Veľkosť plodu počas tehotenstva

Snáď každú nastávajúcu mamičku zaujíma, ako si v brušku rastie jej bábätko. Zatiaľ čo pre ne je to skôr zaujímavosť, lekári sa na rast plodu pozerajú trochu inou optikou. Veľkosť plodu je totiž jedným z množstva dôležitých ukazovateľov, či sa bábätko vyvíja správne a či má v maternici ideálne podmienky. Poď sa pozrieť, aké sú priemerné hodnoty rastu plodu a v ktorých týždňoch zaznamenáva ohromné míľniky.
veľkosť plodu v tehotenstve tabuľka

Veľkosť plodu v tehotenstve je dôležitým ukazovateľom jeho správneho vývoja.

Veľkosť plodu v tehotenstve – ako sa bábätko v tehotenstve meria?

  • Na veľkosť bábätka sa lekár zameriava aj pri prvej kontrole v tehotenstve, pretože prvé hodnoty dokáže zmerať už v približnej polovici 6. týždni tehotenstva. Údaje, ktoré získa pomocou ultrazvuku, vždy zapíše do tehotenskej knižky.
  • V súvislosti s veľkosťou plodu môžeš naraziť na termín CRL plodu a rovnako ťa v polovici tehotenstva môže zaskočiť skutočnosť, že bábätko v priebehu jedného týždňa narastie takmer o desiatku centimetrov. Dôvodom je, že sa práve v 20. týždni tehotenstva mení spôsob, akým sa plod meria. Zatiaľ čo na začiatku gravidity sa bábätko meria len po zadoček, od 20. týždňa sa za relevantný údaj považuje jeho dĺžka až po nôžky.

CRL plodu

  • V tehotenskej knižke môžeš nájsť skratku CRL. Názov vychádza z anglického termínu crown rump length a ide o dĺžku plodu od temena až po kostrč. Takýmto spôsobom sa totiž bábätko meria až do 20. týždňa tehotenstva.
  • Prečítaj si viac o CRL plodu v našom samostatnom článku:

CRL plodu

Čo znamená skratka CRL v tehotenskej knižke a prečo je tento údaj dôležitý? Ako to súvisí s veľkosťou a vývojom bábätka a kedy ťa lekár môže poslať na doplnkové vyšetrenia, ak by sa mu niečo nepozdávalo? Poď sa s nami pozrieť, ako v tvojom brušku rastie bábätko a prečo je dôležité to v prvých týždňoch tehotenstva starostlivo sledovať.

Faktory, ktoré môžu spôsobovať odchýlky od priemerných hodnôt

  • Dôležité je spomenúť, že všetky údaje ohľadom dĺžky a váhy plodu, ktoré na internete nájdeš, sú len orientačné. Ide totiž o priemerné hodnoty, pri ktorých sa počíta s istou odchýlkou, ktorá sa udáva v percentiloch. Laicky však stačí povedať, že presnejšie sa za bežnú odchýlku vníma rozdiel dvoch týždňov. Ak by bábätko bolo menšie či väčšie viac ako o dva týždne, lekári by ti pravdepodobne odporučili podstúpiť prvé dôkladnejšie vyšetrenia, prípadne by ťa počas tehotenstva chceli na poradni vídať častejšie.
  • Odchýlku v meraní plodu môže spôsobiť veľké množstvo faktorov:
    • Posunutá ovulácia – pri výpočte tehotenstva sa vychádza z predpokladu, že ovulácia nastáva v týždni, ktorý sa spätne označí ako tretí týždeň tehotenstva. Ak si mala v daný mesiac ovuláciu posunutú, na základe hodnoty CRL plodu ti lekár môže týždeň tehotenstva upraviť.
    • Nepravidelný menštruačný cyklus – nepravidelná menštruácia často úzko súvisí s posunutým dátumom ovulácie. Ak máva žena nepravidelný menštruačný cyklus, stanovenie týždňa tehotenstva nemusí byť úplne presné a znovu sa prihliada aj na aktuálnu veľkosť plodu.
    • Nekvalitný ultrazvuk – kvalita ultrazvukového prístroja v spojitosti s odbornými skúsenosťami lekára často ovplyvňujú výsledok nameraných hodnôt. Nie je výnimkou, ak dvaja lekári v rámci jedného týždňa povedia nastávajúcej mamičke úplne odlišné hodnoty merania.
    • Poloha plodu – poľahky sa môže stať, že sa bábätko práve na ultrazvuku otočí do takej polohy, v ktorej je komplikované ho dôkladne zmerať.
    • Pohyby plodu – pohyby plodu na ultrazvuku dokážu v nemalej miere ovplyvniť jeho nameranú dĺžku.

Tabuľka – veľkosť plodu v tehotenstve týždeň po týždni

  • Dôležité je povedať, že napriek tomu, že existujú priemerné hodnoty výšky či váhy plodu, musíš zohľadňovať i fakt, že každé bábätko si rastie svojím tempom. Určite teda neprepadaj panike, ak si práve prišla z tehotenskej poradne a porovnala si si dĺžku bábätka s našou tabuľkou. My uvádzame údaje, ktoré súhlasia s priemernými hodnotami k začiatku daného týždňa tehotenstva. Nezabúdaj hlavne na to, že ak by tvoje bábätko neprosperovalo tak, ako by malo, lekár by ti svoje podozrenie na rastovú retardáciu či hypertrofiu oznámil.
  • Do 20. týždňa tehotenstva v tabuľke nájdeš údaj v milimetroch, pretože v tejto jednotke sa zapisuje CRL plodu. Po 20. týždni už uvádzame centimetre.
Týždeň tehotenstvaVeľkosť plodu
6. tt.3 mm
7. tt.9 mm
8. tt.17 mm
9. tt.25 mm
10. tt.34 mm
11. tt.44 mm
12. tt.55 mm
13. tt.68 mm
14. tt.81 mm
15. tt.105 mm
16. tt.116 mm
17. tt.130 mm
18. tt.142 mm
19. tt.153 mm
20. tt.164 mm
21. tt.26,7 cm
22. tt.27,8 cm
23. tt.28,9 cm
24. tt.30 cm
25. tt.34,6 cm
26. tt.35,6 cm
27. tt.36,6 cm
28. tt.37,6 cm
29. tt.38,6 cm
30. tt.39,9 cm
31. tt.41,1 cm
32. tt.42,4 cm
33. tt.43,7 cm
34. tt.45 cm
35. tt.46,2 cm
36. tt.47,4 cm
37. tt.48,6 cm
38. tt.49,8 cm
39. tt.50,7 cm
40. tt.51,2 cm

Hmotnosť/váha plodu po mesiacoch

Poď sa spolu s nami pozrieť i na váhu bábätka. Ja fascinujúce sledovať, aké pokroky robí bábätko v jednotlivých mesiacoch tehotenstva. V tabuľke nájdeš jeho priemernú váhu na konci daného mesiaca.

Mesiac tehotenstvaVáha v gramoch
Prvý mesiacmenej ako 1 g
Druhý mesiac1 g
Tretí mesiac23 g
Štvrtý mesiac140 g
Piaty mesiac430 g
Šiesty mesiac760 g
Siedmy mesiac1 500 g
Ôsmy mesiac2 400 g
Deviaty mesiac3 500 g

Veľkosť plodov pri viacpočetnom tehotenstve

  • Ak mamička čaká dvojčatá či dokonca trojčatá, lekári starostlivo sledujú prosperitu každého z plodov. Je samozrejmé, že veľkosť jednotlivých plodov nebude úplne identická, preto sa aj v prípade viacpočetnej gravidity počíta s istými menšími rozdielmi.
  • Výrazné rozdiely však môžu byť signálom, že tehotenstvo nenapreduje tak, ako by malo a jeden z plodov napríklad nedostáva dostatočnú výživu. Rôznorodé hodnoty veľkosti plodov u dvojčiat či trojčiat môžu byť prvým znakom napríklad týchto problémov:
    • nedostatočná funkcia placenty,
    • problémy s prietokom krvi v pupočníku,
    • rastová reštrikcia jedného z plodov,
    • transfúzny syndróm.
  • Chceš sa dozvedieť viac o priebehu a možných rizikách viacpočetného tehotenstva? Klikni na náš článok:

Viacpočetné tehotenstvo

Ak sa na ultrazvuku počas kontroly v tehotenstve namiesto jedného plodu objavia rovno dva (alebo tri), ešte predtým, ako sa dostaví viacnásobná radosť, zaskočí to každého nastávajúceho rodiča. Ako vznikajú dvojčatá či trojčatá? A je viacplodové tehotenstvo vystavené vyššiemu riziku? V prípade, že privedieš na svet hneď niekoľko nových dušičiek, určite neprehliadni náš článok, v ktorom sa viacpočetnej gravidite detailne venujeme.


Čo ak je bábätko výrazne menšie alebo väčšie?

  • Ak sa poukáže na to, že bábätko v raste zaostáva, prípadne je o pár týždňov naopak väčšie, primárnou snahou lekárov bude zistiť príčinu. Na základe nej sa odvíja i ďalší postup. Výnimkou však, žiaľ, nie je ani to, ak sa zvolí predčasný pôrod – niekedy je totiž jedinou možnosťou práve ukončenie tehotenstva, a to najmä v prípadoch, kedy orgány zásobujúce dieťatko živinami prestávajú naplno pracovať.

Rastová reštrikcia plodu

  • O rastovej reštrikcii či vnútromaternicovej retardácii plodu sa hovorí vtedy, ak plod zaostáva v raste minimálne 3 týždne. Príčin môže byť veľké množstvo, a to ako na strane tehotnej ženy, tak i dieťaťa.
  • Najčastejšou príčinou je nedostatočná funkcia placenty, problémy s prietokmi v pupočníku, genetické vady plodu či podvýživa matky, ktorá môže byť aj dôsledkom užívania návykových látok.
  • Prečítaj si viac o rastovej reštrikcii v našom samostatnom článku:

Vnútromaternicová rastová retardácia plodu

Informácia, že dieťatko zaostáva v raste a je o pár týždňov menšie ako plody, ktoré sú v rovnakom týždni tehotenstva, vystraší každú nastávajúcu mamičku. Čo to znamená, ak dieťatko trpí rastovou reštrikciou či rastovou retardáciou a aké môžu byť príčiny?


Hypertrofia

  • Hypertrofia plodu je opakom vnútromaternicovej retardácie. Ide o jav, kedy je bábätko väčšie o niekoľko týždňov v porovnaní s jeho „rovesníkmi,“ ktorí sú práve v rovnakom týždni tehotenstva.
  • Pri hypertrofii vzniká vyššie riziko odumretia plodu v maternici a takisto je aj častou indikáciou k cisárskemu rezu. Príčinou hypertrofie plodu môže byť okrem iného napríklad aj cukrovka matky.
  • Prečítaj si viac o hypertrofii plodu v maternici v našom článku:

Hypertrofia plodu

V tehotenstve sa isté percento nastávajúcich mamičiek môže stretnúť s pojmom hypertrofia plodu. Čo to presne znamená, ak je plod hypertrofický, ako k tomuto zisteniu pristupujú lekári a môže nadmerná veľkosť novorodenca ovplyvniť i pôrod? Na to sa pozrieme v našom článku.


Mohlo by ťa zaujímať

Vývoj plodu po týždňoch

Ako sa v priebehu tehotenstva vyvíja plod a v ktorých týždňoch v jeho raste nastávajú výrazné pokroky? Ako je to s vývojom pohlavia, mozgu či pľúc plodu? Ak ťa zaujíma, ako tvoj drobček v brušku prosperuje, pozri si náš článok, v ktorom sa venujeme vývoji dieťaťa po týždňoch – od počatia až po okamih, kedy je pripravené na pôrod.

Poloha plodu

Prečo je dôležité poznať pred pôrodom polohu plodu a kedy sa dieťatko zvykne otočiť hlavičkou nadol? Ak sa práve nachádzaš blízko cieľovej rovinky tehotenstva a obávaš sa, či práve uloženie dieťatka v tvojom brušku neskomplikuje priebeh prirodzeného pôrodu, potom je tento článok presne pre teba.

Prvé pohyby v tehotenstve

Kedy budem cítiť prvé pohyby bábätka v brušku? To je otázka, ktorú si kladie množstvo nastávajúcich mamičiek. V skutočnosti však odpoveď nie je možné zovšeobecniť, pretože vnímanie prvých pohybov ovplyvňuje pomerne veľké množstvo faktorov. Čo všetko môže vplývať na to, kedy pocítiš prvé pohyby a aký je rozdiel u prvorodičiek a viacrodičiek? To sa dozvieš v našom článku.


Viac o veľkosti plodu v tehotenstve na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti s veľkosťou plodu počas tehotenstva

Máš skúsenosť s veľkosťou plodu počas tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
lilooo13  17. feb 2023

Orientačne miery babatka

Mne predpovedali 5-6kg dieťa nakoľko som mala
vyššiu nadváhu-Dcera sa mi narodila 39tt+ 2650g a 47cm sekciou nakoľko pôrod nepokračoval(realne ani nezačal neučinkoval balónik ktorý som stlačila,oxytocin 3x tablety a ani infuzne oxytocin,prasknutie plodovej, proste nič tak sa rozhodli pre sekciu inak by to ani nešlo.
Taktiež mi predpovedali ,ze budem mať na 100% tehotensku cukrovku …moja glukoza nepresiahla 5,5 pri záťažovom teste.
Tučný ľudia nemávaju veľke deti mi povedala primárka vo Viedni
1 človek považuje za užitočné
matulka82  18. jan 2022

2 chalani

Prvy syn 3330 g a 50cm v 38.tt, druhy 3450 a 51. v 39.tt.Obaja spontannym porodom. A stacilo na tlacenie😁 Aj tak som bola sita dost, a to nie som utlej postavy 🤷🏽‍♀️Teraz cakame herecku, tak uvidime🤷🏽‍♀️
adima3377  18. jan 2022

Nikto neriesil vtedy velkost plodu a vahu rodicky a vek.

Moj prvy syn.mala som cerstvych 18 a 50kg KP.prirodzene.cely bol cierny od hematomov.Ja zasita az do pol zadku.Nikto neriesil vtedy velkost plodu a vahu rodicky a vek. .a panvy.mal 3.60.to bol rok 1995.Dalsie decka chvalapanobohu mensie.posledna dcerka.2600g.taky maly ruzovy drobcek.
3 ľudia považujú za užitočné
monikamarmon  17. jan 2022

Valibuci

No ja som rodila dcéru po tyzdni prenášania a mala 4520g a 57cm a chlapca pred polrokom a mal 5010g a 60cm.. Takže žiadne tabuľkové deti 😅😅
4 ľudia považujú za užitočné
elisebah91  17. jan 2022

Je to aj o genetike

Mám tri deti, dve baby a chalpca,čerstvý novos 12/21. Všetky deti rodene planovanou sekciou v 39tt. Prva 2900/50cm, druhá 2950/52 cm a tretí 2900/47cm...mam jednoducho malé deti. I keď som bola sledovaná v rizikovke...proste genetika. Baby všetko dobehli. Chalan to dá tiež 😉
lenusik296  17. jan 2022

4-kilové decká 😉

Obe detičky prirodzene - dcérka narodená 40+6 (4100g a 55cm), synček 40+5 presne na moje narodeniny s nádherným rýchlym pôrodom,ktorý by som si kedykoľvek zopakovala,bez akéhokoľvek zásahu (4100g a 57cm)
2 ľudia považujú za užitočné
rora  17. jan 2022

Zalezi aj od genov

Syn sa narodil 35+6tt a mal 3200g, 51cm. Chlapci v manzelovej rodine sa rodili velkí (cez 4kg). Dcera 37+5tt mala 3000g, 50cm.
vifoncitta  17. dec 2021

Tachykardio foetis + sves kes

Čaute dievčatá, som nešťastná mám na vás otázku,som v 23tt a včera mi doktorka na ultrazvuku malej zaznamenala nejaký proces srdiečka ktorý sa jej nezdal poslala ma sa objednat na morfologicke vyšetrenia tak vyvolávam nemajú voľné termíny tak volám ďalej...chcem sa opýtať mala nejaká podobný problém ? Ako sú na tom momentálne vaše bambulky ? Ďakujem za odpovede a prajem pekný deň 🙂😌😌
1 človek považuje za užitočné
cokolada_876  5. feb 2020

13. týždeň

Ahojte tehuľky. Som v 13 týždni tehotenstva a plod má 7cm a 20g, je to normálne? Čítala som, že by malo mať 7,4 cm a 23 g.
4 ľudia považujú za užitočné
bobricek1979  28. máj 2019

Sekcia

U nás nútená sekcia, malej sa nechcelo, prenášali sme 2 týždne. V nemocnici vyvolávanie, kontrakcie prichádzali, krčok sa neotváral, deň pred sekciou zastavenie bolestí a ráno sekcia. Na stole mi praskla voda. Malinká mala 49 cm a 3 200 g.
1 človek považuje za užitočné
nikiki29  27. máj 2019

Žiadny drobček

Môj syn bol celé tehotenstvo väčší, väčšinou tak o 6 - 7 dni, takže žiadny extrém. Narodil sa 8 dní po termíne pôrodu 4 085 g a 58 cm 😱 neviem kde zobral tú dĺžku keďže sme s mužom obaja nižší 😁 No teraz má 3 mesiace a ostatné menšie deti ho už dobehli, rastie si pomaličky... 😊
1 človek považuje za užitočné
sono2  26. máj 2019

Nie vždy podľa tabuliek

Moja dcéra mala 4,6 kg v 40+1 týždni tehotenstva. Vždy treba prihliadať na genetiku.
1 človek považuje za užitočné
henka123123  25. máj 2019

2760 g 48 cm

1. pôrod na termín 40. týždeň tehotenstva, syn 2 760 g, 48 cm. Teraz má 16 mesiacov a má 10 kg a 80 cm.
2 ľudia považujú za užitočné
michaella94  22. máj 2019

3 detičky

Moja váha pred tehotenstvom bola 42 kg a rodiť som šla s 50 kg pri každom jednom tehotenstve. Čiže každý doktor odhadoval, že budem mať maličké detičky, niečo okolo 2,5 kg. Prvý syn sa narodil deň po termíne s váhou 3 160 g a aj keď to nie je veľa, všetci boli prekvapení Druhý syn sa narodil deň pred termínom po vyvolávačke, lebo v tehotenstve boli trošku problémy. Váhu mal 3 070 g. Tretí syn sa narodil 3 týždne pred termínom s váhou 2 700 g Dva dni pred pôrodom mi doktor na sone odhadoval váhu 2 700 g, takže sa trafil na gram presne 😊 Myslím, že keby to vydržal do termínu, tak by mal tie 3 kg ako prvý dvaja. Všetky deti som rodila spontánne bez epidurálky 😊
2 ľudia považujú za užitočné
kathhii  18. máj 2019

Drobec

Naša malá sa narodila 5 dní pred vypočítaným termínom. Mala 2900 g a merala 49 cm.
Čo sa týka veľkosti na sone, tak na začiatku bola väčšia ako štandard - o týždeň, a potom sa to postupne začalo preklápať až sme ku koncu tehotenstva mali o 2 týždne menej. Boli sme síce stále v rámci tabuľky v norme, ale na spodnej hranici.
U nás to bola zrejme genetika, lebo ja a manžel nie sme veľkí a ani sme sa nenarodili nejakí ťažkí, malá je drobná asi po mojej rodine, lebo u nás sme mali pôrodné hmotnosti tesne nad 3 kg, ja,aj môj oco, aj strýko.
Brala som aj vitamíny, celé tehotenstvo prebehlo dobre, pribrala som 20 kg.
3 ľudia považujú za užitočné
taziona  16. máj 2019

Prvé bábo

Týždeň pred pôrodom na USG mi doktor povedal hmotnosť 3 800 g +/- 500g. Samozrejme, že som si vyberala stále mínusovú odchýlku. Prenášala som 5 dní, malá sa narodila s mierami 4 410 g a 53 cm. Rodila som prirodzene s pomocou epidurálu. Mala som nástrih a aj som sa potrhala, ale pôrod nevnímam ako hororový zážitok. Mám zdravú slečnu a všetko stálo za to!
1 človek považuje za užitočné
nika_23  3. máj 2019

Prvorodička

Prvá dcérka,narodená 2 dni pred termínom, mala 53 cm a 3850 g. Dnes má rok a pol a ani nie 10 kg. Čiže sa vypapala z môjho tuku v brušku :D Druhé uvidíme, zatiaľ som 11.tt.
anika17  6. júl 2018

2 prirodzené pôrody

Prvý pôrod 4/2006 dcéra 3850g/51cm v termíne. Druhý pôrod 4/2017 syn 4480g/53cm 1deň pred termínom, podľa utz dr. hovoril že bude mať okolo 4kg.
Oba pôrody s nástrihom, po prvom som si nevedela sadnúť poriadne 2 týždne, čo po druhom pôrode som si sadla úplne v pohode ešte v ten deň.
5 ľudí považuje za užitočné
mismor  12. jún 2018

Klamanie telom

Môj syn sa narodil oficiálne v 38+2tt plánovanou sekciou ako 3540g a 53cm, avšak po vybratí dietaťa zistili, že v skutočnosti lekári zle vypočítali termín pôrodu a dieťa je len v 36+2tt, čiže sa radí medzi predčasniatka. Našťastie všetko bolo v poriadku, ale musel byť na pozorovaní na JIS. Lekári sa ohradzovali tým, že ich oklamal telom, keďže bol veľký, no a termín pôrodu rátali len podľa ideálnych tabuliek cyklu, kedy je to len predpokladaný termín a sedí len pri ženách s 28 dňovým cyklom, čo ja nemám.
6 ľudí považuje za užitočné
patka141  28. máj 2018

Jakub

Náš Jakub sa narodil deň po termíne, 40+1, mal 52 cm a 3060g. Bola to malinká žabka. Von šiel celkom ľahko. Na to, že to bol prvý pôrod, čakala som, že tlačenie bude oveľa náročnejšie a bolestivejšie.
6 ľudí považuje za užitočné
monickaaa1992  28. máj 2018

Planovaný pôrod v 39 tt

Ja som mala plánovaný pôrod, keďže malý bol koncom panvovým. Malý mal 3300g a 48cm. Lekár mi odhadoval tých 3 300 - 3 400 g.
2 ľudia považujú za užitočné
vivianaba  27. máj 2018

3 x prirodzene

Mám 3 detičky, všetky 3 sa narodili spontánne v termíne, bez vyvolávačky.

1.syn, celé tehu ok, vývojovo cca zodpovedal tabuľkám. Narodil sa 5 dní pred termínom, pôrod od prvej kontrakcie do 24 hodín (na sále asi 10 hodín), 3 250 g a 50 cm.
2. dcérka, v tehu problém s krčovými žilami a vychýlenou platničkou, hrozilo že bude veľká. Narodila sa 3 dni pred termínom spontánne, celý pôrod trval asi 8 hodín (v pôrodnici 3 hodiny), miery 3 850 g a 50 cm.
3.syn, celé tehu ma strašili, že bude priveľký, dokonca ma doktorka posielala 3 týždne pred termínom na vyvolávačku, našťastie pôrodník v nemocnici nesúhlasil. Narodil sa 1 deň pred termínom spontánne, celý pôrod 4,5 hod, v pôrodnici 1 hodina, miery 4 150 g a 51 cm.

Všetky 3 detičky bez nástrihu a bez šitia, pri prvom som mala 7 dávok epidurálu, pri druhom mi síce pichli epi, ale neskoro, do 20 minút bola na svete, a pri treťom bez epidurálky.
6 ľudí považuje za užitočné
martina2ve  25. máj 2018

2x sekcia

Prvý syn sa narodil 4 týždne pred termínom pôrodu akútnou sekciou, vraj bude mega dieťa. Druhá dcéra 3dni pred termínom pôrodu, tiež akútna sekcia, mala byť drobučká podľa ultrazvuku.
Syn 47 cm,2 700 g
Dcéra 51 cm, 3 450 g

Miery podľa utrazvuku mi nikdy nesedeli :)
4 ľudia považujú za užitočné
lulu369  20. máj 2018

3 pôrody

Ahojte, mne ani pri jednom nepovedali, že koľko asi budu vážiť. No prvá dcérka sa narodila 10 dní pred TP, mala 3000g a 50cm, na poslednom sone mi bolo povedané, že bude malé babo
Syn sa narodil 4 dni po TP, mal 3550g a 52cm, podľa doktorky vraj o trošku väčšie bábo a museli by mi robiť sekciu
A mladšia dcérka, (tak tá si dala na čas) narodila sa 12 dní po TP, mala 3300g a 52cm (vraj mi môj gynekológ zle vypočítal TP, tak preto ma nechali tak dlho prenášať, ale stálo to za to, máme s mm najkrajší darček k 6. výročiu svadby).
6 ľudí považuje za užitočné
petradomin  18. máj 2018

Prvorodička

Malý sa mi narodil týždeň po termíne, najprv vyvolávačka, potom akútna sekcia s mierami 3790 g a 52 cm, bol to ten najkrajší pocit na svete, keď vaša prvá otázka po zobudení je: "Čo to je?". Keďže som celé tehotenstvo nevedela čo čakáme.
2 ľudia považujú za užitočné
zabka1987  18. máj 2018

3 x prirodzený pôrod

1. syn presne v deň termínu 3800g a 50cm
2. syn 38+3 3200g a 51cm
3. syn 40+5tt 3600g a 51cm
1 človek považuje za užitočné
pieksamaki  16. máj 2018

5 prirodzenych porodov za sedem rokov

Na pôrody rada spominam, su súčasťou života A prišli spontánne. Najbolestivejší bol asi pôrod koncom panvovým. Tak rýchlo to ubehlo, že miery a váhy deti sú mi teraz nepodstatné. Prajem veľa síl.
4 ľudia považujú za užitočné
utula19  12. máj 2018

Rodila som 4krát prirodzene 👣

Máme 4 detičky. Všetky sa narodili spontánne, čiže prirodzene. Netvrdím, že to boli ľahké pôrody, ale dalo sa. Tretie tehotenstvo bolo do 38tt otázne, aký bude pôrod, keďže malá mala polohu v brušku priečne, čo pre dr.bolo dosť nezvyčajné (s odstupom času teraz rozumiem, prečo sa naša Bety takto hemžila, veď je teraz ako vrtuľka). Ale nakoniec som rodila prirodzene. Pôrod sa spustil dosť rýchlo oproti ostatným. Miery našich ratolestí:
prvorodená 3800g/51cm
druhorodeny 4000g/52cm
tretie bábo malo 4310g/51cm
štvrtý bojovník 4100g/53cm
Všetkým mamičkám prajem dobrý priebeh pri krásnom okamihu, ako je darovanie života svojmu dieťaťu 👶.
A taktiež príjemný personál s láskou vykonávajúci toto povolanie 😊🤗😉...
6 ľudí považuje za užitočné
gulisko  11. máj 2018

Genetiku neoklameš

Ja som nízka, ale muž vysoký. Prvý bol vždy väčší podľa sona. Nakoniec mal 3650, ale hlavičku 37cm. Prostredný bol tiež väčší podľa sona, odhad bol 4250 a nakoniec mal 3750. Ale bol 2 týždne pred termínom a malá mala 4000 a 55 tiež dva týždne pred termínom. Inak posledné dva týždne dieťatko priberá na tuku, asi 500 g že to robí mi povedal lekár. A ono to aj tak vychádzalo. Inak tie soná sú dnes ozaj dnes presné. A pri mojej výške 150 cm som mala tri sekcie kvôli úzkej panve a veľkým deťom.
2 ľudia považujú za užitočné
basska_b  25. apr 2018

Presný výpočet na kvalitnom sone

Môj gynekológ mi 3 dni pred pôrodom zmeral ultrazvukom hmotnosť bábätka 4 kg plus mínus 0.5 kg. Povedal, že teraz je ten odhad veľmi nepresný, nemám sa tým riadiť, bábätko malo 3940 g ;) má veľmi kvalitne drahé sono, chodia za ním aj pacientky iných lekárov, ktoré si zaplatia, aby im podrobne ukázal celé bábätko aj s manželom (p. doktor Čunderlík), takže ten výpočet môže byť dobrý, keď je stroj kvalitný :)
1 človek považuje za užitočné
mam18_4  2. feb 2018

Dve detičky

Prvé dieťa - syn - sa narodil 6 dní po termíne s váhou 4400 g, meral 53 cm. Dva dni pred pôrodom mal podľa sona okolo 3600 g. Keďže som už bola v pôrodnici a pôrod bol 2x vyvolávaný, tak určite toľko nepribral. Nemal z čoho.
Druhé dieťa - dcéra - narodila sa týždeň pred termínom s váhou 4000 g, merala 49 cm. Počas celého tehotenstva bola podľa sona vždy "v norme", ale stále v tej spodnej hranici. Tak sme čakali maličké dievčatko, no zrazu týždeň pred pôrodom doktor povedal, že podľa sona už má 4100.
1 človek považuje za užitočné
bambulka147  30. jan 2018

38tt

Mojej odhadovali v 35tt 2560g a nestihli spraviť sono s váhou, lebo robili akútnu sekciu, ale narodila sa na konci 38tt a mala 2570g a 48cm :) podľa tabuľky nesedela ani raz :)
2 ľudia považujú za užitočné
cica257  30. jan 2018

Moje deti

Mne sa dvojičky narodili 8 dní pred termínom s mierami : dcéra 46 cm / 2650 g a syn 49 cm / 2900 g.
Posledný syn sa mi narodil 9 dní po termíne s mierami 51 cm / 3700 g.
3 ľudia považujú za užitočné
luma1  29. jan 2018

😍

Malý sa narodil v 39tt, mal 3 650 g a malá v 41tt a mala 4 150 g. Obaja 50 cm. Pri malom doktor tesne pred pôrodom povedal 3 600 g, takže skoro presne a pri malej povedala doktorka, že má 4 kilá, takže tiež skoro presne :)
3 ľudia považujú za užitočné
2jurkovia  28. jan 2018

Naše gramíky

Mne týždeň pred pôrodom povedali, že ,,malý,, má 4 200 g, ale môže to byť plus - mínus 500 g. Narodil sa s mierami 4 970 g a 56cm. Rodila som normálne a úplná pohoda. Veľmi pomohla epidurálka.
8 ľudí považuje za užitočné
axusha  26. jan 2018

Prvorodička v 41.tt

Mne sa narodila dcéra 9.dní po termíne. Mala ♡ 51cm a 3700g ♡
3 ľudia považujú za užitočné
manika77  26. jan 2018

Tabuľky - netabuľky

Ja mám potom zvláštne deti podľa tabuľky. Syn 8 dní pred termínom 4300g a 53 cm. Dcéra 14 dní pred a mala 3950g a 49 cm😅
5 ľudí považuje za užitočné
jennstella  26. jan 2018

Skoro presne

Mne doktor 2 hodiny pred pôrodom odhadol veľkosť na 4000 g,dcérka mala 4050. Čiže skoro presne ;)
anka8811  25. jan 2018

Doktor

Mne doktor stále vravel, že bude strašne maličká a narodila sa s váhou 3670g. A keď som prišla na kontrolu, tak doktor pozrel do papierov a vraví mi, veď som vravel, že bude veľká 😂
2 ľudia považujú za užitočné
tinka13  24. jan 2018

Hlúposti na sone

Tri týždne pred pôrodom mal malý na sone 2,5 kg a jeden lekár povedal, že akurát do pôrodu dorastie, týždeň pred pôrodom ma iný doktor vystrašili, že dieťatko je príliš malé, nemá ani 2,5 kg - teda asi schudlo!!! A musela som si dávať do brucha fragsiparín. Keď sa malý narodil, mal 3230 g a teda by musel pribrať 1kg za 7 dní, čo je nemožné. Ale teň týždeň bol hotové peklo, bála som sa najmä preto, že som pribrala len 8 kg a strašili ma, že skončí v inkubátore. Utešovala som sa, že prvý mal tiež 3330 a pribrala som len 9 kg. Nakoniec sa to potvrdilo a ja som si mohla vydýchnuť. Netreba sa stresovať, ak nemáte sama zlý pocit. Zistila som, že intuícia je lepšia ako sono a názory niektorých doktorov.
3 ľudia považujú za užitočné
sofinka156  23. jan 2018

Šok 😁

39tt, 52cm, 4200g - dievčatko bez užívania tehotenských vitamínov.
1 človek považuje za užitočné
katrin69  23. jan 2018

41 týždeň; 50cm; 3180g

Moja skúsenosť je taká, že keď mi na sone zahlásil lekár, že bábo má 3600g, tak ma zalial pot, lebo som nevedela, ako ho porodím. Našťastie sa zmýlili skoro o pol kila. Moja dievka mala pri pôrode 3180g.
2 ľudia považujú za užitočné
kika691  20. jan 2018

Bábo

Ja som rodila 36+4 a deň pred pôrodom mi doktor vravel, že je veľmi veľká, že to nie je určite pravda, že som taký týždeň tehotenstva (bola som) a malá sa narodila 49cm a 3260g.
1 človek považuje za užitočné
nataliaseidlova  17. jan 2018

Narodil sa mi drobček

Mne doktorka hodinu pred pôrodom odhadla 2400g a mala 2040g. Podľa tejto tabuľky zodpovedala tak na 33tt keďže mala 2040g a schudla mi na 1900g. Narodila sa v 37tt. Žiaľ bola dosť podvýživená. Tieto výpočty sú vo väčšine veľmi orientačné a povedala by som že vo väčšine aj nepravdivé keďže, ako tak čítam príspevky, rozdiely s realitou sú teda veľké. Mne sa sekli len o 360g ale pri tak malom bábätku je aj tých pár gramov dôležitých.
1 človek považuje za užitočné
ivushka0209  14. jan 2018

Nesedelo to

Deň pred pôrodom v nemocnici na kontrole mi lekár povedal že malý má 3 800 g. To som sa strašne čudovala, že kde by to zobral. Na druhý deň keď som rodila po vyvolávačke sa malý narodil 2 860 g a 49 cm . Keď som doktorke vravela, čo mi povedal lekár deň pred tým, len krútila hlavou .
alexandraleo  4. jan 2018

Chlapček

No neviem, či sú toto tabuľky podľa mongolských noriem, ako čítam všetky príspevky,--- 😂 ale tesne pred pôrodom namerali 3600 g a malý prišiel na svet 10 dní po termíne a mal 4450g a 53 cm. Zatiaľ najväčšie dieťa v rodine... Ale teraz čakáme na princezničku, tak som zvedavá, či budem prenášať a aká naozaj bude 😉
1 človek považuje za užitočné
misaatko  9. feb 2017

Podľa tabulky

Môj synček sa narodil presne v predpokladaný deň TP, podľa tabuľky, v 40tt s 51 cm a 3440g. Avšak, na sone týždeň pred, mi doktor oznámil, že všetko oblečenie 50, 56 môžem rovno odložiť do krabice, lebo sa mi narodí nadpriemerne veľké dieťa 😅😅 museli sme dokupovať veci pre predčasne narodené, taký to bol špunt.
1 človek považuje za užitočné
sylvia217  9. feb 2017

Najväčšie v rodine

Môj prvý mal 4500g, vedeli sme, že bude veľký, týžden pred pôrodom mi namerali 4300g, bol to aj hrozný pôrod potom. Pri druhom mi radšej ani nepovedali, že vraj sa už nedá. Mal 5055g, najväčšie bábätko v celej rodine. :)
7 ľudí považuje za užitočné
sebi1005  7. feb 2017

Môj valibuk

Mne zo začiatku hovorili, že bude veľký. Potom, okolo 36 týždňa, mi povedali, že dĺžku vedia povedať, ale svalovú hmotu okolo kostí vedia len odhadnúť podľa tieňovania na ultrazvuku. Dva dni pred pôrodom bol ich tip 51 cm a do 4 kg. A samozrejme, aj napriek tomu, že som mala 39 rokov a malý mal byť veľký, nepovažovali za nutné robiť cisársky rez. Je pravda, že od odtečenia plodovej vody, prvej kontrakcie bol malý do 3 hodín na svete, ale meral 51 cm a vážil 4710 gramov. Prevážili ho 2 krát.

Je pravda, že to išlo rýchlo, ale keďže som prekonala dosť gynekologických operácií a ochorení, tak to nevydržala panva. Takzvane a rozsypala. Ortopéd ma dal dokopy, posťahovali ma, na nosenie malého mi poskytli vozík a spal so mnou na posteli, ale teraz má môj drobček 1 rok a 8 mesiacov a má 99 cm a 15,5 kg. Takže zostal valibuk. Chvalabohu. A ja som sa tiež dala úplne do poriadku. Ale váhu bábätka by som určite nepodceňovala.
3 ľudia považujú za užitočné
pzal  7. feb 2017

Veľké bábo

Mne namerali 3300kg, pri pôrode ma išlo roztrhať, nie a nie porodiť. Nakoniec malého vybrali so zvonom a keď ho odmerali povedali, že kde som ho mala, že som porodila mesačné bábo. Mal 4460kg a 56 cm.
3 ľudia považujú za užitočné
lucka227  7. feb 2017

Zlý odhad

Mne ešte na pôrodnej sále vraveli, že nemôžem mať také tlaky ako sa tvárim. PRvú som mala 3190g a 49cm.No mala som neskutočné, myslela som, že ma roztrhne. Doktor aj pôrodná asistentka boli nepríjemní až do chvíle, kým vyšla hlavička.Dcérka mala 4280g a 53cm. Všetci ostali ticho a lekár dodal: "No,také miery predsa neboli pravdepodobné." Podotýkam, že ráno, v deň pôrodu, bola na poradni nameraná váha bábatka 3kg. 😉😉😉😉
4 ľudia považujú za užitočné
babatkoo  7. feb 2017

38tt + 1 chlapček

Mne v deň pôrodu robila taká mladučká lekárka v nemocnici Antolská ultrazvuk s tým, že syn bude mať okolo 3300g. Porodila som o 10 hodín a malý mal 4200g a 54cm. 😂 Trošku rozdiel.
nikil  6. feb 2017

42tt

Môjho syna som prenášala 2 týždne. Posledné dni cez USG tipovali na 3800g a narodil sa ako 4,5 kilový.
mata250286  5. feb 2017

37tt

Ja som bola na poradni vo štvrtok 02.02. , dĺžku síce neviem, ale váha ževraj 3300 g a do termínu ešte mesiac ;) bude macko 😁
2 ľudia považujú za užitočné
jajamalka  4. feb 2017

Aj extra veľké dieťa možno porodiť prirodzene

V 38tt bola odhadovaná hmotnosť môjho synčeka 3900 gramov. Lekárka na poradni mi vtedy vravela, že taká hmotnosť môže byť dôvodom na cisársky rez, ale tiež, že môžem úplne v pohode porodiť aj prirodzene. Citujem jej slová "keď tak na vás pozerám, vy by ste to mohli dať." (pre vysvetlenie, mám 180cm a medzi chudé ženy som nikdy nepatrila). Malý sa narodil spontánne štyri dni po termíne, pôrod išiel tak rýchlo, že mi ani epidurálku nestihli pichnúť. S mierami 4600gramov a 54cm. ;-)
6 ľudí považuje za užitočné
kacenka2803  3. feb 2017

Bábätko

Moja skúsenosť je, že dieťa nemožno porovnávať podľa tabuľky. Najskôr som mala mať príliš veľké bábätko na svoju výšku, mám 158 cm. Potom zase malé. Nakoniec mal malý 49 cm. Základ je nestresovať sa a všetko bude tak, ako má byť.
3 ľudia považujú za užitočné
wanes  1. feb 2017

39tyzden 56cm

Dnes sme boli na poradni. Malý má v 39tt 3400g a 56 cm. Bude super pôrod. :slight_smile:
1 človek považuje za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke