Zapareniny

Zapareniny - odborným názvom Intertrigo. Ide o ochorenie3, ktoré vzniká najmä tam, kde sa dotýkajú, alebo trú o seba dve plochy pokožky. Na tomto mieste sa potom zadržiava teplo a vlhko. Pokiaľ je navyše chránené tesným oblečením, ktoré bráni prísunu vzduchu, dochádza k hromadeniu kožného potu a mazu. To spôsobuje podráždenie pokožky. Tá reaguje svrbením, začervenaním či pálením.

Vznik zaparenín je tiež veľmi často spôsobený baktériami a kvasinkami, ktoré sa na ľudskom tele bežne vyskytujú. Dokonca aj vláknité huby, ktoré vyvolávajú plesne na plôškach alebo nechtoch nôh môžu byť pôvodcom zaparenín. K preneseniu kamkoľvek po tele potom postačí bežné utieranie uterákom, alebo obliekanie napr. spodného prádla. Živnou pôdou pre baktérie a kvasinky je najmä vlhké a teplé prostredie.

Zapareniny postihujú nielen deti v dojčenskom veku a veku batoliat, ale môžu byť problémom aj dospelých jedincov. Muži sú k zapareninám viac náchylnejší ako ženy.

Najčastejší výskyt zaparenín

  • triesla, alebo vnútorná strana stehien,
  • podpazušie,
  • rozkrok,
  • genitálie,
  • oblasť konečníka,
  • pod prsiami,
  • kožné záhyby (najmä u obéznych jedincov).

Podporné faktory vzniku zaparenín

  • veľmi teplé prostredie,
  • vlhkosť vzduchu,
  • oblečenie (vrátane spodného prádla) vyrobené z umelých materiálov,
  • nie príliš kvalitná obuv z gumových či koženkových materiálov,
  • nadmerné sedenie v automobile, nepriedušných kreslách,
  • nedostatočná, alebo naopak príliš dôkladná hygiena - nadmerným používaním mydla, alebo iných kozmetických prípravkov môže byť znížená prirodzená obranyschopnosť pokožky,
  • niektoré chronické zdravotné ťažkosti - znížená imunita, diabetes (cukrovka).

Liečba zaparenín

Pri výskyte zaparenín možno v mnohých prípadoch základnú liečbu zvládnuť aj bez návštevy lekára. Lekárne ponúkajú nespočetné množstvo prípravkov, ktoré môžu pomôcť problém vyriešiť. Vhodné sú napríklad zásypy, špeciálne masti, krémy, púdre či kúpele.
Ďalej je u postihnutých miest treba dodržiavať:

  • suchú a čistú pokožku, zabrániť ďalšiemu zaparovaniu,
  • uprednostňovať vzdušné oblečenie a spodnú bielizeň z prírodných materiálov - v domácom prostredí potom nosiť čo najmenej oblečenia,
  • pri intímnej hygiene používať čistú vodu a prípadne antibakteriálne mydlo.

Výborným pomocníkom najmä na cestách sú aj špeciálne vlhčené obrúsky napustené antimykotickým alebo antibakteriálnym roztokom.

Ak domáca samoliečba nepomáha a postihnutá pokožka je stále začervenaná, zapálená či dokonca mokvá a bolí, jedná sa s najväčšou pravdepodobnosťou o zapareniny spôsobené kvasinkami, baktériami alebo plesňami. V takom prípade je vhodná návšteva lekára dermatológa, ktorý vykoná stery z postihnutých miest a odporučí vhodnú liečbu.

Zapareniny u detí

Zapareniny v novorodeneckom1, dojčenskom alebo batoliacom veku sú v podstate všeobecným názvom pre niekoľko prejavov zápalového ochorenia pokožky. Zapareniny postihujú najčastejšie deti v dojčenskom veku, ale tieto ťažkosti môžu pretrvávať až do veku batoľaťa.
Pod označením " dojčenské zapareniny " sa skrývajú najčastejšie tieto dermatologické ťažkosti:

  • Intertrigo (zapareniny) - rovnako ako u dospelej populácie ide o ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým kožné záhyby. Výsledkom toho je mechanické alebo chemické podráždenie kože spôsobené rozkladom potu, moču alebo stolice. Tento typ zaparenín vzniká najmä nedostatočnou hygienou a nevhodnou voľbou oblečenia. Postihnuté miesta sú červené a so sklonom k mokvaniu. Dieťatko môže pociťovať bolesť a pálenie.
  • Plienková dermatitída - je forma zaparenín vznikajúca trením plienok a pôsobením chemických látok z moču a stoličky (z mokrej plienky, ale odparujú sa aj zo savého gélu v jednorazovej plienke, aj keď sa zdá suchá). Postihnuté miesto potom osídľujú baktérie a plesne. Výskyt zapareniny v tomto prípade začína v okolí genitálií a zadočku, v oblasti plienok. Postihnuté miesta sú sýto červenej farby s výsevom drobných pľuzgierikov, ktoré majú sklon k mokvaniu. Postihnutá oblasť je bolestivá a páli.
  • Ouročky (dojčenská forma atopického ekzému 26) - tento ekzém môže byť ľahko zameniteľný s zapareninami. Ekzém sa objavuje spravidla medzi 2. - 6. mesiacom života bábätka. Často je prejavom potravinovej alergie . Veľmi často začína na lícach, bradičke alebo krčku dieťatka, ale môže sa rozšíriť prakticky na celé telíčko. V postihnutých miestach najprv dôjde k začervenaniu pokožky s výsevom drobných pupienkov na povrchu. Následne dochádza k mokvaniu a povrch sa zmení na chrasty a šupinky. Ekzém je sprevádzaný úporným svrbením, ktoré spôsobuje celkový nepokoj bábätka a tiež zlý spánok 11.
  • Kontaktný dojčenský ekzém - aj tento ekzém26 môže vzhľadom pripomínať zapareniny alebo vyrážku. Jedná sa vlastne o alergickú reakciu dieťatka na napr: používanú kozmetiku, prací prášok2, plienky, alebo materiál používaného oblečenie. Reakcia obyvkle býva lokálna, tzn. iba v miestach, kde sa alergén a detská pokožka dotýkajú, ale môže sa prejaviť na celom tele. Prejavy vyrážky sú podobné kojeneckému atopickému ekzému, aj tento je sprevádzaný silným svrbením.
  • Kandidóza čiže kvasinková infekcia - zvyčajne je odrazom zlej črevnej mikroflóry. U dojčených detí odovzdané od matky, prípadne z nevhodného zloženia stravy, ak je bábätko už prikrmované1.

Ako predchádzať zapareninám u detí

Koža novorodenca je po narodení hladká. Skoro však dochádza k jej odlupovaniu, ktoré trvá približne od 2-20 dní. V tomto období je možné novorodeneckú pokožku po kúpaní ošetrovať olivovým alebo iným vhodným olejom (olej vždy natierame na vlhkú pokožku, nie na suchú). Dieťatko nie je treba kúpať každý deň. Postačí umytie tváričky, rúk a zadočku. Teda miesta, kde k zaparovaniu dochádza najčastejšie. Teplota vody by mala byť medzi 36 - 37 ° C. Najvhodnejšia na umývanie je čistá voda, prípadne detské mydlo s obsahom glycerínu alebo umývací olej (potom nie je potrebné mazať po kúpeli). Pravidelne umývať sa odporúčajú predovšetkým miesta náchylné k zapareniu - krčné záhyby, podpazušie, nožičky a zadoček bábätka, namydliť celé telíčko postačí raz za týždeň. Rovnako často sa umývajú aj vlásky dieťatka. Spočiatku tiež len vodou, mydlom alebo čistiacim olejom. Detský šampón (najlepšie taký, ktorý nepáli a nedráždi oči) je vhodné používať až v čase, keď sú vlásky hustejšie. Peny do kúpeľa nie sú pre malé bábätká vhodné, lebo vysušujú kožu a obsahujú dráždivé látky. Používanie olejových emulzií do kúpeľa je na mieste iba v prípade, že má dieťatko suchú a podráždenú pokožku. U takýchto detí je tiež nevhodný dlhodobý pobyt vo vode.

Zvýšenú pozornosť treba venovať chlórovanej vode. Kombinácia vysokého obsahu chlóru a precitlivenosti detskej pokožky môže viesť k zápalovým prejavom pokožky. Tento problém je možné riešiť dvoma spôsobmi: používaním špeciálnych filtrov na vodu, alebo preváraním vody na kúpeľ bábätka. Chlór sa totiž odparuje.

Veľmi dôležitá je tiež starostlivosť o plienkovú oblasť. Základom prevencie zaparenín je predovšetkým dôkladné očistenie pokožky od všetkých zvyškov stolice pod tečúcou vodou, prípadne za pomoci vlhčených čistiacich obrúskov. Nevhodné je používanie syntetických mydiel. Pri prebaľovaní je dôležité nechať zadoček bábätka chvíľu na vzduchu. Na očistenú a suchú kožu potom nanášame ochranou masť alebo masť proti zapareninám (Bepanthen, Sudocrem, Menalind, Bübchen, Sebamed, Rybilka). Vhodné sú aj masti s obsahom zinku. Zásyp - okrem zinkového na podráždenú alebo vlhkú pokožku vhodný nie je. Rovnako tak sú nevhodné aj krémy, ktoré zabraňujú prístupu vzduchu k pokožke. V akútnej fáze sú nevhodné mastné krémy. Možno ich však použiť na doliečenie suchej kože po zapareninách.

Plienky treba dieťatku meniť často. Novorodenec močí aj viac ako dvadsaťkrát za deň. Ročné dieťatko približne sedemkrát denne. Aj pri používaní veľmi kvalitných plienok je nutná častá výmena a aspoň jedno prebalenie počas noci. Kvalitné plienky sú do istej miery priedušné a zaisťujú tak prúdenie vzduchu k pokožke. Látkové plienky4 je dôležité riadne vyplákať a pre novorodenca po usušení možno aj prežehliť.
Tiež veľkosť plienok hrá v prevencii zaparenín dôležitú úlohu. Dieťatko v plienke nesmie byť príliš utiahnuté a obmedzené v pohybe.

Zapareniny sa môžu tiež objaviť v súvislosti s vyššou frekvenciou stoličiek alebo hnačkou. Tu je potom riziko infekcie plesňami alebo baktériami oveľa vyššia. Stoličky dieťatka sa môžeme snažiť upraviť vhodnými probiotikami3 a Hylakom forte.

Liečba zaparenín u detí

Zapareniny sú veľmi bolestivou záležitosťou aj pre bábätká. Čo teda robiť:

  • Najprv je dôležité postihnuté miesto dôkladne umyť vlažnou vodou a glycerínovým mydlom a potom opatrne vysušiť jemným uterákom.
  • Zadoček dieťatka necháme chvíľu voľne na vzduchu.
  • Potom nanesieme tenkú vrstvu vhodného krému (masti) na postihnutú oblasť, tenkú vrstvu preto, aby mohla pokožka dýchať.

Dobré sú napr. zinkové alebo kalciové masti, ktoré pokožku pozvoľna vysušujú a upokojujú. Súčasne ju tiež chráni pred účinkami rozkladajúceho sa potu, moču alebo stolice.

Na ukľudnenie zaparenín dochádza pri správnej starostlivosti spravidla v priebehu niekoľkých málo dní. Avšak v prípade zhoršenia stavu, napríklad v podobe zapálené, mokvajúce pokožky, môže ísť o príznaky kvasinkovej alebo bakteriálnej infekcie, ktorú je už potrebné konzultovať s lekárom. Tieto infekcie sa liečia spravidla masťami s protikvasinkovým alebo antibakteriálnym účinkom.

Vhodné prípravky pre liečbu zaparenín

  • Sudocrem (zinková masť),
  • Leontýna Tia Nobilis (zinkový púder s levanduľovým éterickým olejom),
  • Bübchen Baby Krém proti zapareninám,
  • Bepathen,
  • Vitella Ictamo pasta (s Ichtamol a zinkom),
  • Hipp (detský krém s obsahom panthenolu a zinku),
  • Calcium pantothenicum (masť na podporu hojenia drobných poranení a podráždení kože),
  • Rybilka (masť s obsahom kalcia),
  • Valinka (biela kozmetická vazelína),
  • Infadolan (masť s obsahom vitamínov A a D určená k obnove poškodenej pokožky),
  • Canesten krém (určený na liečbu kožných infekcií bakteriálneho, plesňového alebo kvasinkového pôvodu),
  • Imazol (krémpasta na liečbu kožných ochorení),
  • Ondrejova masť (masť s protizápalovými účinkami),
  • Pevaryl.

Viac o zapareninách na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.maminkam.cz/opruzeniny-u-kojencu
  2. http://www.treking.cz/testy/opruzeniny.htm
  3. http://www.zbynekmlcoch.cz/informace/texty/zdravi/opruzeniny-intertrigo-pricina-lecba-faktory-vzniku
  4. http://www.rodicka.cz/opruzeniny-genitalii/
  5. http://pediatrie.webnode.cz/onemocneni-kuze/plenkova-dermatitida-neboli-opruzeniny/
  6. http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2010/03/16.pdf
  7. http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2012/03/14.pdf
  8. http://www.symptomy.cz/priznaky/opruzeniny
  9. http://www.kozni-nemoci.com/
  10. http://www.cpzp.cz/clanek/2573-0-Opruzeniny-nejsou-jen-detskou-nemoci.html

Hodnotenia a skúsenosti so zapareninami

Máš skúsenosť so zapareninami?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke