Ideálny kočík - využiteľný čo najdlhšie a kľudne aj pre druhé dieťatko, dobrý, funkčný, nie drahý model (aj bazárový)

Zodpovedané
17. júl 2020

Dobrý deň,

na začiatok viem, že ideálny kočík neexistuje, ale chceli by sme sa k tomu aspoň priblížiť, preto by som potrebovala poradiť.

Bábo budeme mať v decembri, preto by sme potrebovali kočík, kam sa pohodlne zmestí s bábätkom aj fusak. Na internete sa rôznia názory, či ísť do dvoj- alebo trojkombinácie, prípadne kupovať samostatne vaničku, vajíčko aj športovú časť, preto by som chcela od vás radu.

Naše požiadavky na kočík by boli takéto:

  • praktický, ľahký, skladný, s ktorým sa dobre manipuluje, na kratšie aj dlhšie prechádzky, s odpruženými alebo polo-odpruženými kolesami pre prípad rôznych terénov, podvozok taký, aby sme vedeli dokúpiť či už vajíčko alebo športovú časť, proste aby všetko sedelo a ideálne nastaviteľná rúčka, nakoľko manžel je vyšší odo mňa.

Nechcem kupovať kočík, ktorý o pár mesiacov predám, lebo nebude vyhovujúci - a kupovať ďalší a tak to opakovať do nekonečna, chcela by som ideálne niečo, čo dieťatko využije od narodenia až po tú športovú časť, teda taký kočík, ktorý bude "rásť s ním". A prípadne taký, ktorý by sme si potom nechali aj pre druhé bábätko.

Ale zasa nechcem za kočík utratiť príliš vysokú sumu, nemusí ísť o ultra hypermoderný kočík, ani taký ktorý "len" dobre vyzerá, nemusí ísť ani úplne o nový kočík, kľudne sa uspokojím aj s bazárovým v dobrom stave a s požadovanými vlastnosťami. Lenže tých kočíkov a značiek je tak strašne veľa, že ako prvorodička v tom vôbec nemám prehľad.

Dúfam preto, že mi poradíte a budem vďačná za vaše postrehy či názory, snáď nemám príliš idealistickú predstavu a nejaké alternatívy mi budete vedieť poradiť 🙂

Ďakujem.

Ahoj,

správne rozmýšľaš a chválim, že neriešiš ani ten štýl tak moc, ani tú cenu tak moc, ale najmä sa sústredíš na funkčnosť. Tu ti preto z funkčného hľadiska poradím ešte rátať s tým, že akokoľvek fantastický si nakoniec kočík vyberieš. Vždy to bude o kompromisoch, a preto by som rátala minimálne s možnosťou ešte jednej kúpy niečoho ľahkého neotočného nekombinovaného neskôr. Lebo ako dieťatko rastie, potreby, aj tvoje, sa menia, a tiež sa menia typy prechádzok a aj cestovanie, preto ja osobne poradím brať do úvahy neskoršiu potrebu niečoho takého. To neznamená, že tvoja kombinácia je nanič, ale len, že už na dokočíkovanie alebo la výlety, prevozy sa proste hodí niečo iné.

Je vždy úplne iné mať veľký kočík s otočným sedadlom a malinký spratný kočík, čo nezaberie skoro žiadne miesto a nebude bremenom pre už staršie dieťa.

Ku kombinácii, resp. ideálnom kočíku od začiatku na čo najdlhšie - tu poradím zamerať sa na športiak, sedadlo, funkčnosť kočíka v športovej konfigurácii. Vanička totiž poslúži viac menej každá, a do kočíka v ľahu + prípadná vložka možno dať už aj malé bábo, ak je dobrý. Takže neupínať sa moc na vaničku ale vyberať - či už podvozok, celú kombináciu, alebo vyskladávať - podľa športovej časti bude ten správny prístup. Tú totiž využiješ najdlhšie.

Preto poradím, či už nový alebo bazárový veľmi funkčný a kvalitný Baby Jogger City Premier. To by bola jedna z mojich prvých volieb, čo má vydržať, lebo športová časť je ako funkčná, tak aj priestranná a skladná.

Baby Jogger City Premier

Ďalej by som pozerala na ultra odolné Emmaljunga NXT60 či NXT60 F. To je zároveň menší, ale terénny kočík, čo vydrží ako rôzne terény, tak aj viac detí - a rukoväť sa nastavuje dvojako, takže vyhovie fakt asi každej výške rodiča.

Emmaljunga NXT60 Ergo

Emmaljunga NXT60 Flat

Gesslein je jednoznačne značka, čo dosť vydrží a aj jazdne je uspokojivá - a aby kočík nebol priveľký alebo priťažký. Poradím skôr novší model FX4 Classic.

Gesslein FX4 Classic

A za mňa výdržou a odolnosťou je topka Joggster Trail s konvertibilnou vaničkou Multi X by bol super, aj keď dizajnovo skôr športovejšia voľba - a váha, na typ, 12,9 kg je naozaj v poriadku.

TFK Joggster Trail 2

Áno, neporadila som ti úplne najmenšie a úplne najľahšie možnosti. To je daň za to, že vydržia, kľudne aj viac detí alebo po kúpe z bazára budú držať aj ďalej. Plus to sedadlo je u spomínaných modelov naozaj také, že v nich dieťatko v podstate odvozíš až do konca, ak tak budeš chcieť.

Ako som vravela na začiatku, je možné, že taký kočík doplníš niečím malým do auta a poobne. Ale to už uvidíš sama podľa situácie.

Prajem to najpohodlnejšie kočíkovanie,
Eli