Pôrodnica Bratislava - Kramáre

I. gynekologicko-pôrodnícka klinika SZU a UNB sa zaoberá vysoko špecializovanou liečebno - preventívnou činnosťou zameranou na všetky oblasti gynekológie a pôrodníctva.


Video: Videoprehliadka pôrodnice na Kramároch s rozhovorom s prednostom kliniky.


YouTube Modrý koník

Pozri tiež:


🎞️ Rodila som na Kramároch


Na Slovensku je centrom materno - fetálnej medicíny a tiež medzinárodným centrom gynekologickej endoskopie. Zároveň je konziliárnym (poradenským) a koncovým pracoviskom pre komplikované, problematické až závažné prípady z gynekológie a pôrodníctva, a to pre všetky gynekologicko - pôrodnícke oddelenia a ambulantné zložky nemocníc v rámci celého Slovenska.

Pôrodnica Kramáre

Pred pôrodom

Prehliadka pôrodnice
Tehotenská poradňa
Predpôrodné kurzy
Vlastný pôrodný plán
Baby Friendly nemocnica

Vybavenie a možnosti pôrodnice

Štandardné pôrodné sály/boxy
Nadštandardné pôrodné sály/boxy
Štandardné izby pre šestonedelie
Nadštandardné izby pre šestonedelie
Sprievodná osoba pri pôrode
Možnosť ubytovať sprievodnú osobu
Zazmluvnenie konkrétneho pôrodníka/operatéra/asistenta

Prvá, druhá a tretia doba pôrodná

Voľba polohy pri pôrode
Voľný pohyb po oddelení pri pôrode
Epidurálna analgézia
Iné prostriedky na úľavu
Cisársky rez
Nástrih hrádze
Dotepanie pupočníka

Novorodenec

Perinatologické centrum
Bonding po pôrode
Rooming-in systém
Laktačná poradňa na šestonedelí
Dokrm umelým mliekom na šestonedelí v prípade potreby

Prehliadka pôrodnice

Budúca mamička si môže kedykoľvek dohodnúť termín obhliadky pôrodnice (pôrodnej sály, oddelenia šestonedelia aj novorodeneckého oddelenia) na základe čoho sa môže rozhodnúť kde by chcela rodiť.

Tehotenská poradňa

Ak ste sa rozhodli porodiť vaše dieťatko v tejto pôrodnici, je pre vás, ako i pre samotný personál najvhodnejšie, aby ste tehotenskú poradňu navštevovali už na ich Gynekologicko-pôrodníckej klinike. Je totiž lepšie, ak spoznáte personál už nejaký čas pred pôrodom a rovnako aj personál bude mať všetky potrebné informácie o vašom zdravotnom stave a stave vášho dieťatka skôr, ako sa narodí.

Je vhodné, ak začnete navštevovať tehotenskú poradňu na tomto pracovisku od 34. týždňa tehotenstva, nakoľko pred plánovaným pôrodom (najneskôr 4 týždne) by mamička mala byť registrovaná na gynekologicko - pôrodníckom oddelení, kde plánuje porodiť.

Predpôrodné kurzy

Neformálne fórum

Klinika ponúka možnosť prebrať rôzne otázky súvisiace s pôrodom a starostlivosťou o matku a novorodenca na neformálnom fóre, kde na vaše ľubovoľné otázky odpovedajú odborníci (gynekológ, pôrodná asistentka, neonatológ a anesteziológ). konajú sa každý prvý pracovný pondelok v mesiaci v priestoroch knižnice na 7. poschodí o 13:30. Účasť nie je nutné nahlasovať a vstup je voľný.

Psychoprofylaktická príprava

Odporúčajú absolvovať psychoprofylaktickú prípravu na pôrod1 priamo na pracovisku. Kurzy psychoprofylaktickej prípravy vedie psychológ, PhDr. Katarína Jandová,PhD. Účasť na stretnutí je potrebné si vopred dohodnúť.
Konajú sa v knižnici na 7. poschodí, medzi 10.-12. hodinou.

  • utorok – informačné stretnutie pre budúce mamičky nielen o tom, čo nemocnica a pôrodnica ponúka v súvislosti s pôrodom a šestonedelím. Dozviete sa všetko od mechanizmu vzniku pôrodnej bolesti4, cez priebeh pôrodu až po možnosti ubytovania, či úradné záležitosti v súvislosti s narodením dieťaťa. Na stretnutie je možné sa prihlásiť najskôr po ukončenom 25.týždni tehotnosti.
  • streda alebo štvrtok – poučenie o pôrode pre rodičku a jej sprevádzajúcu osobu (najskôr 1 mesiac pred predpokladaným termínom pôrodu)

Kontakt:
Klinický psychológ: PhDr. Katarína Jandová, PhD
Telefón/E-mail: 02/59542833; katarina.jandova@kr.unb.sk

Kurzy dojčenia a starostlivosti o novorodenca

Pre tehotné, ktoré sa rozhodli porodiť svoje dieťatko v tejto pôrodnici ponúkajú už pred pôrodom (po ukončenom 35. týždni tehotnosti) kurzy dojčenia a starostlivosti o novorodenca2. Tieto kurzy vedú lekárky a sestry z novorodeneckého oddelenia (certifikované laktačné poradkyne).

Konajú sa v priestoroch knižnice na 7. poschodí každý druhý štvrtok v mesiaci o 13:00. Účasť je potrebné si vopred dohodnúť mailom alebo telefonicky u vrchnej sestry Novorodeneckého oddelenia.

Kontakt:
Vrchná sestra Novorodeneckého oddelenia: Mgr. Beáta Gálisová
Telefón/E-mail: 02/59542280; beata.galisova@kr.unb.sk

Zazmluvnenie pôrodníka/operatéra

Rodička si môže za poplatok 300 € zazmluvniť konkrétneho pôrodníka. Avšak ak sa k pôrodu nedostaví, rodička by mala zmluvu automaticky zrušiť.

Štandardné pôrodné boxy

Pôrodnica má tri oddelené pôrodné boxy a sálu na cisársky rez60.

Doprovod pri pôrode

V prípade, že nie je práve preplnená pôrodnica, Kramáre poskytujú možnosť mať pri pôrode maximálne dve sprevádzajúce osoby, ktoré však absolvovali spolu s vami psychoprofylaktickú prípravu (tj. príprava rodičky psychologem na pôrod) počas predpôrodných kurzov1.

Podľa dotazníka s vami môže byť sprevádzajúca osoba19 už od vstupného vyšetrenia. Čas po samotnom pôrode nie je nijak obmedzovaný, čo však závisí od jeho spôsobu a konečného stavu rodičky.

Epidurálna analgézia

Rodička musí najskôr absolvovať pohovor s anesteziológom a následne vopred (3 - 4 týždne pred pôrodom) požiadať o PEDA24. Epidurálna analgézia je zdarma. Jej dostupnosť je 24 hodín denne.

Iné prostriedky na úľavu

• muzikoanalgézia (motivačná, chillout),
• aromaterapia - éterické esenciálne oleje (odparovače, aplikácia na telo),
• úľavové polohy, prípadne chôza - aktívny pohyb po pôrodnici s doprovodom,
• individuálne psychoterapia - analgézia (PhDr. Jandová - psychológ) , len cez pracovnú dobu,
• fit lopty, anti-stress lopty a boxovacie hrušky.

Bonding po pôrode a dotepanie pupočníka

Pôrodnica Kramáre je jednou z piatich na Slovensku, ktorá podporuje v rámci pravidiel BFHI okamžitý kontakt novorodenca s matkou2. Ihneď po narodení, pokiaľ dieťatko plače, je ružové a nemá žiaden už vopred známy zdravotný problém, je vložené do rúk matky.

Považujú za veľmi dôležité podporovať kontakt „koža na kožu“ s matkou bezprostredne po pôrode, a to už v čase dotepania pupočníka. U mamičiek, ktoré rodia svoje dieťatko cisárskym rezom, podporujú kontakt matky s dieťaťom už počas cisárskeho rezu60.

Po krátkom vyšetrení neonatológom (detským lekárom) dieťatko zostáva neprerušene po dobu minimálne dvoch hodín s matkou a sprevádzajúcou osobou2 na pôrodnej sále. Po dvoch hodinách je matka prevezená na oddelenie šestonedelia a dieťa na krátky čas uložené na novorodenecké oddelenie – len kým matka sama nie je schopná vstať z lôžka a starať sa o svoje dieťa. Na oddelení šestonedelia sú mamičke po pôrode k dispozícii 24 hodín denne kvalifikované laktačné poradkyne 1 Novorodeneckého oddelenia.

Štandardné izby pre šestonedelie

Každá štandardná izba šestonedelia je určená maximálne pre tri mamičky a izby majú spoločné sociálne zariadenie na chodbe. Izby majú rooming-in systém. Ak to zdravotný stav matky dovoľuje, dieťatko je s vami od prvej hodiny po príchode z pôrodnej sály.

Na oddelení šestonedelia je vám k dispozíci 24 hodín denne sestra novorodeneckého oddelenia – školená laktačná poradkyňa. Ak potrebujete, môžete kedykoľve dieťatko zveriť do starostlivosti zdravotného personálu novorodeneckého oddelenia.

Nadštandardné izby pre šestonedelie

Pôrodnica má k dispozícii dvanásť dvojposteľových nadštandardných izieb pre šestonedelie. Každá má k dispozícii svoju toaletu, sprchový kút, televízor a internet (wifi). Samozrejme sú k dispozícii aj samostatné nadštandardné izby (jednolôžková/dvojlôžková) kde máte toaletu aj sprchu sama pre seba. V štyroch izbách sú kúpelne riešené takzvaným bunkovým systémom (jedna toaleta a sprcha na dve izby).

Za doplatok (uvedený vo finančnej tabuľke) je možné ubytovať blízku osobu prípadne jej zabezpečiť aj celodennú stravu.

Na oddelení šestonedelia je vám taktiež k dispozíci 24 hodín denne sestra novorodeneckého oddelenia – školená laktačná poradkyňa a ak potrebujete, kedykoľvek môžete dieťatko zveriť do starostlivosti zdravotného personálu novorodeneckého oddelenia.

Novorodenecké oddelenie Centra pre materno-fetálnu medicínu

Novorodenecké oddelenie je jedným z prvých na Slovensku, ktorým bol udelený certifikát Baby Friendly Hospital. Personál je pravidelne školený Inštitútom pre podporu dojčenia a pracovisko je nositeľom certifikátu „Pracovisko podporujúce dojčenie“. Poskytuje starostlivosť o novorodenca systémom rooming-in v intenciách BFHI.

O novorodencov mamičiek po cisárskom reze sa stará personál novorodeneckého oddelenia až dovtedy, pokiaľ z hľadiska zdravotného stavu matky nie je možné dieťatko umiestniť k matke na oddelenie šestonedelia. Súčasťou Novorodeneckého oddelenia je Jednotka intenzívnej starostlivosti, ktorá poskytuje intenzívnu starostlivosť predčasne narodeným novorodencom1 od 32. týždňa tehotnosti a donoseným novorodencom v prípade komplikácií ich zdravotného stavu.

Aj v prípade potreby intenzívnej starostlivosti pre dieťa môže matka zostať s dieťaťom hospitalizovaná po celý čas a jej kontakt s ním je neobmedzený. Oddelenie má dlhoročnú interdisciplinárnu a konziliárnu spoluprácu so špecializovanými pracoviskami Národného ústavu detských chorôb a Národného ústavu srdcových chorôb – Detským kardiocentrom.

V prípade závažných zdravotných komplikácií je možné dieťatko previezť na špecializované pracovisko Národného ústavu detských chorôb alebo Detského kardiocentra, ktoré sú v bezprostrednom susedstve nemocnice.

Laktačná poradňa pre šestonedelie

Na oddelení šestonedelia sú vám 24 hodín denne k dispozícii sestry a lekárky novorodeneckého oddelenia, ktoré sú laktačné poradkyne školené Inštitútom pre podporu dojčenia. Veľmi rady a ochotne vám poradia pri dojčení i starostlivosti o bábätko. Mamičkám sú k dispozícii aj obrázkové pomôcky k správnemu dojčeniu na každej izbe. V prípade potreby je možné si bezplatne zapožičať na oddelení odsávačku materského mlieka.

Dokrm umelou mliečnou formulou je podávaný len ak ho indikuje lekár vzhľadom na zdravotný stav dieťaťa, alebo matky.

Ako dlho zostáva mamička s bábätkom po pôrode v nemocnici?

Zvyčajne je to v rozmedzí 4 - 5 dní, v prípade komplikácii sa doba predlžuje v rámci potreby.

Poplatky spojené s pôrodom

SlužbaPoplatok (EUR)
Výber lekára pôrodníka300 €
Pôrodná epidurálna analgéziabez poplatku
Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia (dvojposteľová)18 €
Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia (jednoposteľová)40 €
Poplatok za blízku osobu na oddelení šestonedelia12 €
Doplatok za stravu pre sprevádzajúcu osobu (cena celodennej stravy)8,32 €

Čo potrebujete do pôrodnice pre seba?

  • Doklady: OP (Občiansky preukaz), preukaz poistenca, fotokópiu sobášneho listu (prípadne doklad o priezvisku dieťaťa z matriky) a tehotenskú knižku.
  • Toaletné potreby: Vložky a podložky pod pacienta v počte 3 - 4 ks. Osobné toaletné a hygienické potreby, ktoré používate.
  • Oblečenie: Dojčenskú podprsenku (plus vložky do nej), aspoň dve pohodlné nočné košele, župan, domácu obuv (papuče) a obuv do sprchy (protišmykovú), podľa uváženia odsávačku mlieka.
  • Výsledky posledných vyšetrení (prípadne lekárske správy od iných lekárov týkajúce sa novorodenca).
  • Doklad o zaplatení nadštandardných služieb (výber pôrodníka, sprevádzajúca osoba pri pôrode a i.)
  • Ak je záujem o PEDA (pôrodnú epidurálnu analgéziu) je potrebné so sebou priniesť protokol o absolvovaní poučenia, ktorý pacientka obdržala.

Čo potrebuje do pôrodnice pre bábätko?

  • vlhčené hygienické utierky,
  • jednorazové plienky aspoň 40ks,
  • 5 - 10 bavlnených plienok,
  • čiapku, ponožky, rukavičky, dečka,
  • vhodný je aj vankúš na dojčenie.

Čo potrebujete v deň odchodu z pôrodnice pre bábätko?

  • autosedačka alebo kočík,
  • oblečenie primerané ročnému obdobiu, vždy vrátane čiapočky,
  • deka, prípadne teplý spací vak podľa počasia.
  • Tu môžete položiť otázky lekárkam a sestrám z pôrodnice.

Adresa pôrodnice

Univerzitná nemocnica Bratislava Kramáre,
Limbová 5, 833 05 Bratislava

Kontakty

Prednosta Gynekologicko-pôrodnícekj kliniky: Doc. MUDr. Igor Rusňák, CSc., mim. prof.

Primárka Gynekologicko-pôrodníckej kliniky: MUDr. Eva Dedinská

Vedúca sestra Gynekologicko-pôrodníckej kliniky: Bc. Brigita Csongárová

Primárka Novorodeneckého oddelenia: MUDr. Silvia Mikulajová

Vedúca sestra Novorodeneckého oddelenia: Mgr. Beáta Gálisová

Ostatné kontakty

Iné zaujímavosti o pôrodnici

  • ak má mamička záujem o odber pupočníkovej krvi je potrebné aby o tom vopred informovala. Dá sa to však vybaviť aj počas pôrodu,
  • príbuzný môžu mamičku a novorodenca navštevovať kedykoľvek počas dňa. Po dohode s primárom alebo prednostom je možné mať návštevy priamo na izbe, inak je k dispozícii vyhradený priestor pre návštevy (jedáleň, chodba, návštevná miestnosť),
  • klinika zapožičiava v prípade záujmu monitor dychu pre novorodenca,
  • je možné požiadať o prepichnutie ušných lalôčkov pre náušnice,
  • publikovanie fotografii novorodencov pre lokálnu tlač, médiá alebo web stránky.

Text po odbornej stránke skontroloval:
Doc. MUDr. Igor Rusňák, PhD., prednosta I. gynekologicko-pôrodníckej kliniky SZU a UNB
I. gynekologicko-pôrodnícka klinika SZU a UNB

Použité zdroje

  1. Oficiálna stránka pôrodnice: https://web.archive.org/web/20130303020650/http://www.unb.sk/pacient/rady-pacientom.htm

Hodnotenia a skúsenosti s pôrodnicou Bratislava - Kramáre

Priemerné hodnotenie:
Máš skúsenosť s pôrodnicou Bratislava - Kramáre?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
ailiba  1. apr 2022

Celkom spokojna, rodila som 2020

S celkovym prijmom a porodom mam dobre skusenosti. Rodila som sama, takze bol na vsetko cas. Raz za cas ma prisli vysetrit, inak som sa mohla volne pohybovat. Samotny porod bol rychly, dobre organizovany. Manzel bol prítomný, bonding hned po porode. Takze velmi spokojna. Horsie to bolo po porode. Mala som vecne urevane babo, ale podpora ziadna. Ked som isla o tretej v noci s malym na novorodenecke, lebo sestricka mi odmietla niekoho zavolat, tak mi povedali, ze maly sa nenarodil s navodom na pouzitie. Podpora laktacie ziadna. Maly sa vobec neprisal. Celkovo gynekologicke oddelenie super, to novorodenecke bolo uplne o nicom. Pediatricka bola velmi zlata. Za mna rada, treba sa tesit z babatka, nikoho si nevsima a necakat nejake rady od personalu... Treba si vsetko dopredu nastudovat. Starsie vybavenie mi nevadilo... Isla som do nemocnice rodit, nie na welness. Napriek minusom, idem sem rodit opat, uz poucena v starostlivosti o babo.
  • Odborna starostlivost
  • Novorodenecka podpora
  • Ochota sestriciek
  • Necitlivy pristup po porode
dando  28. jan 2022

Spokojná

Chystám sa rodiť na Kramároch už po tretíkrát a verím, že budem opäť spokojná. Mám takú výhodu, že mávam rýchle prirodzené pôrody (aj mamina mala) a Kramáre mám z domu najbližšie, takže pre mňa už len z tohto dôvodu boli jasnou voľbou. Navyše počas rýchleho pôrodu s intenzívnymi kontrakciami mi ani nenapadlo riešiť nejakú špeciálnu polohu pri pôrode, alebo či je čakačka príjemne zariadená atď. Skrátka nejak tie pôrody prehrmeli... zachytila som rozdiel len v tom, že keď sa tam naraz zíde 5 rodičiek a naopak, keď som bola po celú dobu sama, tak v prvom prípade to pani doktorka trochu súrila (čo možno viedlo aj k nástrihu) a v druhom to bolo vedené úplne pokojne. Pre mňa bolo nepríjemnou skúsenosťou akurát šitie (kvôli bolesti napriek lokálnemu umŕtveniu), ale to už asi k tomu patrí, keď nechcete epidurálku...
Takže ja som sa zamerala skôr na to, ako nám s bábätkom bude po pôrode a s tým som úplne spokojná. Bola som na nadštandarde, mala som tam k dispozícii všetko potrebné (hygienické potreby po pôrode, soc. zariadenie). Bábätko som si oba razy pýtala čo najskôr, ochotne mi ho priniesli, alebo som si poňho šla sama a ohľadom dojčenia sa tiež sestričky zaujímali ako to ide a boli ochotné v prípade potreby pomôcť (pri 2. pôrode dokonca samé vyzývali k spoločnému spaniu s bábom na posteli, čo ma milo prekvapilo).
Možno len takých pár tipov - nezabudnite si priniesť vlastný príbor a aj nejaká mäkká podložka na stoličku sa vám pravdepodobne zíde.
Celkový dojem/spomienka na pôrod môže byť podľa mňa pozitívna nech ste rodili kdekoľvek, len sa treba dopredu zmieriť s tým, že niektoré veci neovplyvníte (komplikácie pri pôrode, ktorá sestrička bude mať práve službu atď.) a zamerať sa naopak na to, čo závisí od vás - správne dýchanie, tlačenie, vnútorný pokoj...
2 ľudia považujú za užitočné
pantina007  13. sep 2020

Najlepšia pôrodnica!

Ďakujem celej pôrodnici, aj oddeleniam, ktoré tam sú a kde som čakala na deň D, takisto aj novorodenecké. Od sestričiek počnúc, až po všetkých lekárov. Strčia za klobúk celého kocha a neviem aké somariny! Ďakujem za krásnu spomienku na pôrod a za naše dievčatko ❤️
2 ľudia považujú za užitočné
77katika77  9. aug 2019

Nikdy viac

Sú to tri roky, čo som rodila na Kramároch a musím povedať, tam by som neposlala ani najhoršieho nepriateľa...

Poradne boli pre mňa ako vystrašenú prvorodičku horor, chodba ako z nejakého zlého filmu, o ambulanciách ani nehovorím, WC bez dosiek, toaleťák by bol priveľký luxus.

Verdikt, plánovaná sekcia, ok... Ráno o deviatej ma manžel doviezol na príjem, ďalej ho nepustili, nevedela som či ho poslať domov, nikto so mnou nekomunikoval. Dali ma na monitor. Poprosila som, či môžem ležať na boku, lebo na chrbte mi býva veľmi zle, vynadali mi, že to mi monitor ani nemusia robiť, lebo to sú staré prístroje a bla bla. Fajn, počas tej pól hodiny, čo som tam ležala som myslela že umriem, horko, dýchať som nemohla, kyselinu som mala aj v nose, celá som bola spotená, ako mi bolo zle... Dali mi potom nejaký banán a piškóty, na celý deň, lebo od šiestej večera som mala už zakázané jesť aj piť! Podotýkam, že som rodila na konci júla...

Večer mi prišla sestrička napichnúť kanylu so slovami, ráno to stíhať nebudeme, nie ste tu sama... Napichla mi ju na tretí krát, krv som mala aj na posteli...

Celú noc som chodila po chodbe, lebo som od strachu nevedela spať, ale nikto sa nepristavil, aby ma aspoň trochu upokojil.

Ráno mi kázali ísť na operačnú sálu, tam som čakala zasa na monitore, konečne ku mne pustili aj manžela... Mali ma operovať o pol ôsmej, ale nakoniec som išla na sálu o desiatej, samozrejme od šiestej večera som nemohla piť, vonku 35 stupňov, skoro som umrela od smädu... Potom prišiel taký malý študent, kázal mi vyzliecť sa do naha, dal cezo mňa plachtu a s hoľou riťou ma viedol cez chodbu na sálu.

Tam bol cirkus. Veľa si toho zo sály nepamätám, lebo som bola naozaj vystrašená, spinál ma bolel, klesol mi tlak, ale rozdýchala som sa. Keď som sa na niečo chcela spýtať, tak ma okríkli nech som ticho, malú som videla len sekundu... Na posteľ ma prenášal 60 kilový sanitár, jasné že ma neudržal... Celé zle...

Jiska? No comment.

Šestonedelie, nadštandard? Telka nefungovala, 🤣 malú mi doniesli, až keď som urobila cirkus na druhý deň večer...

Podpora laktácie nulová, ochota nulová, keby som vyskočila z okna, zistili by to o týždeň...

Kramárom vďačím za kvalitnú traumu. Už mám deti dve, druhý pôrod bol fantastický, personál nádhera, starostlivosť a celkový prístup a nálada... Ale to už na Kramároch nebolo.

Neodporúčam!
  • Vybavená detská nemocnica
  • Dobrý bufet
  • Neochota
  • Zlý personál
  • Vybavenie
  • Celková starostlivosť
  • Podpora laktacie nula bodov
3 ľudia považujú za užitočné
basska_b  3. aug 2019

Chýbala podpora a príjemné prostredie počas 1. doby pôrodnej

Keďže sa u mňa ani 7 dní po termíne nič nedialo, hospitalizovali ma na známom poschodí 8C, riziková gravidita spojená so šestonedelím - štandard. Bolo tam celkom fajn, i keď žiadna TV ani internet. Myslím, že to by sa malo zmeniť, lebo mamičky niektoré tam ležia i týždne a nemajú možnosť napríklad pracovať vzdialene, či sa zabaviť počas dlhej chvíle.

Trávili sme čas rozhovormi. Mimoriadne príjemný je tu veľmi ľudský personál. Ten sa však stará len o matky z gynekologického hľadiska. S novorodencami oficiálne nevie poradiť, ale snaží sa. Za novorodencami by mali chodiť sestry z bloku 9C, ale málokedy tam chodia. Bábätká tam niekedy plakali, bolo počuť do susedných izieb. Obedy sa tu podávajú na chodbe. Záchody sprchy i keď spoločné, tak boli v super stave, lepšom ako nadštandard - a väčšinou som tam aj bola sama, takže bolo aj súkromie.

Prvý deň so mnou nič nerobili. Druhý deň ráno podali Prostin na dozretie krčka. Vyzeralo večer, že nezabral, ale ráno o 6.00 som sa zobudila s pravidelnými kontrakciami. O 9.00 má presunuli na pôrodnicu, že budem čakať tam.

Čakacia izba ma prekvapila, čakala som príjemné prostredie. Namiesto toho je to obyčajná nemocničná izba so stojanmi na infúzie. WC a sprchy sú kobky bez okien. Osobne mi vôbec nie je príjemné v miestnostiach bez okien. Na izbe sme boli tri a ostatné dve čakacie izby boli prázdne. Manžela tým pádom nechceli pustiť, tak som šla za ním na chodbu.

Mala som šťastie na pomerne nepríjemné pôrodné asistentky, ktoré robili len to najnutnejšie a rozhodne postupu pôrodu nepomohli. Nepríjemná bola aj pôrodná sála bez okien, kde sa za plachtou rozliehal rev spolurodičky, hlášky typu zabite ma a tak.

Keď som si ľahla na box, sestra prišla, roztrhla veľký papierový sáčok zo sterilizátora a na stôl bez slová vysypala kopu kovových nástrojov. Mňa naplo na vracanie. Toto je načo?! Toto budú na mňa používať?

Ergo:
Atmosféra strachu a závislosti od nejakej cudzej moci, cudzích ľudí, ktorí ku mne náhodne prídu a odídu a k tomu veľmi nepríjemné prostredie. 6 hodín napojená na monitor a v ľahu bez pohybu. Pravdepodobne to bolo kvôli vyvolávanému pôrodu a potrebe monitorovať srdce bábätká, lebo epi som odmietla.

Mohol pôrod dopadnúť inak ako sekciou? Myslím si, že nie.

Tak teda akútna sekcia z dôvodu nepostupujúceho pôrodu. Jazva super, operoval doktor Procházka s takou mladou doktorkou, krátko po škole. Napriek tomu, že som chodila pri odchode z pôrodnice ako postrelený bocian, doma som o pár dní cez brušák vstávala z postele, ťahala kočík po schodoch a nevedela, že som mala nejakú sekciu. Jazva sa ani neozvala...

Na pooperačnej izbe na 8A 30 hodín bez bábätká. Pani Jandová, ktorá robí akési prípravné prednášky, hovorila, že po sekcii nám deti neprinesú. Vraj tam nie je hygienické prostredie na to. Tak som len pozerala šikmo do okien novorodeneckého oddelenia, myslela na to, ako sa má moja malá a bolo mi do plaču. Teraz som sa dočítala, že som si malú mala vraj pýtať... (?!)

Potom nadštandard na 9B. Izba v pohode, až na špinavé žalúzie, balkón plný holubích exkrementov, pavučiny pri strope a vodný kameň v sprche. Stoličky boli nevhodné na sedenie pre ženy po prirodzenom, ako aj cisárskom pôrode. Ale to je v pohode. Neriešte šestonedelie. Pár dní vydržíte a idete preč. Odporúčam jesť všetko, čo donesú, nie je to príliš chutné, ale je to veľmi dobre na stolicu, tak aby ste s tým nemali problémy.

Novorodenecké sestry sa snažili konzultovať problémy s bábätkami, plač, starostlivosť o nich. V podstate to išlo aj samo. Podpora kojenia slabá, tu môžem poradiť každému, nikoho si nevšímajte, sústreďuje sa na seba a bábätko a mlieko bude určite. Mne pomohli, dali klobúčik, ktorý laktačné poradkyne radi nevidia, ale ja som s tým kojila 16 mesiacov úplne v pohode.

Nabudúce Kramáre skôr nie. Nechystám sa tam. Pôrod by som chcela prirodzený a nechcem už do tohto nepríjemného prostredia. Viem, že sa mi tam pôrod zasekne a preto by som ich volila len v prípade vopred jasnej sekcie alebo ak budeme vopred vedieť, že bábätko bude mať zdravotný problém. Lebo detskú nemocnicu majú top na Slovensku.
  • Personál na 8C (riziková gravidita a štandard) super, veľmi príjemný a ľudský
  • V prípade problémov bábätka okamžitý presun do detskej nemocnice s top odborníkmi na Slovensku
  • Samozrejme pôrodnici sú odborníci a robia veľmi dobrú prácu.
  • Na štandard 8C chodia novorodenecké sestry malo pomáhať s bábätkami
  • Nepríjemné prostredie pôrodnice, miestnosti bez okien, stojany na infúzie a pod.
  • Pôrodne asistentky boli odmerané, nepomáhali vôbec postupu pôrodu napr. polohovaním (možno len na mňa?)
  • Po sekcii 24 hodín bez dieťaťa
  • Všetko podstatné (vyvolávanie pôrodu, na nohy stavajú po sekcii...) sa deje len o 9.00, zvyšok dňa tam človek čaká na ďalšiu vizitu.
  • Nadštandard nie je až taký čistý ako štandard
4 ľudia považujú za užitočné
katko6  8. okt 2018

Poďakovanie

Dobrý deň prajem,

moje meno je Katka a aktuálne som ukončila šestonedelie po pôrode v nemocnici Kramáre. Touto cestou by som sa chcela veľmi pekne poďakovať celému oddeleniu a predovšetkým pánovi doktorovi Martinovi Valentovi za starostlivosť počas celého tehotenstva, pôrod aj obdobie šestonedelia. Rodila som tu už po druhý krát - prvý krát pred desiatimi rokmi a teraz druhý krát a musím povedať, že oba razy som bola mimoriadne spokojná a som veľmi vďačná, že som sa dostala k takým profesionálnym doktorom a milým sestričkám. Prajem celému oddeleniu všetko dobré a samozrejme pozitívne referencie budem zdieľať aj ďalej. Ešte raz, veľmi pekne ďakujem :)

S úctivým pozdravom,
Katka.
4 ľudia považujú za užitočné
birbalka  3. nov 2017

Ach, tie Kramáre...

Počas tehotenstva som tam bola viackrát. Najprv na rizikovom. Neskôr už na pôrod. Pre Kramáre som sa rozhodla len kvôli dobrým referenciám na novorodenecké oddelenie.

Prvá hospitalizácia:
Prišla som tam priamo z ambulancie môjho gynekológa. Najskôr som mala vyhľadať nejakého lekára a ten ma mal ďalej inštruovať. Realita? Beháte ako splašená od dverí k dverám, kde vám nič nevysvetlia, iba na vás nakričia. Takto som sa ocitla na 8. pochodí. Opäť bez akýchkoľvek informácií.

Keďže bol piatok, všetko som sa dozvedela až na vizite v pondelok, podotýkam, že až potom, čo som tam narobila vietor. Keď som sa preklenula už do vyhovujúceho týždňa (ten sa každý deň menil, moje upozornenia, že ide o želané tehotenstvo s pomocou gynekológa, čiže som na minútu presne vedela, kedy som otehotnela, sa samozrejme nebralo do úvahy) má úžasný pán doktor vyšetril tak, že som skončila na pôrodnici. Aj keď som tvrdila, že ja ešte neporodím, zase ma nepočúvali. No nič, po pár dňoch som sa konečne dostala domov.


Druhá hospitalizácia:
Keďže som tam ležala na rizikovom, tušila som, že ma len tak po prehliadke nepustia domov. Tak aj bolo. Opäť som podľa nich išla rodiť, avšak moje telo akosi nechcelo pochopiť, aké sú ich úmysly a tak sa čakalo. Neskôr sa napriek mojim protestom rozhodli, pustiť plodovú vodu.

Lebo:
1. Blížili sa magické dátumy 6.12. a 12.12.2012 kedy mali veľa zazmluvnených klientok.
2. Poisťovňa by im nepreplatila ďalšiu hospitalizáciu, keďže som sa už po druhý krát ocitla na pôrodnici.

Takže sa išlo na vec. Strčili ma do pôrodnej sály, začala som rodiť, nik neprichádzal, sestra na mňa bezradne hľadela a v očiach prosba, len nie prosím teraz. Takže som porodila v prítomnosti sestier, doktorka prišla medzi dvoma lyžicami jedla, hop šup pozašívať, kým mi polievočka nevychladne. Výsledok hádam komentovať nemusím.

Nadštandard izba niečo otras. Pleseň v kúpeľni - asi za túto kultúru bol ten doplatok 😁 To, čo tu mi nazývame nadštandard, je žiaľ iba priemer, ak nie podpriemer. Žiaľ.
5 ľudí považuje za užitočné
nyteshade  27. okt 2017

Môj pôrod na Kramároch 14.10.2017

14.10.2017 sa narodil môj synček Jurko. Rodila som na Kramároch, prístup sestričiek, doktoriek na jednotku, po pôrode som mala občas síce pocit, že mi nikto neporadí, nepomôže (s dojčením, manipuláciou s novorodencom, nejakými problémami) no ku koncu pobytu mi sestrička z novorodeneckého povedala, že by nebolo správne, keby všetko spravia oni za mňa, a mala pravdu, na veľa vecí som prišla sama, poradila som si a bolo to lepšie :) Jedlo tiež fajn, hlavne raňajky, mňam. Nebála by som sa ísť znovu rodiť na Kramáre.
3 ľudia považujú za užitočné
monakita  28. okt 2016

Pôrod na Kramároch

V piatok som bola na kontrole u svojho lekára v Dunajskej Strede. Keďže autobusy u nás chodili ako chodili, šla som 7 km pešo. Po príchode je jasné, že som cítila brucho napnuté a tušila som, že je to z tej štreky. Ale po monitore mi aj tak odporučili zostať v nemocnici, ale napokon, vedela som čo ma čaká a dohodli sme sa s lekárom, že idem domov a ak cez víkend neporodím (bol si istý že hej), vrátim sa v pondelok ráno na lôžko. Pri prvých dvoch som čakala na pôrod v nemocnici a viete aká otrava to je. Tak pekne počkám na kontrakcie doma.

Sobota nič. V nedeľu ráno som sa pretočila na posteli a na nej mokrý fľak. Akonáhle som vstala, odtiekla mi voda. Mám tri deti, no toto som zažila len pri poslednom. Vodu mi vždy museli pichať pred pôrodom.

Nuž a v dome nastala panika. Mierna, ale nastala :D Jasné, odtiekla voda, idem rodiť. Víkend, auto nie je, autobusy nejdú. Situáciu som upokojila, skočila za susedom, ktorý mal väčší stres ako ja. Vzal ma do Dunajskej Stredy. Predstavovala som si, že bolesti a pôrod prídu okamžite, veď mi odtiekla voda. :-O No nič sa nekonalo. Napokon atmosféra katastrofálna a rozhodla som sa ísť do Bratislavy na Kramáre.

Super, som tu. Cestou som začala chytať bolesti a okolo jednej poobede sme boli na Kramároch. Ešte som nechcela zostať sama, tak sme posedeli spolu na chodbe a okolo štvrtej som šla na izbu. Okúpanie, príprava, papierovačky.

Ja môžem povedať, že kočky okolo boli veľmi príjemné a milé. Mladé baby, čo ma priam šokovalo. Všetko sme zvládli šup šup. Samanta bola o 18:10 na svete.

Na prístup lekárov sa sťažovať skutočne nemôžem. Boli skvelí. A na šestonedelí úplná bomba. Porovnávam s Dunajskou stredou. Ani tam to nie je nejako zlé, ale oproti Kramárom, sto a jeden! Nie ste ako v base, veselý kolektív.

ĎAKUJEME <3
1 človek považuje za užitočné
141993  11. okt 2016

Kramáre

Na Kramáre som sa dostala dva dni pred pôrodom. Samozrejme na pozorovanie a bol piatok. Takže cez víkend sa nič nedialo. Len som chodila na monitor. Nešťastná som bola z toho, lebo takto ležať som mohla aj doma.

Kramáre som sa dostala dva dni pred pôrodom.

Nadišiel pondelok a keďže sa nič nedialo urobili mi hamiltona a dali tabletku. Samozrejme, nič mi nepovedali, sama som sa dovtípila. Nastali menšie bolesti, tak ma preložili na pôrodnicu.

Pôrodná sála bola od začiatku katastrofa. Sestričky mali asi svoj deň, boli veľmi "milé". Dala som im svoj zoznam pôrodných želaní, pozrela na to a vysmiala ma.

Pôrodné želania boli:
1.Ak bude možné vyhnúť sa preventívnemu nástrahu.
2.Bonding
3. Chcem byť o všetkom informovaná

Myslím že nič strašné. Keď som sa snažila sestričke vysvetliť , že manžel mi ma doniesť osobne veci. tak ma zahriakla, že ešte rodiť nejdem, nech manžela nevolam!

Urobili mi klistír. Všetko OK a večer bolesti ustúpili. Manžel celý deň pred dverami, večer ma na chvíľku za ním pustili. Keď som sa vrátila, zasa mi vynadali, že kde som toľko bola. No nič, hovorím si, že prežijem.

Na druhý deň som dostala ďalšiu tabletku. Bývalá primárka sa má pýtala nejaké veci a keď som odpovedala, sestričky sa usmievali popod fúz, zrejme som ich pobavila.

Nastali silnejšie kontrakcie. Sestričky chodili okolo mňa a zasa mi vynadali, že si zle úľavujem od bolesti.

Na 4cm otvorená, tak ma presunuli na pôrodný box. Zasa mi vynadali, že prečo som sa nebalila v tých kontrakciách, pritom stačilo mi dať do tašky uterák a minerálku. A ešte som si mala tašku odniesť na pôrodnú sálu sama!!! Ledva som chodila.

Dali mi ďalší klistír. Jedna sestrička ma poslala na WC na vzdychárni 1, ďalšia ma poslala zase inam. Jedna na mňa kričala, že sa mám ísť okúpať, ďalšia, že sa nemám ísť kúpať. Totálna paródia na pôrodnú sálu.

Keď som bola na pôrodnom boxe, napichli mi epidurálku. Ešte, keď som mala bolesti, sestrička mi vynadala, že prečo som nezavolala mobilom manžela. Keď som ju poprosila, či mi ho nemôže podať, ofrflala to. Úžasná ochota.

Pýtala sa ma, akú mám krvnú skupinu. Odpovedala som, že neviem. Nikdy som si nebola istá, či je to pozitív či negatív. Jej odpoveď: Tak neviete? Úplne odporným tónom.

Manžel kvôli nim zmeškal pôrod, lebo ho nechali čakať pred dverami 10min. Keď si dával návleky, tak počul malého plakať. Ani sa neospravedlnili za to.

A ešte ma nechali 2dní hladnú, dali 2x klistiír a zle napichli epidurálku. Samozrejme pri pôrode som stratila dosť krvi, takže na druhý deň má čakal krásny záchvat.

Ešteže na novorodeneckom a šestonedlí sú sestričky fajn.

Ak nejakou šťastnou náhodou budem mať druhé bábätko, tak tam nikdy viac! Mňa osobne Kramáre sklamali 😒😒😒
4 ľudia považujú za užitočné
barbora21  6. máj 2013

Naše veľké Kramáre

Na Kramáre som sa dostala presne jedeň deň po oficiálnom termíne pôrodu a to 27.12.2012. Môj gynekológ a zároveň pôrodník ma hospitalizoval kvôli vysokému tlaku. Hlásiť som sa mala na centrálnom prijme, aby ma hospitalizovali. Tak sme pekne s manželom nabehli na centrálny príjem, povedali sme, že sa tu mám hlásiť kvôli hospitalizácii. Sestrička ma poprosila, aby som sa v miestnosti oproti prezliekla. Celý čas tam bol so mnou aj manžel, ktorý mi so všetkým pomohol. Keď som bola prezlečená prišla sestrička a odprevadila nás výťahom na oddelenie. Bolo to na 8. poschodí - klasické oddelenie šestonedelia a rizikovej gravidity.

Na samotné oddelenie už manžel nemohol ísť. Mohol čakať buď na chodbe alebo ísť domov. Na samotnom oddelení ma prijal mladý lekár. Vstupným vyšetreniam som sa vyhla, nakoľko v ten deň som už absolvovala poradňu aj ultrazvuk. Bolo mi povedané, že zavolajú internistu, ktorý sa bude musieť pozrieť na ten môj nešťastný tlak.

Na samotnom oddelení nebolo v tom čase veľa mamičiek a tehuliek. Mala som šťastie a izbu som dostala sama. Boli tam štyri postele a jedno umyvadlo. No pravdupovediac bola tam nuda. Bola som tam sama, žiadna telka, žiadne wifi pripojenie. Len ja a moje veľké tehotenské bruško. Dve toalety a sprchy boli na chodbe - spoločné pre všetky izby. A taktiež na začiatku chodby bol stôl a televízia. Pamätám si, že najviac som sa bála, že budem hladná :-) Na moje prekvapenie mi sestrička doniesla večeru priamo na izbu. Pravdaže hneď som si všimla, že ostatné tehulky boli na chodbe a tam si večeru vyzdvihli samé. Neviem čím som si to zaslúžila ale potešilo ma to :-) Takto som tam teda strávila celé poobedie a noc z 27. na 28.12.2012. Sestričky ma počas celého času chodili kontrolovať - tlak, teplota, monitor...alebo sa len tak opýtať, či je všetko v poriadku. O polnoci prišla sestrička a povedala mi, že tlak sa ani po podaní konských dávok liekov nestabilizoval - je možné, že pôjdem cisárskym, ale že o tom rozhodne ráno vizita a hlavne, že už nemám nič jesť a piť, aby som bola eventuálne pripravená. Klystír ani bandážovanie mi robiť nebudú - robia to len ak je cisársky vopred plánovaný a v mojom prípade nebolo o ničom rozhodnuté.

Ráno 28.12.2012 nabehla na izbu sestrička so slovami: "Upratať čakajú nás vizity". To množné číslo ma zarazilo, ale neriešila som to. Moje bábätko bolo stále v brušku, tlak bol stále vysoký a ja som vedela, že sa od môjho vysnívaného a želaného prirodzeného pôrodu pomaličky, ale isto presúvam k cisárskemu :-| Prvá na izbu prišla mladá doktorka, opýtala sa ma niekoľko otázok ohľadom toho ako sa cítim a už jej nebolo. O 40 minút neskôr už na izbe stálo cca 10 ľudí - mladá doktorka podávala správu ďalšiemu doktorovi. Ten zahlásil, že ma chce na vyšetrovni. Keď vyšli z izby sestrička mi povedala, aby som išla na vyšetrovňu a čakala kým ma zavolajú. To pravdaže trvalo, keďže moja izba bola jedna z prvých. Pred vyšetrovňou sa postupne nazbieralo niekoľko tehuliek :-) Bolo to celkom vtipné vidieť ako ide vizita z izby do izby a ako následne z každej izby vyšla mamička smer vyšetrovňa. V poslednej minúte ma napadlo, že na vyšetrenie je asi potrebné dať si dole nohavičky...tie som si rýchle šupla do vačku na pyžame. Vyšetrenie teda nič moc...boli už aj lepšie a hlavne ten väčší počet ľudí pozerajúci veď viete kam...no nič príjemé ale prežila som. Nikto nič nepovedal, len sestrička, že sa môžem vrátiť na izbu. Na izbe som bola ďalšiu hodinu. Pravdaže medzitým môj manžel sedel v aute s naštartovaným motorom pred našim domom a čakal na nejaké správy :-D Potom nabehla sestrička a zakričala vizita. No bola som z toho nejaká mimo a už mi dochádzalo prečo hneď ráno sestrička povedala upratať čakajú nás vizity (množné číslo) :-) Ďalšia vizta bola o tom istom len počet lekárov, sestričiek a neviem koho ešte sa dvojnásobil. Mladá lekárka už len stála, lekár, ktorý ma vyšetroval podával tentokrát správu samotnému primárovi. Ten zahlásil, že ma chce na vyšetrovni. Bože zas ]-( Poučená z prvého vyšetrenia asi pred hodinkou som si nohavičky dala dole už na izbe :-D Po vyšetrení sa rozhodol primár, lekár z prvej vizity, môj pôrodník a internista, že tehotenstvo treba ukončiť cisárskym. Sestrička ma opäť poslala na izbu, ale už so slovami, že si mám zbaliť veci. To bolo 9:00 28.12.2012.

Hneď ako som bola zbalená sestrička ma previezla o poschodie vyššie. Bolo to 9. poschodie pôrodné sály. Dali ma na čakačku - izba čakateliek. Boli tam tri postele, všetky boli prázdne. Došla sestrička, tá mi niečo pichla, potom prišla anesteziologička a tá dala so mnou krátky pokec. Medzitým bol už manžel so mnou. Tým, že na tejto čakačke nikto okrem mňa nebol bol manžel pri mne. Nakoniec mi pomohol vyzliecť sa a odprevadil ma spolu s veľmi zlatým sanitárom na operačný sál - pravdaže len po dvere. Tam sme si dali pusu na rozlúčku. Personál na sále bol super. Veľmi milý, stále sa niečo pýtali a usmievali sa, čo som ja osobne veľmi ocenila. Jediného koho som poznala bol môj pôrodník a anesteziologička. Celý cisársky prebehol rýchlo a bez akýchkoľvek komplikácii. Celý ten čas som sa rozprávala s anesteziologičkou a aj s mojim pôrodníkom. Náš Jakubko sa narodil 10:40.

Po cisárskom mi pravdaže priniesli drobčeka. Hneď ako ho vybrali z bruška mi ho pôrodník ukázal, potom ho odniesli vedľa, kde bola sestrička a doktorka z novorodeneckého. A hneď aj zavolali manžela, takže ten videl nášho Jakubka, keď bol na svete asi tri minútky :-) Dokonca mu ho dali aj na ruky, spravili mu niekoľko fotiek a potom ho teda doniesli mne. To som už bola zašitá a čakala som na prevoz na pooperačné. Malý išiel na novorodenecké. Manžel ma odprevadil na pooperačné, ktoré bolo opäť o poschodie nižšie a išiel domov oslavovať so zvyškom rodiny :-)

Pobyt na pooperačnom bol zaujímavý. Ležalo nás tam päť. Štyri sme boli v ten deň po cisárskom. Ja som bola druhá v poradí. Na pooperačnom boli celý čas dve sestričky. Tie stále kontrolovali teplotu, tlak, infúzky a boli naozaj veľmi milé. Vystriedali sa tam myslím dve alebo tri služby a všetky boli milé a usmievavé. Navštívila nás tam aj doktorka z novorodeneckého a podala každej mamičke správu o bábätku. Mohla som tam mať mobil, takže som bola celý čas v kontakte s rodinou a manželom. Po 24 hodinách ma previezli na oddelenie šestonedelia, ale na nadštandard o ktorý som žiadala ešte pred samotným cisárskym.

Nadštandard bol neporovnateľný s tým klasickým oddelením. Bola to izba s dvomi postelami, skriňa, nočné stolíky, dve postieľky pre bábätka, televízia, wifi pripojenie, kúpelňa s wc, nad posteľou bol zvonček s ktorým ste v prípade potreby mohli zazvoniť na sestričku. No fakt paráda...za tie peniaze to jednoznačne stálo. Sestričky z oddelenia boli milé, priateľské, usmievavé. Stále sa pýtali či netreba s niečim pomôcť, či netreba nejakú tabletku od bolesti a pod. Na nikoho na tomto oddelení nemôžem povedať jedno zlé slovo. Jedlo sme dostali vždy pekne na izbu. Po dvoch dňoch sme si mohli aj vyberať stravu, ktorú sme chceli. Upratovačka bola na izbe varená, pečená. K dispozícii boli aj popôrodné vložky, toaletný papier. Na chodbe bol čaj. V kuchynke na chodbe bola chladnička, rýchlovarná kanvica, zvlásť chladnička na materské mlieko, nejaké tie šálky, ohrievač flašiek.

Po príchode na tento nadštandard som sa rýchle osprchovala, prezliekla a "utekala" na novorodenecké za Jakubkom. Pekne som si ho zobrala na izbu a už som ho nikomu nedala :-) :-) :-) Niekoľkokrát za deň bola u nás na izbe laktačná sestrička, stále kontrolovala kojenie, prisatie, ako často papáme. Raz za deň sa na nás prišla pozrieť aj doktorka z novorodeneckého a pravdaže klasika vizity ako všade. Všetky sestričky z novorodeneckého boli milé, usmievavé. Deti oslovovali menom, nás priezviskom. Našu izbu za celý pobyt mali na starosti tri alebo štyri laktačné sestričky, ktoré sa tam striedali. Keď som sa s jednou na niečom dohodla a tej končila služba tak tá ďalšia o tom vedela...teda evidentne si vymienali medzi sebou informácie, čo som ja osobne ocenila. Na novorodeneckom mali k dispozícii oblečenie, flašky, sterilizátor. Takže ak mamička čokolvek z toho potrebovala stačilo sa len ozvať.

Jakubko mal na začiatku problém prisať sa. Každým dňom som čakala, kedy mi navrhnú umelé mlieko lebo vôbec nepriberal a ešte k tomu sa mi aj samotné mliečko spustilo cca 48 hodín od cisárskeho. Laktačné sestričky ale umelé mlieko radikálne odmietli. Stále mi pomáhali s prisatím. Nakoniec som si začala ešte mliečko aj odsávať a dokrmovať po kojení svojim mliečkom, lebo Jakubko nám stále nepriberal. Nevedel si vytiahnuť to, čo potreboval. Prikrmovanie mojim mliečkom som chcela cez fľašu, laktačné sestričky mi povedali, že v žiadnom prípade. Boli za dokrmovanie cez injekčnú striekačku, prípadne po cievke. To som neskôr tiež ocenila, že fľašu ako takú zamietli a snažili sa zostať predovšetkým pri kojení. Kedže mliečka bolo už dosť vyskúšala som na odporúčanie jednej laktačnej sestričky klobúčiky. Jakubko sa hneď prisal a začal papať ako blázon. Po príchode domov som klobúčiky zahodila do koša a už sme sa len kojili, kojili a kojili :-) Žiadne odsávanie, prikrmovanie materským mliekom - len krásne kojenie :-)

Na novorodeneckom oddelení sme absolvovali aj rôzne základné vyšetrenia pri ktorých som vždy mohla byť. Taktiež prvé kúpanie za asistencie laktačnej sestričky. Vždy nám bolo vopred povedané, čo sa bude diať v daný deň, aké vyšetrenie nás čaká a pod.

Celkový vzhľad pôrodných sál, novorodeneckého oddelenia a nadštandatrného oddelenia hodnotím pozitívne. Jediným mínusom bolo teda to klasické šestonedelie. Tam by som po pôrode určite byť nechcela. Ale berte to ako môj názor a moju skúsenosť. Neznamená to, že keď sa tam nepáčilo mne nebude sa aj vám. Ale na nadštandard to teda určite ani zďaleka nemalo.

Ak by som niekedy mala druhé bábätko, tak by som sa na naše veľké Kramáre určite vrátila :-)
20 ľudí považuje za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke