a to cítia z blízkych stien kúpacieho vedierka a tiež z teplej vody, ktorá sa nachádza okolo nich. Napomáha to dieťaťu relaxovať, a tak môže relaxovať tiež mamička.
  • Robustná základňa - rovnako ako bezpečnosť matkinej maternice, tak má tiež kúpacie vedierko veľmi nízke a stabilné ťažisko s protišmykovou základňou v jeho dolnej časti. Zaručuje tak vedierku jeho stabilitu a napomáha tiež zaistiť bezpečnosť a ochranu pre dieťa.

Kúpanie bábätka vo vedierku

Postup kúpania bábätka

  • pripraviť si miesto pre prezlečenie a prebalenie dieťaťa,
  • pripraviť si osušku, žinky, kefku na vlasy, čistú plienku, vatové tyčinky, kozmetiku na ošetrenie detskej pokožky (umývací olej alebo detské mydlo, telový krém alebo olejček, masť proti zapareninám), u novorodencov aj lieh na čistenie pupku,
  • vyzliecť dieťatko a očistiť zadoček od nečistôt,
  • ponoriť dieťa do vody,
  • po umytí položiť dieťa na pripravené miesto, osušiť ho, vatovými tyčinkami dosušiť a očistiť ušnice a okraje nosných dierok,
  • bábätko rýchlo zabaliť, aby neprechladlo,
  • po kúpeli je možné ešte na vlhkú pokožku natrieť telový olejček a bábätko jemne pomasírovať,
  • dieťaťu dať čistú plienku, miesta s kožnými záhybmi alebo podkolennej jamky poriadne osušiť a ošetriť, aby nedochádzalo k zapareninám,
  • dieťa obliecť a učesať mu vlásky.

Doplnky na kúpanie bábätka:

  • žinky,
  • teplomer na meranie teploty vody,
  • detská kozmetika,
  • kefa na vlásky,
  • vatové tyčinky do uší,
  • uteráky a osušky.

Viac o kúpacom vedierku na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.mamaaja.cz/ActiveWeb/Article/3263/jak_se_koupe_v_kybliku.html
  2. http://www.chytrazena.cz/koupaci-kyblik-pro-miminko-20711.html
  3. Markéta Behinová, Klára Kaiserová, odborná redakce MUDr. Petr Karger - Velká kniha o mateřství

Použité zdroje obrázkov

  1. https://pixabay.com/cs/malé-dítě-plavat-umýt-baby-kojenec-788006/

Hodnotenia a skúsenosti s kúpacím vedierkom

Máš skúsenosť s kúpacím vedierkom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť