Laktačná poradkyňa

Pojem „laktačná poradkyňa“ sa v poslednej dobe skloňuje pomerne často. Čo môžeš od laktačnej poradkyne očakávať, kedy sa na ňu obrátiť a vlastne – kde ju hľadať? Aj týmto otázkam sa, okrem iného, venujeme v našom článku.
laktačná poradkyňa služby

Poradenstvo odborníčky na laktáciu môžeš využiť vždy, keď si niečím ohľadom dojčenia nebudeš istá.

Kto je to laktačná poradkyňa?

  • Laktačná poradkyňa je certifikovaná osoba, ktorá tehotným ženám alebo mamičkám poskytne podporu pri dojčení, usmerní ich v technikách dojčenia a pomôže s riešením konkrétneho problému, ktorý má na dojčenie negatívny dopad.
  • Hoci je dojčenie prirodzený proces, stále má mnoho ľudí ostych o tom bezprostredne hovoriť. Aj z toho dôvodu môžu niektoré mamičky váhať s využitím služieb laktačnej poradkyne. Je teda dôležité mať na pamäti, že:
    • S laktačnou poradkyňou sa môžeš baviť úplne otvorene.
    • Má za sebou roky praxe, počas ktorých pochopila individualitu každej mamičky a jej dieťatka.
    • Pomôže ti odstrániť problém, s ktorým sa dlhodobo trápiš a pre ktorý sa dojčenie stáva stresujúcim.
    • Môžeš sa na ňu obrátiť aj vtedy, ak dojčenie prebieha bez problémov a chceš sa len utvrdiť v tom, že všetko robíš správne.

Kde nájdeš laktačnú poradkyňu?

Na Slovensku združuje certifikované laktačná poradkyne Občianske združenie Mamila. Na ich webových stránkach vedú zoznam laktačných poradkýň zoradených podľa krajov. Celý zoznam nájdeš na tomto odkaze: Zoznam certifikovaných laktačných poradkýň na Slovensku a v Čechách.

Dôležitá informácia: Pri výbere pamätaj na to, že laktačná poradkyňa nie je zdravotník a nemôže nahradiť autoritu lekára. Vždy kontaktuj len takú poradkyňu, ktorá má na vykonávanie svojej praxe príslušný certifikát a prešla si školením.


Kedy využiť poradenstvo laktačnej poradkyne?

Laktačnú poradkyňu si môžeš nájsť:

  • V tehotenstve – bez ohľadu na to, či máš za sebou skúsenosť s pôrodom a dojčením, alebo si prvorodička, služby laktačnej poradkyne môžeš využiť už v tehotenstve. Dá ti rady, ako pripraviť prsia na dojčenie, ukáže ti základné techniky dojčenia a oboznámi ťa s tým, čo môžeš po pôrode očakávať a čo ťa v začiatkoch dojčenia môže nemilo prekvapiť.
  • Bezprostredne po pôrode – prvé dni po pôrode je obzvlášť dôležité, aby si ako matka mala istotu, že sa dojčenie uberá správnym smerom. Laktačná poradkyňa ti ukáže, ako správne dieťatko prikladať k prsníku. Rovnako ťa poučí, aké najčastejšie problémy sa pri dojčení môžu vyskytnúť a ako sa im vieš cielene vyhnúť.
  • V ktoromkoľvek mesiaci života bábätka – ak už dávno nemáš doma novorodenca, no zvažuješ, že využiješ služby laktačnej poradkyne, môžeš si byť istá, že aj teraz je ten správny čas. Obvykle laktačné poradkyne „prichádzajú na pomoc“ po 4. či 6. mesiaci veku bábätka, kedy sa mamičky snažia, aby sa predišlo nechcenému odstaveniu. Avšak pamätaj na to, že neskoro v tomto prípade nie je skutočne nikdy. A na záver – laktačnú poradkyňu si môžeš zavolať aj vtedy, ak plánuješ bábätko odstaviť.

Aké problémy rieši laktačná poradkyňa?

Na laktačnú poradkyňu sa môžeš obrátiť v týchto prípadoch:

  • Kontrola techniky dojčenia – ak si sa v úlohe mamičky ocitla po prvýkrát, prípadne si svoje staršie dieťatko nedojčila, pretože sa vyskytli nejaké problémy, laktačná poradkyňa ti dodá istotu, že s bábätkom všetko robíte správne. A ak náhodou nie, ukáže ti, ako to vylepšiť. 🙂
  • Bolestivé prsia a bradavky – často sa pri dojčení vyskytnú mimoriadne bolestivé zdravotné problémy. V praxi môže ísť o ragádu bradavky, zápal mliečnych žliaz, vytvorenie cysty a podobne. Pre mnohé mamičky to niekedy znamená vynútený koniec dojčenia, no laktačná poradkyňa ti môže poradiť, ako tomuto scenáru predísť.
  • Bábätko, ktoré sa nechce prisať – ak sa bábätko od prsníka odťahuje, nevie sa dostatočne prisať alebo dojčenie bojkotuje plačom, ide o jeden z mnoho dôvodov, prečo kontaktovať laktačnú poradkyňu. Rovnako sem patria aj situácie, kedy bábätko potrebuje na prisatie nejakú pomôcku, napríklad klobúčik na bradavku, cievku atď.
  • Nedostatočná alebo nadmerná tvorba mlieka – či už je mlieka málo, alebo naopak príliš veľa, vždy to vie dojčenie skomplikovať a aj tento prípad môžeš považovať za dôvod vyhľadať laktačnú poradkyňu.
  • Reflux, bolesť bruška alebo zvracanie – okrem toho, že bábätko v týchto prípadoch skontroluje pediater, je na mieste aj konzultácia s laktačnou poradkyňou.
  • Dojčenie predčasne narodených detí – v prípade, že sa ti narodilo predčasniatko, nemusíš mať obavy, či sa ti po príchode domov podarí naplno dojčiť. Pre laktačné poradkyne nie je dojčenie predčasniatok žiadnou novinkou.
  • Dojčenie dvojičiek alebo trojičiek – aj viacerčatá môžu byť plne dojčené, ak sa mamička na túto úlohu vopred pripraví. Laktačná poradkyňa ti môže ukázať, ako dojčiť aj dve bábätká s rôznymi potrebami a nárokmi naraz.
  • Adopcia dieťaťa – dojčenie a prikladanie k prsníku pre bábätko nie je len aktom, počas ktorého si zasýti bruško. Predstavuje preň potrebný kontakt s mamičkou, ktorý mu dodáva pocit bezpečia, emocionálnej stability a pokoja. Služby laktačnej poradkyne často využívajú aj maminky, ktoré si dieťatko adoptovali – a to už z dôvodu, aby sa poradili, či môžu dojčiť aj ony, alebo preto, aby im poradkyňa pomohla vybudovať hlbšie puto s bábätkom.
  • Ak chceš, aby bolo dieťatko kŕmené iba materským mliekom – či už musíš dokrmovať umelým mliekom z dôvodu nedostatočnej tvorby materského mlieka, alebo ti dokrmovanie bolo odporučené v pôrodnici, prípadne ste si pre zdravotné problémy museli dať s bábätkom od dojčenia pauzu, neváhaj sa obrátiť na laktačnú poradkyňu.
  • Odstavenie dieťatka – odstavenie bábätka je predstavuje náročné obdobie nielen pre dieťa, ale aj pre mamičku. Laktačná poradkyňa ti pomôže všetko „naplánovať“ tak, aby odstavenie prebehlo čo najhladšie.

Summa summarum, ak si kladieš tieto otázky, môžeš si byť istá, že laktačná poradkyňa ti ich zodpovie:

  • Je bábätko dobre prisaté?
  • Ako zistím, či bábätko vypilo dostatok mlieka?
  • Ako predídem nechcenému odstaveniu?
  • Prečo bábätko odmieta prsník?
  • Musím prestať dojčiť, ak mám zápal mliečnych žliaz alebo ragádu bradavky?
  • Dieťatko prestalo priberať, znamená to, že ho musím dokrmovať umelým mliekom?

Ako prebieha konzultácia s laktačnou poradkyňou?

  • Rozhovor – na začiatok je dôležité, aby si laktačnú poradkyňu oboznámila s tým, čo od nej očakávaš a či si ju kontaktovala s konkrétnym problémom alebo sa len chceš uistiť, že všetko budeš robiť správne. Zároveň sa ťa bude pýtať, aké máš od dojčenia očakávania a ak nie si prvorodička, prejde si s tebou aj prípadnú predošlú popôrodnú anamnézu.
  • Ukážka dojčenia – na to, aby laktačná poradkyňa vedela identifikovať príčinu vzniknutého problému, musí vidieť celý priebeh dojčenia. Odsleduje si, v akej polohe je bábätko dojčené, spôsob, akým sa prisalo, a ako sa priložené k prsníku správa. Aj taký moment, ktorý ty vnímaš ako zanedbateľný, jej môže pomôcť vyhľadať presný dôvod, prečo sa vám dojčenie skomplikovalo.
  • Rady a odstránenie nesprávnych návykov – akonáhle si laktačná poradkyňa odpozoruje dojčenie, bude ti vedieť povedať, kde robíte chybu a vysvetlí ti, príčinu vzniknutého problému. Ak si sa na ňu obrátila preto, že si chcela nadobudnúť istotu, či všetko robíš správne, poskytne ti podporu, usmernenie a cenné tipy z praxe.

Video: Dojčenie a výživa novorodenca

Rozhovor s odborníkom: Mgr. et Bc. Barbora Vörösová

Čo vo videu zaznelo:


Mohlo by ťa zaujímať

Materské mlieko

Možno povedať, že bez materského mlieka by ľudstvo ako také neprežilo – v dobách, kedy nebola k dispozícii umelá výživa pre dieťatko, predstavovalo jediný spôsob, ako nakŕmiť novorodenca. Kedy sa materské mlieko začína v prsiach tvoriť, aké je jeho zloženie a čo všetko bábätku poskytuje? Poď si o tom prečítať viac.

Prsia po pôrode

Ostrá a neznesiteľná bolesť pri dojčení, prasknutie bradavky či horúce a naliate prsníky, ktoré okamžite reagujú na dotyk a tlak… Aj s týmito problémami sa môžu čerstvé maminy v šestonedelí stretnúť. Ako by mala vyzerať starostlivosť o prsia po pôrode, aké zmeny môžeš očakávať a ako vybrať dojčiacu podprsenku? Kedy ti pomôže návšteva lekárne a kedy zasa laktačná poradkyňa? Prečítaj si o tejto téme viac…

Po pôrode

Je šestonedelie skutočne najcitlivejším obdobím v živote ženy? Ako vyzerajú prvé dni po pôrode v nemocnici? Ako sa bude regenerovať tvoje telo a ako by malo prosperovať bábätko? Ak sa nachádzaš v období, kedy ťa od pôrodu delí len krôčik, poď sa spolu s nami pozrieť, čo ťa počas prvých dní po pôrode čaká a čo ťa môže prekvapiť.


Viac o dojčení na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti s laktačnou poradkyňou

Máš skúsenosť s laktačnou poradkyňou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
prahaxx  13. apr 2015

Laktačná poradkyňa

Moja dcérka v 4 mesiaci prestala priberať. Našťastie ma laktačná poradkyňa naučila dojčiť po ležiačky, takže k opäť narastajúcej váhe miminka pribudol aj bonus - nočný spánok bez veľkého zobudenia.
1 človek považuje za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke