Strie

Strie sú spolu s celulitídou a vráskami nežiaducim javom na pokožke každej ženy. Môžu totiž pripomínať procesy, s ktorými sa žiadna z nás v praxi stretnúť nechce – priberanie, strata elasticity kože či starnutie ako také. Prečo vznikajú? Ako strie odstrániť? A musia sa napríklad v tehotenstve zákonite objaviť? Aj to sa, okrem iných informácií, dozvieš v našom článku.
ako odstrániť strie

Strie v tehotenstve vznikajú nielen na brušku, ale aj stehnách, bokoch či prsiach.

Čo sú to strie?

  • Strie predstavujú malé tenké kožné prasklinky, ktoré vznikajú dôsledkom rozpínajúceho sa kožného tkaniva. Elasticita pokožky má totiž u každého z nás svoje individuálne limity a akonáhle je koža nútená roztiahnuť sa dôsledkom príbytku na váhe, nemusí tento nápor zvládnuť bez poškodení. Strie nevznikajú vplyvom poranenia povrchu kože, ale popraskaním elastických vlákien pod jej povrchom.
  • Prvé strie sa môžu ženám objaviť už v puberte – ide totiž o etapu ich života, počas ktorej sa začína ich telo formovať do ženskejších tvarov. Najčastejšie sa v puberte vytvárajú strie na stehnách, bokoch, prsiach alebo aj v oblasti tricepsu.
  • Neskôr sú ženy vystavené vyššiemu riziku vzniku strií práve v tehotenstve – gravidita znovu predstavuje obdobie, kedy sa telo ženy drasticky v priebehu kratšieho časového obdobia mení. A samostatnou kapitolou je menopauza – vplyvom hormonálnych zmien môže žena v tomto období pribrať a jej pokožka to nemusí ustáť bez poškodení.
  • Strie však nie sú záležitosťou len žien, i keď v priebehu ich života si prejdú rôznymi etapami, ktoré ich riziku strií vystavia viac. Mužom sa tvoria strie rovnako, pričom najrizikovejším faktorom nie sú hormonálne procesy, ale markantné priberanie na váhe – či už žiaduce, kedy sú v tzv. objemovke, alebo nevítané.

Ako odstrániť v strie?

  • Je dôležité podotknúť, že vzhľad strií sa postupom času mení. Najvýraznejšie zvyknú byť ihneď po vytvorení – čerstvé strie môžu mať červenú až fialovú farbu, pričom v priebehu mesiacov pomaly blednú.
  • K ich menšej viditeľnosti prispieva schudnutie, kedy sa pokožka na danej oblasti znovu prispôsobí a začne takpovediac pokrývať menšiu plochu. Strie sa vtedy akoby zmrštia a kožu zdobia v podobe tenučkých bielych prasklín, ktoré môžu byť viditeľné pokojne len po dlhšom a podrobnejšom skúmaní pokožky.
  • Ak už strie na tele vznikli, ich skutočné odstránenie je možné len laserom. Ide o procedúru, ktorú vykonávajú kliniky krásy a estetickej chirurgie. V závislosti od toho, akú technológiu dané salóny alebo kliniky využívajú, sa rôzni aj proces odstránenia strií či hojenie po tomto zákroku. Väčšinou je k dosiahnutiu viditeľného výsledku potrebná viac ako jedna návšteva salónu, pričom je nutné niekoľko týždňov pokožku nevystavovať slnku a natierať si ju krémom s UV faktorom. Výsledok by však mal byť pomerne uspokojivý a strie by mali pokožky zmiznúť.
  • Odstránenie strií v domácom prostredí však možné nie je, v tomto prípade sa skôr bavíme o znížení ich viditeľnosti. Na trhu je nesmierne veľké množstvo krémov, ktoré sľubujú, že strie z pokožky vymažú, no počítaj skôr s tým, že výsledok nemusí splniť tvoje očakávania a že ide o proces, ktorý si žiada aj niekoľko mesiacov pravidelného natierania. Hydratácia pokožky je v rámci starostlivosti o strie síce žiaduca, no zázraky sa konať rozhodne nebudú.

Dobre vedieť: Pri výbere telového prípravku si dávaj pozor na to, či kupuješ krém, ktorý má vzniku strií predchádzať, alebo je určený pre pokožku, ktorú už strie pokrývajú. Hoci nemusí ísť o výrazné zmeny v zložení, predsa len si krém, ktorý dokáže strie zmierniť, žiada aj iné účinné zložky. Zloženie si starostlivo preštuduj hlavne v tom prípade, že sa rozhodneš do telového prípravku investovať nemalú sumu.



Strie v tehotenstve

Kilá navyše, rastúce bruško, zväčšujúce sa prsia a opuchy – to sú faktory, ktoré z tehotenstva ako takého robia „skvelú predispozíciu“ na prvé stretnutie so striami. Ak sa ti strie zvykli vytvoriť ešte pred tehotenstvom – napríklad v puberte alebo v období, kedy si zaevidovala váhový nárast, je pravdepodobné, že vzniknú aj v tehotenstve dôsledkom zväčšujúceho sa bruška.

Čo ovplyvňuje tvorbu strií v tehotenstve?

  • Genetická predispozícia – žiaľ, niektoré ženy majú pokožku, ktorá sa dokáže na zmeny a rozpínanie adaptovať omnoho lepšie. Môže za to ich genetická výbava a takisto aj hladina kortizolu v tele – posledné výskumy totiž preukázali, že práve kortizol je zodpovedný za vznik v strií nielen v tehotenstve. Ak je jeho prirodzená hladina v ženskom tele vyššia, vedie to k riziku vzniku strií. Ak je, naopak, nižšia, strie sa len tak ľahko na pokožke neobjavia.
  • Nadmerný nárast hmotnosti – aj priberanie v tehotenstve36 je samo osebe záležitosťou genetickej predispozície, no určite nie je dobré všetko zvaľovať len na gény. Ak chceš vedieť, čo presne ťa v tehotenstve čaká, spýtaj sa mamy alebo babičky, ako priberali ony, keď boli tehotné. Rozhodne sa však nezabúdaj hýbať a dávaj si pozor, aby si sa vyhýbala kalorickým bombám, ktoré síce na krátky čas uspokoja chuťové poháriky, no dozaista nie tvoj organizmus.

Prevencia voči striám v tehotenstve

  • Proces starostlivosti o pokožku, ktorého úlohou je zamedziť výskytu strií v tehotenstve, by sa mal začať už pred otehotnením. Ak však patríš medzi väčšinu mamičiek, ktoré na tento aspekt pri plánovaní rodičovstva nemysleli, snaž sa to napraviť, len čo sa dozvieš, že si tehotná. Čím skôr začneš pokožku pripravovať na zmeny, ktoré ju čakajú, o to rýchlejšie a ľahšie sa s nimi vysporiada.
  • Prvým krokom je pravidelná vonkajšia hydratácia a voľba správneho prípravku. Telový krém, olej či telové maslo by malo obsahovať tieto zložky – kolagén alebo aj kyselinu listovú. Všetko sú to látky, ktoré napomáhajú k lepšej elasticite kože. Začínaj si teda telo krémovať už v začiatkoch tehotenstva a rozhodne sa nezameriavaj len na bruško, ktoré čochvíľa porastie. Rozpínať sa totiž budú aj boky, stehná, zadok či prsia.
  • Technika natierania pokožky – nie je natieranie ako natieranie. Absorpcii účinných zložiek v telových prípravkoch pomôžeš správnou technikou, ktorá viac ako rozmazávanie bude pripomínať masáž. Nezabúdaj teda na krúživé pohyby a vyhraď si na túto časť beauty rutiny aj 20 minút.
  • Pitný režim – dodržiavať pitný režim v tehotenstve by si mala hneď z niekoľkých dôvodov a dozaista sa ti za to poďakuje aj tvoje pokožka. Okrem toho, že môžeš predísť bolestiam hlavy, ktoré vyvolá dehydratácia, a tvorbe opuchov v poslednom trimestri, za ktorou často stojí aj nedostatok vody v tele, ktorú sa potom organizmus snaží hromadiť, pomôžeš hydratáciou aj svojej pokožke.
  • Výživové doplnky – o užívaní doplnkov v tehotenstve sa vždy poraď so svojím lekárom. Ak už pred tehotenstvom nemáš nutrične bohatú stravu, stravuješ sa monotónne a aj krvný obraz na preventívke ti opakovane hlási, že tvoje telo trpí nejakým deficitom, snaž sa to napraviť. Čo sa týka pokožky, tá ocení pravidelný prísun vitamínu C, kolagénu a zinku.
  • Strava – vyváženým jedálničkom a predchádzaním záchvatov prejedania sa pomôžeš nielen svojmu organizmu, pre ktorý sú kilá navyše nesmiernou záťažou, ale aj pokožke, ktorá bude čeliť menšiemu náporu. Rozhodne sa však neuchyľuj k žiadnym diétam ani v prípade, že budeš priberať viac ako sa „píše v tabuľkách.“ Skôr si len ustriehni porcie, vyhýbaj sa prejedaniu a posvieť si aj na nutričné zloženie prijatých potravín.

Video: Krátkodobé aj dlhodobé následky pôrodu

Rozhovor s odborníkom: Mgr. Kristina Zemánková

Čakáš bábätko a nevieš si predstaviť, akým zmenám bude tvoje telo čeliť? Pozri si naše video, v ktorom pôrodná asistentka Kristina Zemánková hovorí o popôrodných zmenách na tele ženy. Okrem toho, že sa dozvieš, ako sa starať o pokožku, tu nájdeš aj ďalšie dôležité informácie – ako by mala vyzerať starostlivosť o panvové dno, prečo sa môže vytvoriť diastáza brušných svalov či ako sa budú meniť tvoje prsia.

Čo vo videu zaznelo:


Mohlo by ťa zaujímať

Strava v tehotenstve

Tehotenstvo predstavuje obdobie, kedy žena nad svojím jedálničkom premýšľa viac ako inokedy, čo je celkom rozumné, pretože vhodne zvolenou stravou dokáže napríklad svoje telo odbremeniť od niektorých nepríjemných tehotenských príznakov. Platí však, že by si mala v tehotenstve jesť za dvoch? Ktorým potravinám by si sa po otehotnení mala vyhnúť a aké sú naopak žiaduce? Poď sa s nami pozrieť, čo tehotná žena môže jesť a či je skutočne dôležité, aby si starostlivo sledovala svoj kalorický príjem alebo zloženie potravín.

Hemoroidy v tehotenstve

Prečo v tehotenstve a po pôrode vznikajú hemoroidy? Aké ďalšie problémy ti môžu spôsobiť a dá sa ich vzniku vôbec nejako predísť? A čo vlastne robiť, aby si si uľavila od bolesti, ktorou ti hemoroidy dokážu skomplikovať život? Ak sa ťa téma hemoroidov v tehotenstve či po pôrode týka, poď si prečítať náš článok, v ktorom sa dozvieš viac…

Zmeny na tele po pôrode

Na internete nájdeš množstvo informácií o tom, ako sa tvoje telo mení v priebehu tehotenstva. Avšak čo po pôrode? Zmenám na ženskom tele sa už v tomto období toľko pozornosti nevenuje, pretože v tom čase sa už každý dávno sústredí len na novonarodené bábätko. Avšak aj táto etapa života si zaslúži, aby sa o nej hovorilo. Telo ženy si totiž markantnými zmenami prechádza i po donosení dieťatka. Poď si teda prečítať, čo všetko sa s tvojím telom bude diať a na čo by si sa mala sústrediť.


Viac o starostlivosti o pokožku na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné – pokojne aj približný termín pôrodu. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti so striami

Máš skúsenosť so striami?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
elly23  5. júl 2018

Nepomohol kokosvý olej

Mne kokosák vôbec nepomohol, mám strie na prsiach, bruchu aj bokoch, pribrala som 20kg.
e_lenka  29. jún 2018

Kokosový olej - bez jedinej strie

Od kedy som pri prvom dieťati zistila, že som tehotná, denne som sa ráno a večer natierala kokosovým olejom. Nemám ani jednu striu a to som mala mega brucho (takmer všetko išlo tam a to som pribrala 18 kg) a každý strašil, že keď má moja mama strie, budem ich mať aj ja.
mivalik  21. jún 2018

Bez strií

Moja skúsenosť je pozitívna. Otehotnela som,keď som.mala 53kg. Pribrala som na 60kg. A hoci som ani nemala veľké bruško,pravidelne som sa natierala Saloos tehotenským olejom. Nie je určený extra na strie,ale používala som ten. Mám po 2-3 strie na každom stehne už od puberty,ale tie vôbec neriešim.
29simona29  14. jún 2018

Ani jedna stria

Ja som počas tehotenstva pribrala 15kg, ale meriam 177cm, takže som nemala veľké bruško a nejako sa mi celé rozložilo po dĺžke. Či to bolo tým alebo tým, že som sa od 2.mesiaca narierala denne kokosovým olejom, nemám jednu jedinú striu, ani na bruchu ani na prsiach. A tie čo mám, mi ostali ešte z puberty keď som pribrala 10kg lebo mi gynekológ naordinoval silne hormóny, z ktorých som sa zavodňovala. Jediné, čo mi z tehotenstva ostalo na pamiatku sú ešte zvyšné 3kg a tehotenská čiarka na bruchu, ktorá už pomaly tiež slabne, rodila som pred 8 týždňami.
2 ľudia považujú za užitočné
vikusss  17. feb 2018

Tiger som aj ja

Ahoj ja som pribrala 25 kg a veru, brucho je na tom rovnako, ale mne to nejak nevadí. Plavky si dám dvojdielne aj teraz cez leto a v podstate budem fungovať úplne bežne, ja si z toho vôbec nič nerobím. Veď nikomu nekážem aby sa na mňa pozeral, tak nech sa pozerajú po nejakých pekných sexi telách žien, ktoré ešte nemajú detičky a hotovo. 😊😋 Ja mám strie na bruchu, stehnách, zadku, prsiach a to riadne 😋
11 ľudí považuje za užitočné
nitusiak  16. feb 2018

Vzniknuté strie a zmenšenie

Som vysoká a nikdy som nejak extra necvičila. V puberte som rapídne schudla (za mesiac cca 15 kíl) a už vtedy som bola chudá. Nastali problémy a nasadená hormonálna liečba spôsobila, že som zase začala priberať. No a prišli strie. Toľko k ich vzniku. Fakt hrozné, až som sa hanbila.

Všimla som si, že pri opaľovaní na dovolenke, ich takmer nebolo vidno. Môjho dedka brat je chirurg v Prahe a ten mi to potvrdil. Opaľovanie ich sťahuje. Odporučil mi užívať Methionin komplex. A ono to fakt zlepšilo strie, vlasy, mihalnice. A v neposlednom rade, čo aj odporúčam, je potierať ricinovým olejom. On skutočne sťahuje jazvy! A aj strie. Navyše si to môžete natrieť aj na obočie a mihalnice :) Strie mi úplne nezmizli. Ale stiahli sa a už nie sú také strašidelné a hrozné. Po pôrode objednávam hneď ricinový olej :)
9 ľudí považuje za užitočné
basska_b  9. feb 2018

Brucho ako tiger :(

Štartovala som s obvodom pásu 70 cm. Ten mi narástol na 110 cm, bábätko takmer 4 kg. Tento nárast moje telo, kde sa strie objavili na stehnách a prsiach aj v puberte a moja suchá koža, ktorá patrí medzi tých 5% žien, ktoré nikdy nemali akné, proste nezvládlo.

V 6. mesiaci som začala používať olej Weleda. Do začiatku 7. mesiaca žiadne strie. Hovorím si, to je super! A potom to začalo. Brucho praskalo cez noc, aj tak skokovito rástlo. Každú chvíľu x nových strii, do konca tehotenstva už boli úplne všade na bruchu :(

Možno som urobila aj ja niektoré chyby. Nevenovala som sa podbrušku, natrela som len okolo pupka. Olej som nevmasírovala krúživymi pohybmi, len som ho napatlala a čakala, že sa sám vsiakne. Sestričky zhrozené. Gynekológ mi až v 9. mesiaci povedal, nech si dám vitamín C. Ten sa mi zdá, že pomohol v tom, že to začalo blednúť. Váhový prírastok 12 kg, no hlavne fakt veľký rozdiel v obvode môjho pása predtým a potom a skokovitý rast bruška zapríčinil riadne strie, ktorým som sa nevyhla, hoci som minula celú fľašu toho oleja :/
3 ľudia považujú za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke