Prechod z materskej na rodičovskú dovolenku

Končí sa mi materská a prechádzam na rodičovskú dovolenku. Čo mám v takom prípade robiť? Ako je to s odvodmi a kde všade musím tento prechod nahlásiť? Toto sú otázky, ktoré si kladie mnoho mamičiek, ktoré z materskej pokračujú na rodičovskú dovolenku. Čo všetko musíš urobiť, aby si bola vedená ako matka na rodičovskej dovolenke a ako sa žiada o rodičovský príspevok? To sa dozvieš v našom článku.
prechod z materskej dovolenky na rodičovskú dovolenku

Ak z materskej dovolenky pokračuješ na rodičovskú dovolenku, ako prvé by si to mala oznámiť svojmu zamestnávateľovi. Zdroj: Shutterstock

Čo je to rodičovská dovolenka?

  • Ide o obdobie, počas ktorého mamička – zamestnankyňa, naďalej pokračuje v starostlivosti o dieťa a počas rodičovskej dovolenky môže poberať od štátu tzv. rodičovský príspevok.
  • Predchádza jej materská dovolenka, na ktorej dovtedy bola s jedným dieťatkom obvykle 34 týždňov, no tieto dve obdobia na seba nemusia nadväzovať. Pokojne sa napríklad môžeš vrátiť do práce a na rodičovskú dovolenku nastúpiť o pár mesiacov neskôr. Stále máš na ňu nárok do 3 rokov dieťaťa.
  • Rodičovskú dovolenku totiž môžeš čerpať, kým dieťa nedovŕši 3 roky. V prípade, že by jeho zdravotný stav bol ako označený ako „dlhodobo nepriaznivý“ a vyžadoval by si, aby si s ním zostala doma dlhšie, pretože napríklad nemôže chodiť do kolektívu, môže byť rodičovská dovolenka čerpaná najviac do 6tich rokov dieťaťa. Tieto prípady však posudzujú lekári.
  • Ak si si ako zamestnankyňa nevyčerpala celý nárok na rodičovskú dovolenku, môžeš sa na jej pokračovaní so zamestnávateľom dohodnúť, keďže rodičovská dovolenka môže trvať do 5. roku veku dieťaťa a v prípade dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu až do 8. roku veku dieťaťa. Počas takto predĺženej rodičovskej dovolenky však už nemáš nárok na rodičovský príspevok.

Rodičovská dovolenka

Blíži sa čas nástupu na rodičovskú dovolenku? Potom ťa asi zaujíma, čo presne ťa v praxi čaká. Máš predtým nejaké povinnosti a čo vlastne treba vybaviť pred nástupom na rodičovskú? Ako je to s poberaním rodičovského príspevku a v akých špecifických prípadoch si môžeš rodičovskú dovolenku predĺžiť? Aj to sa dozvieš v našom článku!

Čo je to rodičovský príspevok?

  • Rodičovský príspevok je dávka, ktorú vypláca Úrad práce sociálnych vecí a rodiny. Jeho výška sa každý rok mení. Treba však mať na pamäti, že rodičovský príspevok nie je vyplácaný automaticky, no treba oň požiadať.

Rodičovský príspevok

Kedy môžeš očakávať rodičovský príspevok a čo je potrebné predtým vybaviť? Aká bude výška tvojho rodičovského príspevku a ako dlho naň budeš mať nárok? Poď si prečítať viac informácií o tejto dávke od štátu a zisti, či ťa v praxi môže niečo prekvapiť. Okrem iného sa tu dozvieš, čo robiť, aby si o rodičovský neprišla, ak dieťa v troch rokoch nebude prijaté do spádovej škôlky.


Čo všetko treba vybaviť, ak prechádzaš z materskej na rodičovskú dovolenku?

1. Si zamestnaná? Potom to musíš oznámiť svojmu zamestnávateľovi

  • Ak sa ti končí materská dovolenka a plánuješ pokračovať na rodičovskej dovolenke, je to potrebné oznámiť tvojmu zamestnávateľovi minimálne jeden mesiac vopred a uviesť aj predpokladaný deň nástupu na rodičovskú dovolenku.
    • Keďže sa nemusí na rodičovskú dovolenku nastúpiť bezprostredne po uplynutí materskej dovolenky, rodičovská dovolenka sa začne až vtedy, keď o ňu požiadaš svojho zamestnávateľa. To je dôvod, prečo sa do žiadosti uvádza deň nástupu na rodičovskú dovolenku.
    • Rodičovská dovolenka sa môže aj prerušiť, prípadne opätovne požiadať o jej ďalšie čerpanie – aj v takýchto prípadoch je potrebné všetky zmeny zamestnávateľovi oznamovať aspoň mesiac vopred.
  • Pred nástupom na rodičovskú dovolenku si môžeš čerpať aj „klasickú“ dovolenku a zároveň máš nárok aj na rodičovský príspevok. Dovolenka sa dá čerpať aj počas rodičovskej dovolenky – môžeš o ňu u zamestnávateľa požiadať kedykoľvek, pričom sa rodičovská dovolenka na toto obdobie preruší.

2. Si SZČO? Pozor na odvody do Sociálnej poisťovne

  • Ak si SZČO, nebudeš na rodičovskej dovolenke ako zamestnanec, ale tiež máš nárok na rodičovský príspevok.
    • Počas poberania rodičovského príspevku si však povinná naďalej platiť povinné poistenie do Sociálnej poisťovne, ak si bola pred materskou dovolenkou povinným platiteľom týchto odvodov. Ak tieto odvody nechceš platiť a radšej by si bola od poistenia SZČO oslobodená, musíš buď prerušiť, alebo zrušiť živnosť, prípadne podať čestné vyhlásenie, že počas poberania rodičovského príspevku nebudeš pracovať.

3. Sociálna poisťovňa

  • Aj vtedy, keď budeš na rodičovskej dovolenke, bude za teba platiť dôchodkové poistenie štát. Ďalšou dobrou správou je i to, že už nemusíš podávať prihlášku na dôchodkové poistenie z dôvodu starostlivosti o dieťa na pobočke Sociálnej poisťovne pred ukončením materskej dovolenky. Sociálna poisťovňa si túto záležitosť odkomunikuje s ÚPSVaR, vďaka čomu budeš stále dôchodkovo poistená.

4. Zdravotná poisťovňa

  • Prechod z materskej dovolenky na rodičovskú sa v zdravotnej poisťovni oznamovať nemusí, túto skutočnosť si už odkomunikujú jednotlivé inštitúcie. Treba však oznámiť prípadnú zmenu svojho statusu, teda informáciu, kto za teba bude odvádzať poistné – ak nepodnikáš a počas čerpania rodičovskej dovolenky sa staneš poistencom štátu, práve štát za teba bude platiť povinné preddavky do tvojej zdravotnej poisťovne. Môže sa to udiať v rôznych situáciách, v ktorých už nebudeš poberať rodičovský príspevok, ale stále budeš na rodičovskej dovolenke, keďže si ju nevyčerpáš celú:
    • Nejaké obdobie by si pracovala (alebo by si šla na pár mesiacov niekam na „výpomoc“) a mala by si rodičovskú dovolenku zatiaľ prerušenú.
    • Ak by otecko nastúpil na materskú dovolenku so starším dieťaťom a ty by si ešte bola na rodičovskej dovolenke, ale bez rodičovského príspevku s mladším dieťatkom.
  • Ak sa ťa vyššie zmenené situácie (a mnoho iné, samozrejme) týkajú, môžeš túto zmenu nahlásiť v tvojej zdravotnej poisťovni buď osobne, alebo písomne formou tlačiva: Oznámenie poistenca/platiteľa poistného.
  • Ak si SZČO, a si aj osoba poberajúca rodičovský príspevok, za ktorú platí poistné štát, môžeš si zároveň nastaviť výšku svojich mesačných preddavkov. Keďže v tejto situácii nemáš povinnosť platiť minimálne preddavky, pokojne môžu byť aj nulové. Všetko závisí od toho, či budeš počas poberania rodičovského príspevku ďalej pracovať, mať pozastavené (prerušené) podnikanie, prípadne či si podala vyššie zmienené prehlásenie o tom, že nebudeš počas poberania rodičovského príspevku pracovať. Aby si sa ako podnikateľka vyhla prípadným nedoplatkom v ročnom zúčtovaní, poraď sa so svojím účtovníkom, ako nastaviť preddavky zdravotného poistenia.
    • Výška nedoplatku v ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia sa bude totiž odvíjať hlavne od výšky tvojho zdaniteľného príjmu aj počas rodičovskej dovolenky a nastavených preddavkov do zdravotnej poisťovne po podaní daňového priznania.
  • Plánuješ dať dieťatko do jaslí alebo musíš zostať na rodičovskej dovolenke dlhšie ako 3 roky? Potom ťa potešia tieto skutočnosti. Stále za teba môže odvádzať poistné do zdravotky štát, ak sa budeš starať o dieťa do 6 rokov, ktoré umiestniš najviac na 4 hodiny denne do jaslí alebo do materskej školy. Musíš to však oznámiť tvojej zdravotnej poisťovni. K oznámeniu poistenca je potrebné priložiť aj kópiu rodného listu dieťaťa.

Tip: Každá z troch zdravotných poisťovní na Slovensku má vlastnú mobilnú aplikáciu, kde si vieš rýchlo skontrolovať svoj „aktuálny status“ – teda to, či si sa stala poistencom štátu a či sú za teba odvádzané preddavky na zdravotné poistenie. Do aplikácie je potrebné sa prihlásiť a ak ešte nemáš prístupové údaje, poraď sa vo svojej zdravotnej poisťovni. Takisto sa môžeš poradiť o registrovaní sa do elektronickej pobočky (epobočky) priamo na webe poisťovne prostredníctvom chatu.


5. Úrad práce sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) – žiadosť o rodičovský príspevok

  • Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka, ktorú vypláca ÚPSVaR. Dieťa, na ktoré si môžeš uplatniť nárok na rodičovský príspevok, je dieťa do troch rokov veku, prípadne do šiestich rokov veku, ak má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav – situácia, ktorú sme popisovali vyššie. Nárok na čerpanie rodičovského príspevku vzniká len jednému rodičovi, môže teda oň požiadať iba jeden z rodičov, buď matka, alebo otec.
  • K žiadosti je potrebné pripojiť aj vyplnené tlačivo: Potvrdenie o nároku na materské na účely poskytovania rodičovského príspevku. A ak sa dieťatko narodilo mimo územia Slovenskej republiky, bude potrebná aj kópia rodného listu dieťaťa.

Text po odbornej stránke skontrolovala:
Bc. Lenka Halásová


Mohlo by ťa zaujímať

Čo vybaviť pred narodením dieťaťa

Tehotenstvo so sebou nesie veľa nových povinností – okrem chystania výbavičky, kúpy nového kočíka a zariaďovania detskej izby musia budúci rodičia podstúpiť aj niekoľko vybavovačiek. Čo všetko treba zariadiť pred narodením dieťaťa, ako požiadať napríklad o tehotenské a ktoré úrady budeš musieť navštíviť osobne? Na to sa pozrieme v našom článku.

Čo vybaviť po narodení dieťaťa

Príchod dieťatka na svet je spätý nielen s novými pocitmi, ktoré rodič prežíva, ale i s povinnosťami, v ktorých vôbec nie je jednoduché vyznať sa. Ak si prvorodička, všetky postupy sú pre teba nové, a ak už doma jedného či viac drobcov máš, je dobré uistiť sa, či sa medzičasom niektoré kroky nezmenili. Poď si preto prečítať, čo treba vybaviť po narodení dieťaťa, kde zoženieš potrebné formuláre a aké úrady treba navštíviť.

Materské

Ako zistíš, či máš nárok na materské a kedy na materskú dovolenku vlastne môžeš nastúpiť? Ako dlho sa materské poberá, ako sa počíta jeho výška a čo v prípadoch, ak nie si práve zamestnaná? Hoci sa to spočiatku tak nejaví, sama v praxi zistíš, že poberanie materského je celkom obšírna téma. Ak ťa zaujímajú podrobnosti, prečítaj si náš článok.


Viac o rodičovstve na Modrom koníku

  • Spýtaj sa odborníka
    • Máš otázku, na ktorú potrebuješ zrozumiteľnú odpoveď od odborníka? Spýtaj sa v našej Poradni, ktorá je zadarmo a ponúka ti možnosť anonymity.
  • Pridaj sa do tematickej skupiny
    • V tematických skupinách nájdeš užívateľky Modrého koníka, ktoré niečo spája, napríklad aj približne rovnaký termín pôrodu. S nastávajúcimi mamičkami, ktoré si prechádzajú rovnaký obdobím tehotenstva a rodičovstva, si môžete vymeniť skúsenosti, ale aj rady či dôležité informácie.
    • Tematické skupiny

Hodnotenia a skúsenosti s prechodom z materskej na rodičovskú dovolenku

Máš skúsenosť s prechodom z materskej na rodičovskú dovolenku?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť