Kočík pre novorodenca pre úplnú začiatočníčku 🙂 Čo sú kombinácie, aké existujú kolieska, a aký kočík vybrať, ak sa bojím ho skladať?

Zodpovedané
12. nov 2020

Dobrý deň,

v prvom rade vám chcem nesmierne poďakovať že toto robíte!! Veľmi si to vážim.. Čakám prvé dieťa a len tak skusmo som začala pozerať kočíky a totálne som spanikárila - nevedela som, že je toľko druhov, že sú nejaké trojkombinácie (čo to je?!?! 🙂) a kolieska sú tiež rôzne!! 🙂

Čítala som nejaké vaše odpovede a zapáčil sa mi Cybex Eezy S, ktorý odporúčate. Je vhodný aj pre novorodenca? Bývame v dome bez výťahu a hľadám niečo ľahké, sme v meste takže určite mestské. Mohol by nám takýto kočík stačiť? (S hrôzou tu zisťujem že ľudia majú kočíkov aj viacero!! 🙂)

Nie som veľmi technický typ, takže mám zároveň obavy zo skladania čohokoľvek, aj keď viem, že sa tomu asi nevyhnem - poznáte kočíky, ktoré sú dostatočne "blbuvzdorné"?

Ďakujem vám veľmi, veľmi pekne.. 🙂

Ahoj,

začala by som utešením ťa. Neboj sa skladania, neboj sa kočíka. Jasné, že sú zložitejšie modely, ale celkovo, pár ráz to urobíš doma a budeš úplne v pohode, pôjde to. Ak si nevyberieš vyslovene nejaký šialene špecifický model, absolútne by som sa nestresovala.

Čo sa kombinácií a druhov týka - máš totiž rôzne kočíky. Kombinované sú obvykle štartovacie - kombinujú novorodeneckú vaničku, kde dieťatko leží (je dôležité, aby ležalo, kým si samo bez pomoci nesadne) a potom športovú časť, ktorá býva v kombináciách často otočná, ale občas aj nie je.

Mať otočný športiak je výhoda, že v začiatkoch vidíš na bábo a ono na teba. Nevýhoda z dlhodobého hľadiska je, že kočík je ťažší a neskladnejší, je menej priestranný pre staršie dieťa. Preto je 90% isté, že takýto kočík neskôr (okolo roka a pol, dvoch dieťatka) vymeníš už len za niečo ľahšie, neotočné, rýchloskladné.

Vyslovene Cybex Eezy S+2 by som si asi nekupovala, teda nie ako prvorodička pre novorodeniatko. Myslím si totiž, že je to prijednoduchý kočík pre novorodenca mimo nejakých absolútne krajných situácií kedy sa proste inak nedá. A to hlavne pre prvorodičku, ktorá keď uvidí to bezbranné bábätko ho nebude chcieť vložiť do takéhoto malého a nižšieho, otvoreného športiačiku určeného skôr na cestovanie či pre staršie detičky.

Cybex Eezy S+

Ak niečo tak ľahké, dovoľ mi odporučiť ti radšej napríklad Cybex Mios. A to buď s vaničkou, alebo hoc aj vložným hniezdom (a teda rovno ako športiak od narodenia).

Cybex Mios

Okrem toho spomeniem aj možnosť otočného Cybex Eezy S-Twist+2. To je podobný typ, ale otočný a tiež ready na vložné hniezdo či rovno vaničku.

Cybex Eezy S-Twist+²

Ale určite je vhodné spomenúť aj niečo trochu plnohodnotnejšie, s trošku väčšími kolesami než úplne mikro. Ak nízka váha, tak pozri Easywalker Rudey. To je možno dizajnovo špecifický, ale super ľahučký no dostatočne priestranný aj na dlhšie. Prípadne ho neskôr už len doplníš niečím mini, keď dieťatko bude staršie. Čo ty vieš, možno ani nebude treba.

Easywalker Rudey

Ku kolesám btw. je viac typov. Penové sú bezúdržbové, ale náchylnejšie sa opotrebovať najmä v ťažkom teréne (ako ktoré). Gumené sú odolnejšie, ale aj tvrdšie. Nafukovacie sú super jazdné, ale hrozí im defekt. Potom sú aj pneumatiky plnené penou alebo gélom, čo sú bezfefektové, ale zasa tvrdšie a ťažšie.

Až tak na tom pravdu povediac nezáleží, teda nie na type samotnom. Dôležitá je kvalita kočíka a materiálov, odpruženie, veľkosť kolesa a pod. Takže môžeš mať lacný kočík s nafukovačkami a jazdiť tvrdo a rozhrkotane a kočík s dobrými penovými kolesami, čo zvládne terén ľavou zadnou. Vyberaj radšej strednú veľkosť, nech sa všade nezasekneš. Čím viac pohodlia chceš, tým skôr hľaď na overené kvalitu a dobrú značku.

Posledná rada na záver. Premysli si najmä rozpočet, ktorý neudávaš. Premysli si priority, najmä či potrebuješ len niečo čo najmenšie, alebo ti stojí za to niečo stredné napríklad aj kvôli komfortu jazdy. Či si ochotná radšej priplatiť za kvalitu, alebo sa prispôsobiť v očakávaniach a rátať s horším kočíkom, čo bude lacný. Alebo či by si kuk aj lepší bazárový, čo bude používaný no dostupnejší. Pozri na terén okolo vás.. a keď tak mi napíš znova.

Prospela by ti osobná konzultácia. V jednom príspevku to ťažko zhrniem. Hodilo by sa vymyslieť nejaké osobné konzultácie. Napíš mi IP správu na nick eliniatko. Niečo vymyslíme.

Prajem to najpohodlnejšie kočíkovanie,
Eli