Ako sa vyrovnať s potratom?

Strata dieťatka je psychicky nesmierne náročná situácia – či už ide o zamĺknuté tehotenstvo, spontánny potrat, ukončenie tehotenstva zo zdravotných dôvodov, mimomaternicové tehotenstvo alebo úmrtie bábätka pred narodením či krátko po ňom. Ak sa ťa niektorá z týchto citlivých situácií týka, radi by sme ti v nasledujúcich riadkoch aspoň trochu pomohli. Tento článok vznikol v spolupráci so psychologičkou, ktorá nám vo videu poskytla rady, ako sa s potratom vyrovnať.
psychologická pomoc po potrate

Strata nenarodeného dieťaťa je bezpochyby jednou z najnáročnejších životných skúšok.

Pýtaš sa, kde sa stala chyba?

  • Možno sa trápiš myšlienkami, či si za túto udalosť nejakým spôsobom zodpovedná aj ty. V mysli sa ti prehrávajú spomienky napríklad na to, ako si sa niečoho príliš zľakla alebo si urobila prudký pohyb. V skutočnosti je to ale tak, že tieto bežné situácie bábätko nemôžu nijako ohroziť a ak nie sú prítomné žiadne iné komplikácie, tehotenstvo pokračuje ďalej bez akejkoľvek ujmy. Preto sa neobviňuj za niečo, čo ovplyvniť naozaj nedokážeš. Za potratom obvykle stojí nejaký zdravotný problém.
  • Ak to vnímaš ako svoje zlyhanie, skús sa na celú vec pozrieť z druhej strany. Tvoje telo si práve prešlo neuveriteľne náročnou skúškou, ktorú napriek všetkej bolesti predsa len zvládlo. Nadovšetko pravdepodobne dokázalo rozpoznať problémy, ktoré by dieťatko po narodení trápili, prípadne by mu po narodení nedovolili žiť.

Ako ustáť prvé týždne po potrate?

  • Prvé týždne po potrate by sa obrazne dali prirovnať k šestonedeliu, pretože sa v tvojom tele mení a postupne stabilizuje hladina hormónov. V tomto prípade však ide o ešte citlivejšie obdobie, pretože si si záver svojho tehotenstva predstavovala úplne inak. Telo sa s najväčšou pravdepodobnosťou zregeneruje omnoho rýchlejšie, no psychike to môže trvať oveľa dlhšie. Dopraj si preto potrebný odpočinok a dovoľ sama sebe prežiť všetky emócie, ktoré k tejto situácii patria.
  • Môže sa stať, že po potrate pocítiš široké emočné spektrum – hnev, smútok či ľútosť. No rovnako môžeš vnímať absolútne prázdno, akoby si fungovala na autopilota. Výnimkou nie je ani to, ak sa stavy hnevu či ľútosti striedajú s etapami totálneho citového vyprahnutia.

Cítiš eufóriu? Aj to je v poriadku…

  • Niektoré ženy po potrate alebo pôrode mŕtveho dieťaťa prekvapivo prežívajú eufóriu, ktorú v danej chvíli rozhodne neočakávajú. Ide o prirodzenú reakciu tela, ktorú spôsobujú hormóny, napríklad oxytocín.
  • Ak sa to stane aj tebe, rozhodne pre to nemaj výčitky. Nejde o nič neobvyklé, práve naopak. „Z môjho pohľadu je to taký prirodzený mechanizmus, ktorým nás príroda chráni – ako matky, ktoré pripravila na stretnutie so smrťou a stratou dieťaťa,“ hovorí pôrodná asistentka a psychologička Mgr. Kristina Zemánková.
  • Táto fáza – etapa pokoja a eufórie, po určitom čase sama odznie a bude sa striedať s inými pocitmi.

Čo robiť, aby si sa vyrovnala s potratom?

Vyskúšaj niektoré z našich rád:

  • Komunikuj s bábätkom – rozlúč sa s ním pomocou slov, ktoré môžeš povedať nahlas alebo v duchu. Povedz mu napríklad, že ťa táto strata bolí, no dávaš mu voľnosť, aby mohlo odísť.
  • Rozlúč sa pomocou nejakého rituálu – môžeš napríklad ísť na rozhľadňu a pustiť do vzduchu pierko, ktoré bude symbolizovať dušu bábätka a jeho slobodný odchod z tvojho života.
  • Píš si denník – zapisuj si všetky pocity a myšlienky. Je totiž iné spracovávať bolesť v duchu a vyjadriť do slov či viet. Ak budeš musieť presne pomenovať to, čo sa v tebe odohráva, pomôže ti to k lepšiemu pochopeniu samej seba a svojich pocitov.
  • Vytvor si doma špeciálne miesto, kam dáš napríklad fotografiu z ultrazvuku alebo topánočky, ktoré si dieťatku kedysi kúpila. Na tomto mieste zapáliť sviečku vždy, keď na teba znovu doľahne smútok.

Dobre vedieť: Pomôcť môže aj usporiadanie pohrebu, ktorý predstavuje nenahraditeľný akt rozlúčenia. Telesné pozostatky je možné vyžiadať priamo v pôrodnici. Pri (predčasnom) pôrode dieťaťa, ktorého zdravotný stav bol nezlúčitelný so životom, ti túto možnosť môže navrhnúť aj personál v nemocnici.


Ako o potrate hovoriť s blízkymi?

Strata dieťatka je ťažkou skúškou pre celú rodinu, a tak pravdepodobne premýšľaš, ako svojim najbližším môžeš pomôcť sa s ňou vyrovnať.

Ako o potrate hovoriť s dieťaťom, ktoré prišlo o súrodenca?

  • Buď úprimná. Nesnaž sa pred deťmi túto situáciu zľahčovať. Povedz im, že niekedy dieťatku prestane biť v brušku srdiečko alebo má zdravotný problém, ktorý mu nedovolí v poriadku sa narodiť, a preto do vašej rodiny už nemôže prísť a budete sa s ním musieť rozlúčiť.
  • Nepredstieraj, že sa nič nestalo ani v prípade, že o tehotenstve, ktoré sa skončilo potratom, dieťa ešte nevedelo. Tak či tak by z teba tvoj smútok vycítilo a mohlo by si to vysvetliť tak, že samo urobilo niečo, pre čo si teraz smutná. Deti sú na negatívne pocity svojej mamy nesmierne citlivé a často ich vzťahujú na seba, prípadne sa za ne podvedome obviňujú.

Ako o potrate hovoriť s partnerom?

  • Aj pre partnera je strata dieťaťa veľkou ranou, no možno sa s tým bude zmierovať inak ako ty. Snažte sa pochopiť jeden druhého a otvorene spolu hovorte o tom, čo cítite. Vyhnite sa osočovaniu v štýle „Tebe je to asi jedno!“ alebo „Vôbec mi nepomáhaš zvládnuť to!“ Iba tak predídete zbytočným konfliktom, počas ktorých jedna strana nadobudne pocit, že jej partner nerozumie alebo ju nepodporuje.

Čo ak sa ti o potrate nechce hovoriť?

  • Ak máš skôr pocit, že potrebuješ zostať na svoje emócie sama, je to úplne v poriadku. Manuál na vyrovnávanie sa so stratou či správne trúchlenie proste neexistuje. Vnímaj svoje pocity a v krátkosti o nich povedz svojmu partnerovi, aby medzi vami nedochádzalo k nedorozumeniam.
  • V prípade, že táto etapa bude trvať príliš dlho a tebe sa bude zdať, že smútok neodznieva alebo dokonca časom ešte viac silnie, nehanbi sa vyhľadať odborníka. Psychológ ti pomôže prejsť si týmto obdobím a vysvetlí ti, čo sa v tebe práve odohráva. Od dlhotrvajúceho smútku, s ktorým človek sám nedokáže pracovať, je totiž už len krôčik k depresiám a úzkostiam. Takisto sa ti nezvládnutý smútok môže škaredo vypomstiť aj po rokoch, napríklad i v ďalšom tehotenstve.

Rozhovory so psychologičkou a pôrodnou asistentkou o vyrovnaní sa s potratom

  • V našich rozhovoroch sme sa venovali aj týmto citlivým témam – strate milovaného dieťatka či uchopenie vlastných emócií po interrupcii. Aké fázy pocitov môžeš vnímať a ako sa s nimi vysporiadať?

Video: Ako sa vyrovnať so stratou vytúženého bábätka?

Rozhovor s odborníkom: Mgr. Kristina Zemánková

Čo vo videu zaznelo:

Video: Interrupcia – daj priestor emóciám, aj keď to bolo tvoje rozhodnutie

Čo vo videu zaznelo:


Mohlo by ťa zaujímať

Spontánny potrat

Až dve z desiatich tehotenstiev sa končia spontánnym potratom, pričom v niektorých prípadoch ženy ani nevedia, že si potratom prešli. Ako je to možné a čo je to vlastne spontánny potrat? Aj to sa okrem iného dozvieš v nasledujúcich riadkoch.

Ukončenie tehotenstva

Nešťastie rozhodne nechodí po horách, ale po ľuďoch, a tak sa niekedy tehotenstvo nekončí odjazdom z pôrodnice s bábätkom v náručí. Dôvodov môže byť mnoho, pričom s každým z nich je náročné sa zmieriť. Z akých príčin nastáva predčasné ukončenie tehotenstva?

Zamĺknuté tehotenstvo

Zamĺknuté tehotenstvo, ktorému sa niekedy hovorí aj zamĺknutý potrat alebo missed abortion, je strašiakom množstva nastávajúcich maminiek. Bábätko sa v maternici z ničoho nič prestane vyvíjať bez toho, aby sa navonok prejavili akékoľvek príznaky, že sa práve niečo zlé odohráva. Ak sa chceš dozvedieť viac, prečítaj si nasledujúce riadky.

Viac o tejto téme na Modrom koníku

  • Odborné Poradne
    • Spýtaj sa v našej Poradni, ktorá je zadarmo a ponúka ti možnosť anonymity. Odpovedať ti bude odborník, ktorý je v danej oblasti ako doma.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke