Aký kočík pre 1ročné dieťa?

Zodpovedané
1. okt 2018

Ahoj,
náš malý synček neobsedí v športovej časti z 3kombinácie. Nastal čas na výmenu vozidla. Po akých typoch sa mám obzerať? A aký je rozdiel medzi športiakom a golfáčom? Je pravda, že každému dieťaťu sa páči niečo iné a tak treba kočík aj vyskúšať? Nerada by som investovala do niečoho, čo bude odložené v pivnici 🙂
Ďakujem pekne

Ahoj,

každému dieťaťu - rovnako ako každému dospelému - sa páči a vyhovuje niečo iné. Každý sme odlišný, je to úplne normálne. To, ako zistiť, či tomu tvojmu vyhovie práve tvoj výber, je veľmi ťažké odhadnúť.

Áno, máš pravdu keď hovoríš, že je dobré kočík vyskúšať - ale tá krátka chvíľa napríklad v predajni ti tiež 100% nezaručí, že ti neskôr malý nebude v kočíku plakať (alebo naopak, že si na neho nezvykne, ak na predajni do neho nechcel ísť). Moja rada pre túto situáciu je jednoduchá - riaď sa potrebami dieťaťa a svojím pocitom. Ak napríklad rád v kočíku spí na boku, nevyberaj korýtkový typ sedadla, kde to veľmi možné nie je. Naopak, ak si rád vykladá nožičky na madlo, možno práve tvarované korýtko je tá lepšia cesta. Ak v kočíku nespí a rád sa pozerá, pozri kočíky s vyššie umiestneným sedadlom a nepríliš mohutnou strieškou, aby si mu zabezpečila dobrý výhľad. Kočík tiež vyber podľa seba - dieťa vycíti, ak ty nie si úplne spokojná, a môže potom kočík odmietať tiež.

Pomocou je tiež kočík, ktorý a tebe aj malému bude vizuálne páčiť - napríklad také Cosatto kočíky sú nesmierne farebné a mnohé deti ich preto zbožňujú.

Rozdiel športiak - golfáč je často veľmi tenký, ja to ale posudzujem najmä podľa rúčok. Golfový kočík, ako názov napovedá, má rúčky oddelené, v tvare akoby golfových palíc. Skladá sa obvykle spôsobom podobným dáždniku, ktorý je síce úsporný, ale pomerne dlhý. Nevýhodou môže byť aj fakt, že je takmer nemožné ho ovládať jednou rukou. Za športový kočík, naopak, považujem kočík s rúčkou spojenou. Niektoré ultraľahké typy športiakov však u niekoho môžeš nájsť aj pod kategóriou “golfky”.

Neviem tvoj rozpočet a ani to, či potrebuješ športiak otočný. Ak ste však z kombinácie vyrástli/synček je v nej nespokojný, predpokladám, že najlepším riešením bude neotočný - dopredu smerujúci športový alebo golfový kočík.

V prípade športiakov odporúčam niečo priestrannejšie, ľahšie a jednoducho manipulovateľné modely - napríklad Joie Litetrax Air, Valco Snap Trend Tailormade, Baby Jogger City Mini či City Mini GT, Cybex Agis, Grentom Upp či ABC Design Mint.

Joie Litetrax 4 Air

Valco Baby Snap 4 Trend

Baby Jogger City Mini

Baby Jogger City Mini GT

Cybex Agis M-Air 4

Greentom Upp Classic 2017

ABC Design Mint

Z otočných modelov, ak taký skutočne potrebuješ, by som šla do niečoho ľahkého a aspoň trochu priestranného. Cybex Balios S či M, GB Beli 4, Joolz Hub či Mamas&Papas Armadillo Flip XT by boli pravdepodobne mojou voľbou.

Cybex Balios S

Cybex Balios M

Joolz Hub

Mamas&Papas Armadillo Flip XT

Golfové kočíky na zváženie sú napríklad Inglesina Trip, Jané Nanuq XL, Concord Quix.Plus, Koelstra Simba T4 či niektorý z Maclaren golfáčov.

Inglesina Trip

Jané Nanuq XL

Concord Quix.Plus

Koelstra Simba T4

Prajem to najpohodlnejšie kočíkovanie,
Eli