Nosenie deti

Nosenie dieťaťa v pevnej šatkeNosenie detí je spôsob prepravy dieťaťa na tele nosiacej osoby s použitím nosiacich pomôcok. Nejedná sa o žiadny moderný vynález, nosenie detí sa praktizovalo v rôznych obmenách vo všetkých kultúrach po celé tisícročia. Väčšieho používania sa dočkali kočíky až v 19. storočí v rozvinutých krajinách.

Kontakt s dieťaťom počas noseniaV modernom ponímaní ide o štýl starostlivosti o dieťa vychádzajúci zo vzťahovej výchovy. Pri použití vhodných nosiacich pomôcok1 je možné začať nosiť hneď od narodenia dieťaťa, čo napomáha k vytváraniu citových väzieb1 medzi matkou a dieťaťom.

Je možné využívať rôzne pozície dieťaťa pri nosení. Vždy je ale treba dbať na správnu, ergonomickú polohu dieťaťa v šatke, ergonomickom nosiči, či inej pomôcke na nosenie detí1, aby aby nebol ohrozený správny motorický vývin dieťaťa2 a naopak bol vývoj opornej a pohybovej sústavy podporovaný. Najprirodzenejšou a najvhodnejšou je nosenie vertikálne čelom k sebe.

Šatky6 a ergonomické nosiče17 je možné si aj za poplatok požičať a vyskúšať. V porovnaní s kocikmi sú pomôcky na nosenie lacnejšie a výrazne ľahšie.
Problematiky znalý, empatický a vnímavý lektor podporuje rodičia v ich rodičovských kompetenciách, posilňuje ich sebaistotu v manipulácii s bábätkom. Môže im ukázať, ako bábätko nosiť na svojom vlastnom dieťati či bábike a povzbudzuje ich, nech si sami skúsi nosiť svoje dieťa. Počas viazania empaticky upozorňuje na prípadné nedostatky v technike úväzu a odporúča ako ich doladiť.

Pri nácviku a ukážkach môžu, celkom prirodzene, nastať chvíle, kedy lektor siahne na bábätko, pretože je to nevyhnutné a nie je nikto iný, kto by mamičke dieťa podržal (napr. keď práve viaže šatku) alebo je mamička neistá a lektor ju prirodzene ukáže, že s bábätkom možno manipulovať bez akéhokoľvek strachu. V tejto pomoci a vetách: "Ja Vám bábätko podržím, než nadviažete šatku." a pod. nie je potrebné hľadať akési nabúranie rodičovskej samostatnosti, kompetencie. Ak sa budú lektori báť na dieťa siahnuť, môžu to byť nakoniec oni, kto rodičom chybne ukážu, že dieťa je niečo tak krehkého, že je lepšie na neho radšej ani nesiahať. Vždy vychádza akýkoľvek kontakt z jedinečnosti situácie, ktorá práve nastala.

Nosenie detí zo zdravotného hľadiska:

Pre koho je nosenie vhodné a potrebné?

Nosenie detíNosenie prospieva deťom zdravým aj chorým (s výnimkou niekoľkých málo porúch), od dojčiat po batoľatá. Samozrejme je ale treba reagovať na prejavy dieťaťa, do ergonomickej pomôcky na nosenie ho dávať nadojčené či nakŕmené a vycikané. Nosiť vertikálne je možné deti hypertonické a za určitých podmienok a obmedzení aj deti hypotonické.

Nosenie má svoj význam aj v starostlivosti o predčasne narodené deti1, kedy sa využíva tzv. klokankovanie, čiže nosenie predčasniatka v kontakte koža na kožu matkou alebo otcom, kedy je bábätko prichytené k telu rodiča napríklad elastickou šatkou. Klokankované nedonosené deti majú menej zdravotných problémov a lepšie prospievajú, priberajú.

Nosiť môžu mamičky chudé aj obézne, s malými či veľkými prsiami a samozrejme dieťatko môže nosiť tiež jeho otecko aj iní príbuzní. Stačí si len vybrať vhodné pomôcky na nosenie.

Prečo je nosenie detí vertikálne čelom k sebe prirodzené a zdravé?

Nosenie dieťaťa v nosičiNosiaci má počas nosenia voľné ruky na prácu, zatiaľ čo dieťa je bezpečne upevnené k jeho telu. Cestovanie s noseným dieťaťom je jednoduchšie než s kočíkom. Pohyb bez kočíka je pohodlný pri cestách mestskou hromadnou dopravou a pri presunoch po letisku. V meste nie je potrebné premýšľať nad bezbariérovosť cesty, výskytom schodov. V dave má nosiaci o dieťatku prehľad. S nosiacimi pomôckami nie sú žiadnym problémom ani výlety do prírody.

Ak je dieťatko nosené vertikálne vo vhodnej ergonomickej pomôcke, je záťaž rozložená symetricky na obe polovice nosiaceho, je podporené jeho správne držanie tela. Tlak na brucho u mamičky podporuje zavinovanie maternice a udržiavaní pevnosti svalov panvového dna.
Bábätká, rovnako ako mláďatá opíc a ľudoopov, sú do doby, než sa samé naučia chodiť, silne fixované na matku a majú typické reflexy nosenca, pri zdvihnutí aj ľahu zaujímajú abdukčno-flexnú polohu čiže polohu "žabky" podobnú tej, akú malo v maternici, majú úchopový reflex (zvierajú ruky v päsť), aby sa mohla držať matky za srsť, o ktorú ale moderný človek prišiel.

Ale rovnako ako sme srsť pri ochrane tela nahradili oblečením, tak pri nosení ju môžeme nahradiť šatkou, ergonomickým nosičom alebo inou vhodnou pomôckou na nosenie detí. Prírodné národy väčšinou inštinktívne nosia deti v správnej polohe, takisto využívajú pomôcky na nosenie detí, často tiež ale nosí deti vertikálne čelom k sebe na boku, na bedrách, kedy telo bábätka a nosiaceho do seba zapadajú ako zámok a kľúč. Pri nosení detí v ergonomickej vertikálnej polohe nehrozí utlačení dýchacích ciest bábätka.

Dojčenie vo vertikálnej poloheMamička i bábätko pri svojom tesnom kontakte vylučujú hormón oxytocín20 (tzv. hormón lásky), posilňuje sa tak budovanie zdravej kontaktnej väzby1. Mamička má pri vertikálnom nosení hlavičku bábätka priamo pod nosom, vôňa dieťatka je silná a špecifická a podporuje materské, starostlivé správanie.

Nosenie detí je prejavom dôvery v plač dieťaťa, pomáha totiž rodičom s nadviazaním vzťahu s dieťaťom, s poznávaním dieťaťa a citlivým reagovanie na jeho potreby. Nosenie tak uľahčuje a podporuje bonding2, a dojčenie11 na požiadanie, dojčiť je možné diskrétne aj počas nosenia. Neskôr možno počas nosenia prikrmované dieťa nakŕmiť aj pevnejšie stravou.

Nosenie detí je jedným z prostriedkov kontaktného rodičovstva1, je opakom rád tzv. cvičiteľov detí7, ako je napr. "Nenos ju / ho, neskáč ako píska, má ťa omotanú okolo prsta". Uspokojenie potreby tesného kontaktu dieťaťa s mamičkou nie je rozmaznávaním, nosené deti zvyčajne menej plačú.

Bábätko, ktoré nevidí a hlavne necíti svoju matku (alebo inú blízku osobu) v tesnej blízkosti, vníma tento stav výrazne negatívne, chýba istota, že bude uspokojená jeho potreba bezpečia, tepla, výživy a všetky jeho psychické potreby a city. Separované plačúce bábätko vylučuje kortizol a iné stresové hormóny, ktoré negatívne ovplyvňujú neuróny a chémiu mozgu.

Nosenie v Ring Slingu vo vertikálnej poloheAž vo veku niekoľkých mesiacov je dieťa schopné svoju matku a ostatné blízke osoby vyhľadať zrakom alebo sluchom na diaľku a samo sa k nim vydať. Dieťaťu nosenie poskytuje dôveru v blízkosť matky či otca, pretože môže nosiaceho vidieť, počuť a ​​cítiť hmatom, čuchom aj chuťou. Dieťatko je pohybom nosiaceho hojdané a môže potom ľahšie zaspávať. Aj malé bábätko dokáže dať najavo, že sa potrebuje pretiahnuť. Malé bábätká sa zvyčajne potrebujú nosiť značnú časť dňa. Staršie deti už objavujú radosť z pohybu, začínajú liezť a neskôr chodiť. Ale aj batoľaťu nosenie poskytuje potrebný pocit istoty a upokojenie, ak je prestimulované.

Pri nosení vertikálne v ergonomickej polohe je bábätko v kontakte s nosiacim (obvykle s mamičkou) pomerne veľkým povrchom tela, vníma jeho pohyby a reaguje na ne, udržuje si tak dobrý svalový tonus. Je tiež podporený zdravý vývoj bedrových kĺbov, sú vo vhodnej polohe a dobre prekrvené, jemne sa posilňujú priľahlé svaly. Nosenie v kolískovej polohe nie je pre vývoj bedrových kĺbov vhodné. Nosenie vo vertikálnej polohe znižuje pravdepodobnosť zľahnutia hlavičky a môže pomáhať pri refluxe3 či dojčenskej kolike2.

Pri nosení dieťatko aj nosiaci ľahšie čítajú svoje neverbálne signály, je uľahčená ich vzájomná komunikácia. Nosenie podporuje správny psychický a sociálny vývoj dieťaťa, poskytuje mu možnosť stráviť viac času v stave bdelej pozornosti a poznávať tak okolité prostredie z výšky dospelého človeka, učiť sa a integrovať do spoločnosti. Bábätko sa ľahšie vyrovnáva so silnými vonkajšími stimulmi, ako je ostré svetlo či hluk. Dieťatko má veľký výhľad na okolité dianie (prvá polovica nasledujúceho ilustračného videa ukazuje výhľad bábätka z kočíka, druhá pri nosení).

Výhľad dieťaťa z kočíka a zo šatky - ilustračné video (NOR)

Pomôcky na nosenie detí

Neergonomické a tada pre zdravé nosenie nevhodné sú:

Oblečenie na nosenie detí

Medzi oblečenie na nosenie detí sa odporúčajú nosiacim bundy a mikiny, ochranné vrecká a tunely, návleky na detské nožičky, vlnené topánočky a oblečenie z funkčných materiálov (Outlast, Moira, merino) pre nosiacich aj nosencov. Pri nosení detí v zime pod bundou (či už nosiacou alebo bežnou väčšej veľkosti) alebo vreckom je potrebné brať ohľad na zdieľanie tepla, dieťatko zbytočne neobliekať priveľa, dôležité je hlavne poriadne zateplenie nožičiek, hlavičky a krku (vhodná je napr. kukla).

Nosenie v zime v nosiacej bunde Angel wings a s ochrannou taškou MaM

Viac o nosení detí na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://en.wikipedia.org/wiki/Babywearing
  2. http://en.wikipedia.org/wiki/Baby_sling
  3. http://www.branakdetem.cz/clanek/noseni-deti-33
  4. http://www.nosenideti.cz/clanek.php?clanek_id=44
  5. http://vbavlnce.blogspot.cz/
  6. William Sears, Martha Sears - Kontaktní rodičovství
  7. Jean Liedloff - Koncept kontinua
  8. http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2012/02/19.pdf
  9. Stanovisko České pediatrické společnosti k nošení dětí v šátku: http://www.cpsjep.cz/cz/dokumenty/Noseni_v_satku.doc
  10. http://www.boba.com/research/strollers-baby-carriers-and-infant-stress/
  11. https://web.archive.org/web/20150214124951/http://www.epjournal.net/wp-content/uploads/ep05102183...
  12. http://www.trageportal.de/mediapool/93/935470/data/OP_Fettweis_neu.pdf
  13. https://web.archive.org/web/20150427014420/http://www.unipa.cz/index.php?option=com_content&view=...
  14. https://web.archive.org/web/20151022143146/http://www.uvolnenyporod.cz/noseni-deti.html
  15. http://www.naturalchild.org/guest/laura_simeon.html
  16. http://files.protehotne.webnode.cz/200000195-24165250fe/Prenatálne-dieta-7-def.doc
  17. http://zenskekruhy.sk/rozhovory/vyjadrenie-doc-mudr-jozefa-hasta-phd-teme-bondingu/
  18. http://psychologie.cz/proc-miminka-placou/

Hodnotenia a skúsenosti s nosením detí

Máš skúsenosť s nosením detí?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
doriancorvo  19. feb 2018

Nosenie u nás

My máme doma dve malé deti a nosíme sa s oboma :) či už v ergo alebo šatkách. Dokonca mladší syn ani nemá rád kočíky, pre neho to je utrpenie tam byť. :D
julinka29  12. feb 2018

Šatka

Tiež som si nosenie užila hlavne pri druhom dieťati. Pri prvom som mu všetko podriaďovala, chodila som s kočíkom na dlhé prechádzky, kde krásne spinkala. Pri druhom je to už náročnejšie, lebo sa zvyčajne prisposobujete tomu staršiemu.
Mne najviac vyhovovala šatka, pretože bola skladná a používala som ju aj pri staršej, keď už nevládala chodiť. Mala som ju vždy zbalenú v batoku, takže keď bola naša princezná unavená, stačilo ju uviazať do šatky.:wink:
eliska4  5. feb 2018

Nosené druhé dieťa

Ja som tiež mala prvé dieťa stále v kočíku, druhé som začala nosiť. Nie, že by som zanevrela na kočík, ale s prvým som chodila na dlhé prechádzky, kde v kočíku krásne spinkal, s druhým som chodila na ihrisko. A keď sa kočík nehýbal, bol nespokojný. Vtedy nás zachránil babyvak, neskôr ergonomický nosič a napokon bedrový nosič. Ten mi vyhovoval najviac, pretože som mohla využiť len spodnú bedrovú časť alebo som si pridala popruhy a bol to skvelý nosič. Samotný bedrový som využívala hlavne, keď som uspávala alebo v lete, keď bolo vonku veľmi teplo.
jetotu  28. okt 2016

Bunda

Dlho som preberala akú tehotenskú bundu si kúpim. Keďže som nosila aj svoju prvú dcérku,plánujem nosiť aj synčeka. Preto som si vybrala hneď bundu aj na nosenie detí. Rozhodla som sa pre českú Loktu She, je úžasne mäkučká, v zime pod ňu určite stačí funkčné prádlo a fleece.

Bunda má perfektne predĺžené rukávy s teplučkým úpletom, nosiť sa dá vpredu aj na chrbte. Tehotenskú vsádku došije výrobca bez problémov na vyžiadanie. Za mňa je to najpríjemnejšia bunda, akú som si mohla zvoliť.
madam33  21. okt 2016

Softshell bunda na zimu

Dlho som zvažovala výber, ale som rada, že som sa rozhodla pre túto (Adelay), bola som spokojná. Kupovala som cez internet a po rozbalení bola tvrdá a mala zvláštnu arómu, no časom zmäkla a vyvetrala, bolo v nej príjemne a teplo (v zime stačilo tričko s dlhým rukávom pre mňa, pre dieťa viac vrstiev, ale bez bundy), avšak bez nadmerného potenia. Nosila som len vpredu (dá sa aj vzadu, ale dieťa mi netoleruje čiapku...). Ocenila som aj vode a vetruodolnosť. Vsádka sedela aj na bundu inej značky (tenšiu). Veľkú výhodu vidím v možnosti ísť v bunde z domu s kočíkom so spiacim dieťaťom a keď sa prebudí, dať si nosítko a vsádku a pokračovať vo výlete. ;-) Nevýhodou je dĺžka bundy, asi od 8. mesiaca nepokrýva nohy dieťaťa.
bosacka  13. jan 2015

Veľká pomoc pri druhom dieťati

Pri prvej dcérke som vedela o nosení málo. Vyskúšala som elastickú šatku, ale viac používala kočík. Pár mesiacov som ju potom nosila v ergonomickom nosiči (liliputi), hlavne keď sme šli autobusom, alebo keď pršalo. Na zimu sme ho ale odložili.

Pri druhej dcérke nás myslím šatka zachránila :-) Jednak na ihrisku bol drobec spokojný, pekne spinkala a aj keď sa zobudila, neplakala, bolo jej dobre. Ja som zase nemusela strážiť kočík a mala som 2 ruky pre staršiu. Čo ma ale najviac prekvapilo bolo, že keď som mala mladšiu na rukách, staršia často žiarlila. Keď bola ale malá v šatke, vôbec to staršej nevadilo - a to ani doma pri zaspávaní a pod.

A ešte mi bol nosič veľkou pomocou pri chodení po schodoch. Nemáme výťah a tak v čase, keď ešte neprešla dcérka po schodoch, mi bolo oveľa pohodlnejšie vziať ju v nosiči a mať voľné ruky pre druhú dcérku aj tašky ;-)

Nevýhodou nosenia je iba to, že šatka sama neodnesie tašky tak, ako kočík :-D Pre mňa bolo super mať aj kočík, aj šatku, aj nosič. Takže som sa vždy mohla rozhodnúť podľa situácie :-)
5 ľudí považuje za užitočné
veronka184  3. dec 2014

Konečne nosím správne moje deti

Neľutujem kúpu ergonosiča. Prvého syna som žial nenosila, aj keď v kočíku plakal. Voľba bola klokanka na občasné nosenie :-( Smutné, keď tak na to spätne myslím. Druhý syn je nosený, aj kĺbiky sme mali v poriadku. Nepoužívala som žiadne poštolky napriek odporúčaniu pediatra. Malému sa nosiť páči. Dokonca už druhý deň nosím aj prvorodeného 3-ročného. Keďže mal vysoké horúčky, bol kľudnejší a mňa neboleli ruky. Teplota nám klesla do rána. Telo na telo aj si pospinkal.

Kebyže mám tretie, nepotrebujem už ani kočík:-) Len moja rodinka radšej pokočíkuje.
4 ľudia považujú za užitočné
janana1612  3. dec 2014

Naše nosenie

Prvého syna som nosila, ale iba na rukách ;-) Takmer som prišla o kríže. Takže teraz pri druhom dieťati som sa rozhodla, že skúsime šatku a neľutujem.

Najlepšia voľba pre nás. Malá máva bolesti bruška a kontakt telo na telo ju ukľudňuje. Dokonca v nej zaspí za pár minút a spinká aj 2 hodiny...

Vrelo odporúčam.
1 človek považuje za užitočné
ivkadracova  19. nov 2014

Vak, šatka aj kočík sú ok, ale vyhráva ergonosič

Prvé dieťa, prvé skúsenosti, žiadne rozhodovania. Všetko som musela mať. Najskôr som samozrejme, pod vplyvnom minulosti, teda ako bolo zaobchádzané s deťmi v rodine, zaobstarala kočiarik. (Týmto musím poďakovať Pani svokre).

Prvá prechádzka, deň po pôrode, dcérka ešte veľa spala, takže žiaden problém. Aspoň som sa mala o čo opierať. Avšak čím viac začala vnímať svet, tým tažšie ju bolo udržať v kočiariku, keď práve nespala. Pomimo to, sme od môjho Tatka s manželkou dostali babyvak, taký sling. Prvý mesiac bol vak ok, ale neskôr sa mi zdal nepraktický, hlavne to vkladanie a vyberanie. Keď som mala problémy s mliekom, tak som samozrejme skúšala aj šatku, to sa mi ale neosvedčilo. Možno zopárkrát doma, a na orbitreku. Vonku to ale nešlo. Tak som si pre ľahkosť manipulácie kúpila ergonomický nosič. Manžel protestoval, že už máme dvesto nosičov. Ešte som nespomenula takú látku na jedno rameno čo som si doniesla zo služobky ešte ako tehotná :)

Dcérka bola malá, používala som do ergonosiča aj novorodeneckú vložku so sedákom. Chodili sme takto letom svetom, aj po horách. A keďže bývame na piatom, bez výťahu a kočiarik je dole v kočikárni, bolo pre mňa omnoho jednoduchšie dať si ju do nosiča, zbehnúť dole, prejsť sa, uspať ju, zájsť na stretnutie. Áno chvíľu trpeli kríže. V prvom rade som to najprv nosila zle, ale som aj stále bola oslabená po pôrode. Manžel mi našiel šaolínske rady, že na kríže treba stiahnuť a spevniť brucho, podsadiť zadok, vypnúť sa, a takto chodiť, a ono sa to urovná. Urovnalo sa.

Kočiarik stále sem tam používame. Ale cez deň, samej, je pre mňa Ergonomický nosič na nezaplatenie. Jedna známa vravela, že jej v nosiči dieťa nechce byť. Domnievam sa, že keď s niečím začnete dosť skoro, dieťa nemá šancu rozmýšľať nad tým, proste si na to zvykne. Lebo to pre neho - akonáhle si je schopné pamätať, bude od nepamäti súčasť jeho života. Dnes ma dcérka pol roka, stále používam nosič, už aj na chrbte. Zima, dážď, hmla, slnko, akékoľvek je počasie.

Keď môžem poradiť, do nosiča treba myslieť na dlhšie nohavice alebo dlhší overal, lebo nôžky sa roztiahnú a potom dieťaťu trčia holé lýtka, alebo si nôžky neroztiahne, lebo tomu bude overal brániť.

Ako si ju dávam na chrbát? Položím nosič na posteľ, ľahnem dieťa na posteľ na nosič, privalím zľahka dieťa (treba brušné svaly), zapnem spodok, skontrolujem či má rúčky dosť nízko aby nebola vysoko, nasadím ruky - popruhy, a pomaly sa dvíham hore, krásne dopadne. Nevýhoda je, že keď sa jej zosunie čiapka, len tažko ju napravím, mám na to teda pevnejšie čiapky. Vonku si ju viem kedykoľvek prehodiť dopredu, keby niečo.

Moje porovnania rôznych spôsobov nosenia - ktoré som vyskúšala:
1. Kočík - do mesta, na kávičku, do obchodu, ľahký terén, keď je dieťa pokojné, alebo keď aspoň spí, je to pekné a oddýchne si telo, dieťa spí na rovnom, ak kočiarik peruje tak je to perfektná hojdačka, ťažká taška pekne visí a dolu sa ešte šupne nákup, na túru už s kočiarikom asi ťažko pôjdete, v zime treba špeciálne vyteplovať dieťa, v daždi je to super nevýhodné, mám pocit ako keby dieťa sa tam malo zadusiť v tom igelite a keď plače v daždi... čo teraz?;

2. BabyVak - kým je dieťa maličké a ľahko sa vkladá a vyberá, tak je to na doma super vec, prípadne aj do mesta a do lesa, na dlhšie túry by som to nenosila, lebo to zaťažuje jednu stranu chrbta, počasie nie je vôbec podstatné;
Šatka - elastická - na prvé týždne až mesiace poslúži dobre, dieťa je na mamičke, robí mu to dobre, nevýhoda je dlhšia príprava a vkladanie, chce to prax ale aj s praxou bude rýchlejší nosič, v podstate oproti ergonosiču vidím výhodu len tú, že sa dá dať to dieťa hocikde tak isto rýchlo - nabok, dopredu, dozadu, do ľahu, na prsník..;

3. Ergo-nosič - do všetkých terénov, do všetkých počasí, dá sa nosiť na boku, vpredu, na chrbte, ľahká a rýchla manipulácia, nevýhoda je možno to, že pri tých roztiahnutých nohách, keď je dieťa väčšie, treba myslieť na zopár čísel väčšie nohavice, taktiež prebaľovaciu tašku a ženské haraburdy si pekne vláčite na ramene a nákup potom tiež.

Výsledok je, že keby som to celé mala absolvovať ešte raz, viem určite, že si zaobstarám iba ergonomický nosič a hlboký kočiarik.
1 človek považuje za užitočné