Ako sa nezblázniť pri výbere kombinovaného kočíka + polohovateľnej autosedačky s obmedzeným rozpočtom

Zodpovedané
31. mar 2020

Ahoj Eli,

prosím o radu, ako vybrať kočík pre druhé dieťa? Mám už 3,5ročného syna, po ktorom mi zostal športový kočík Britax B-Motion 4 Plus. Jednoznačne ho chcem predať, ak sa podarí (bola to unáhlená kúpa, súrne sme potrebovali kočík - a nepáči sa mi, že sa nedá polohovať až do kolmého sedu, ani spôsob polohovania, a minimálne až nulové odpruženie). Plán bol pôvodne taký, že trojkombináciu, čo sme mali - Raf-Pol White Lux 2015 Malachyt - som si chcela nechať aj pre druhé dieťa. Žiaľ, pokazil sa (strieška na športovej časti po krátkom čase používania začala padať, nespratný do Hyundai i30, musel na reklamáciu, tak sme kúpili Britax nový).

Mrzí ma, že som nedala aj na priateľov návrh kúpiť športiak z druhej ruky - mám voči tomu rešpekt až strach... pri druhom by som sa tomuto chcela vyhnúť. Myslela som si, že kúpou 3kombi už nebudem musieť nič riešiť... Teraz skôr uvažujem o kúpe hlbokého z bazáru a športiak novy, poprípade aj ten z bazáru.

Čítala som článok v tvojej poradni, kde maminka písala, že plánuje kúpiť na každé obdobie dieťata iný kočík - ako to riešiť s obmedzením rozpočtom? Celkom sa mi ten nápad páči, len ten rozpočet... Vieš mi prosím poradiť? Milujem pestré farby (viď foto) a celkovo sa mi pozdáva aj kočík, aj keď je to zase trojkombinácia.

A odporuč mi autosedačku (polohovateľnú), aby pri spánku dieťaťu nepadala hlava od 9-36kg - top by bolo, keby bola od narodenia, ale taká asi nie je...

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď

Ahoj,

vidím ako rozmýšľaš aj prečo a celé to dáva zmysel. Skúsim pomôcť, ako sa len dá. Len ma mrzí, že aj keď uvádzaš, že máš obmedzený rozpočet, tak veľmi nepíšeš, aký vlastne je (200? 400? 600? - každé znamená niečo iné). A ešte jednu pripomienku mám - ber to tak, že ak kúpiš niečo na začiatok a rátaš s tým, že to neskôr predáš, tak časť z investície sa ti vráti a môžeš ju vložiť do ďalšieho modelu.

S obmedzeným rozpočtom si asi Cosatto Wow z fotky, resp. celkovo veci od tejto značky, veľmi nekúpiš. Nie je to lacný kočík (a tie dostupnejšie golfky už jazdne nie sú také super). Celkovo môžem tento model odporučiť, aj keď je to kombinácia - teda ak si ok s mestským kočíkom a nájdeš ho v bazárovej ponuke v ok cene. Aj tak predpokladám, že do dvoch rokov dieťatka ho potom vymeníš za ľahší neotočný model športiaku. Na to by som sa každopádne pripravila pri skoro každom modele kočíka, je to logické pokračovanie. V takom veku je praktickejšie mať už len niečo ľahké, neotočné (t.j. priestrannejšie) a rýchloskladné. Taký kočík je navyše aj lacnejší, preto si niektoré maminy kupujú taký typ už od začiatku a naň keď tak pripevnia ešte vaničku/autosedačku. To by bol môj ďalší návrh.

Cosatto Wow

Ak by si bola ok len s kočíkom neotočným (na štýl tvojho Britax-u BM Plus, ale v lepšom) - zváž, či by ti to nestačilo. Ušetrí ti to peniažky aj neskoršie rozhodovanie. Ja by som v takom prípade pozerala na Baby Jogger City Mini GT2.

Britax B-Motion 4 Plus

Baby Jogger City Mini GT2

Môj ďalší myšlienkový postup by bol pozerať na nejaké 2v1 modely, ktoré sú na začiatok vhodné, nenáročné a využiješ ich ako vaničku aj začiatočné korýtkové sedadlo na ten asi rok a pol. Naviac nebývajú až tak drahé.

Za mňa z tých najschopnejších by boli Diono Quantum, Maclaren Daytripper. Farby tam v takej miere nehľadaj, ale doladiť sa dajú mašličkami a inými extra farebnými doplnkami. Ver mi, presne tým som si prešla aj ja 🙂 Ak by si predsa len ešte niečo lacnejšie (čo najlacnejšie) a nejdeš jazdiť veľa terénu, kuk na CBX Onida Flex. Vieš mať celú trojkombi s realisticky fajn vajíčkom (aj keď nepolohovateľným) a po roku môžeš meniť za lepší neotočný športiak.

Diono Quantum

Maclaren Daytripper

CBX Onida Flex

Ono to znie tvrdo, ale treba si rozhodnúť, či chceš ísť za tou cenou, kvalitou, štýlom. Všetko spolu nepôjde a určiť si prioritu s rozhodovaním veľmi pomôže. Predsa len, ide o vec, čo budeš používať denne a nakoniec predáš.

K autosedačke - existuje aj od narodenia na dlho, konkrétne by to bola Joie Every Stage. Je to taký stred, čo sa kvality a bezpečnosti týka. A je to ok voľba s obmedzeným rozpočtom. Ale chcela by som ťa varovať pred takouto väčšou autosedačkou od začiatku. Aj mimo bezpečnostného hľadiska, ktoré je naj v tých najužších váhových/vekových kategóriách, je tam práve ten problém padania hlavičky skôr ako pri najmenších vajíčkach. Skôr by som pozerala na ten CBX s ok vajíčkom a potom zamenila za lepšie nižšie spomenutú sedačku z vyšších kategórií. Ušetríš si nervy.

Ja by som radšej vajíčko, hoc i nepolohovateľné (polohovateľné sú šialene drahé, ale ak musí byť, pozri bazárové Kiddy Evolution Pro. Potom by som šla do kategórie 0-18 kg (z lacných no fajn by som pozerala na značky Safety 1st a Joie), a z nej na 9-36 (Safety 1st Ever Safe alebo lepšiu Joie Trillo Shield) alebo 15 až 36kg (Maxi-Cosi Rodi) podľa veľkosti dieťaťa a celkovej situácie.

Toto je najekonomickejší a zároveň bezpečný postup, aký by som ja odporučila.

Prajem to najpohodlnejšie kočíkovanie,
Eli