Hlboký kočík pre dieťa s refluxom - polohovateľná vanička x celkový náklon vaničky?

Zodpovedané
9. jún 2020

Ahoj Eli,

potrebujem radu ohľadom hlbokého kočíka pre februárove bábätko. Športový kočík mám a som s ním spokojná, takže ten neriešim. Mám tri deti a všetky žiaľ mali problémy s refluxom, a preto mi od malinkata nechceli ležať v hlbokom kočíku - a teda kočíkovanie sme si veľmi neužili. Nemala som polohovateľnú vaničku a toto by som tentokrat už rada urobila inak.

Viem, že sú hlboké kočíky s vaničkou, kde sa dá polohovať opierka chrbátika, ale neviem, či je to vhodné pre dieťa. Všimla som si, že niektoré hlboké kočíky maju moznosť akoby nakloniť celú korbičku trochu vertikálne - a toto sa mi celkom pozdáva. Vieš mi poradiť takýto kočík? Ďalšia vec - aby bolo možné polohovať rúčku, lebo sme obaja vyšší, plus otočné predné kolesá a poriadny nánožník a nákupný košík.

Ďakujem pekne!

Ahoj,

čo sa týka polohovacej vaničky, tak klasické polohovanie je v podstate (aspoň akým takým) riešením refluxu, aj keď ja osobne ho moc nemusím. Dieťatko nie je istené, šmýka sa a obvykle skončí tak, že buď skoro sedí, čo nesmie, kazí sa mu tým chrbtica, alebo má vydvihnutú len hlávku, čím má sťažené dýchanie. Celkovo je to zdaním dobrý, ale celkovo nedotiahnutý systém, najmä u tých veľkých poľských kombinácií. Preto toto, konkrétne teda polohovací chrbátik, neodporučím 100% ako tú naj voľbu, zaobídeš sa podľa mňa aj bez nej. A keď tak, vieš si kúpiť aj normálnu vaničku bez toho, a dokúpiť klinový vankúš, ktorý do nej možno vložiť a polohovanie tak mať vyriešené (a to pohodlnejšie než len nejaká plastová dvíhacia doska pod matracom - klinový matrac je predsa len mäkší).

Kukni na moderné vaničky Peg-Pérego, kde sa pri polohovaní polohujú aj zahnuté nožičky.

Druhú možnosť, čo spomínaš, v podstate ponúkajú iba kočíky značky Mountain Buggy, teda konkrétnejšie ich špecializovaná hlboká vanička. Je to dobrý nápad, že sa tak dá prestavovať, lebo ten celkový náklon je len mierny, a neskôr ju tiež vieš prerobiť na dočasné naklonené korýtkové sedenie v protismere práve pre zvedavé či refluxové dieťatko, ktoré nechce už byť vo vaničke.

Mountain Buggy Terrain V3

Mountain Buggy Duet V3

Ak si ok s trojkolkami, taký napr. Urban Jungle to absolútne odporučím. Neskutočne kvalitný kočík čo veľmi využívajú napríklad aj rozmaznané maminky vo Švajčiarsku. Lebo teda sa budeš musieť zmieriť buď s vyššou cenou, alebo pozrieť bazárovú ponuku, či niečo nenájdeš.

Mountain Buggy Urban Jungle

Poradím možno, najmä s touto možnosťou, nejaký z kombinovaných kočíkov typu 2v1, kde vaničku možno pretransformovať na sedaciu časť. Je to super, a najmä dostupná, forma na začiatok, kde v podstate môžeš ako zdvihnúť vo vaničkovej forme iba chrbátik, tak aj teoreticky celú vaňu nakloniť, čo ale pravdu povediac až tak neodporúčam (príde mi, že dieťa sa ti tak bude fakt šmýkať). Konkrétne model pre teba by tu zahŕňali napríklad Diono Quantum, ale napríklad aj Maclaren Daytripper.

Diono Quantum

Maclaren Daytripper

A to ma privádza ešte k jednej zaujímavej možnosti. Za mňa, hlavne pre refluxové bábätká, je jedným z najvhodnejších pomocníkov korýtkový kočík. Okrem náklonu chrbátika v korýtkovom sedení je nápomocné aj to skrčenie nožičiek - nejednej mamine pomohlo. Samozrejme ale, že novorodenec do korýtka nepatrí a bolo by v ňom také zlomené, no tu máš pri niektorých modeloch možnosť vyrovnávacieho vložného hniezda. S ním, keď kočík nakloníš do prvej zdvihnutejšej polohy, budeš mať dieťatko v polohe vhodnej aj pre reflux (a na trošku neskoršie mesiace - okolo 3-4-5 - môžeš potom skúsiť korýtko). Konkrétne odporučím napríklad

Mamas&Papas Sola City z bazáriku, aspoň na vyskúšanie (plus teda tá vložka).

Mamas&Papas Sola City

Joolz a Stokke korýtkové sedadlá (a obe značky ponúkajú aj vložky do korýtka).

Quinny Zapp Flex Plus (aj keď nemá polohovaciu rúčku, je to kočík skôr pre vyšších, rukoväťou) s vložným vyrovnávacím hniezdom je skvelá vec.

Quinny Zapp Flex Plus

A ja by som kuk aj na korýtka ako Baby Jogger City Premier alebo Emmaljunga NXT60.

Baby Jogger City Premier

Emmaljunga NXT60 Flat

Prajem to najpohodlnejšie kočíkovanie,
Eli