Ktorá autosedačka bez pultu ako alternatíva k Cybex Pallas M/S Fix? Alebo začať najprv kat. 0-18 kg?

Zodpovedané
26. nov 2019

Pozdravujem,

chcela by som poradiť ohľadom vhodnej autosedačky pre aktuáne 10mesačnú dcéru (cca 8,5 kg). Vyberám už dosť dlho v kategórii 9-36kg a bola som už takmer rozhodnutá pre Cybex Pallas M alebo S Fix, ale pultík ma dosť odrádza. Samozrejme, z pohľadu rodiča sa mi páčia všetky bezpečnostné prvky sedačky, avšak kamarátka má túto sedačku pre syna, ktorému pultík (zatiaľ) dosť prekáža, pričom už dávnejšie dosiahol potrebnú váhu, i tak sa zdá akokeby mu bola sedačka "veľká". Vyskúšali sme si ju minule i my, no keďže je dcéra o dosť menšia, mali sme podobný problém. Preto začínam zvažovať skôr sedačku bez pultíka, avšak chcela som sa opýtať, či neviete o takej, ktorá dosahuje podobných bezpečnostných a funkčných kvalít ako spomínaná Cybex. Určite chcem sedačku s polohovateľnou základňou a uchytenie v aute pásmi (príp. aj isofix, ale primárne s možnosťou uchytenia pásmi).

Prípadne, či mi radíte najprv autosedačku do 18 kg, keďže vajíčko nám už prestáva byť pohodlné, ale 9kg ešte nemáme.

Vopred vďaka za odpoveď,
Lenka

Ahoj,

čo sa týka tejto kategórie a polohovateľnej základne, je to takmer nereálne nájsť ďalšiu takú podobnú. A okrem toho by som ešte dodala - aj keď táto funkcia vyzerá efektne a schopne, ten náklon sa zmení len minimálne. Preto si nemyslím, že najmä u starších (rok+) detí to až tak zaváži.

Tvoja dcérka je ešte pomerne maličká - nemá ani rok a tých 9 kg, a teda neviem, či by som ešte chvíľku neostala v kategórii 0 - 18 kg, najmä aj čo sa tej polohovateľnosti týka. Pri prechode na väčšiu by som, ako som tu už aj spomínala, ja osobne za pultík veľmi bola. Ak ste túto skúšali a nesedí, presne preto je dobré skúšanie - nie každému všetko sadne.
Preto naozaj, najmä ak je drobná, pozri najprv dobré bezpultové sedačky do 18 kg - Britax-Römer First Class Plus vám dlho vydrží (pásová), Joie Spin 360 (Isofix) je skvelou voľbou, Maxi-Cosi Opal. Je tam toho veľa, aj keď väčšina je buď pásov alebo Isofixová (minimálne tak v jednom smere a druhá možnosť v protismere).

Autosedačka Joie Spin 360

Autosedačka Joie Spin 360 uľahčí nastupovanie a vystupovanie malého pasažiera a zároveň umožní cestovanie po i proti smeru jazdy.

Autosedačka Britax Römer First Class Plus

Autosedačka Britax Römer First Class Plus môže byť umiestnená proti smeru jazdy od narodenia do 13 kg a aj po smere jazdy od 9 do 18 kg.

Autosedačka Maxi-Cosi Opal

Autosedačka Maxi-Cosi Opal je určená pre deti od 0 do 18 kg. Ide o rastúcu autosedačku do výšky aj do šírky.

Po vyrastení z takejto autosedačky, čo pri tvojej dcérke vidím na 3 a pol-4 roky cca, by som prešla na pult a potom bez pultu, alebo rovno bez pultu. Tu naozaj potom na polohovaní až tak nezíde - a ten pult slúži dosť aj ako opierka pod hlavu (moji synovia na ňom dosť pospávali, keď už teda).

Víťaz jedného z testov Joie Trillo Shield (alebo Joie Trillo LX už bez pultu) je super. A aj tá Tebou spomenutá Pallas-ka je skvelá, ale určite až po tých 9 kg, ideálne a realisticky až po roku a pol dieťatka. A ešte za zmienku stojí Kiddy Guardianfix 3.

Autosedačka Joie Trillo Shield

Autosedačka Joie Trillo Shield je schválená pre použitie v smere jazdy od 9 - 36 kg. Stala sa víťazom testu ADAC 10/2015 pre skupinu 1/2/3.

Autosedačka Joie Trillo LX

Autosedačka Joie Trillo LX zaistí bezstarostnú jazdu dieťaťa od jeho cca 4 rokov. Patrí do skupiny 2/3.

Autosedačka Kiddy Guardianfix 3

Autosedačka Kiddy Guardianfix 3 je určená pre deti od 9 do 36 kg. Je bezpečnejšia a pohodlnejšia.

A ešte k inšpirácii na nepultové sedačky, keby si predsa len chcela už teraz nejakú bezpečnú, vhodnú aj z väčšej kategórie a bez pultu. Ja by som pozerala na Britax-Römer Evolva 1-2-3 SL SICT, Britax-Römer Evolva 123 Plus, Maxi-Cosi Titan alebo Joie Bold.

Britax Römer Evolva 123 SL SICT

Autosedačka Britax Römer Evolva 123 SL SICT ponúka pokročilé bezpečnostné prvky, flexibilitu a prvotriedny vzhľad. Je vhodná od 9 kg do 36 kg. Môže byť nainštalovaná do väčšiny automobilov - so systémom Isofix alebo bez neho.

Autosedačka Britax Römer Evolva 123 Plus

Autosedačka Britax Römer Evolva 123 Plus je pohodlná a praktická. Má vysúvací držiak na nápoje a odkladaciu plochu na jedlo. Je vhodná od 9 kg – 36 kg (zodpovedá od 9 mesiacov do 11 rokov).

Autosedačka Maxi-Cosi Titan

Autosedačka Maxi-Cosi Titan je multi-veková autosedačka vhodná pre deti od 9 mesiacov do 12 rokov. Autosedačka sa používa najskôr s 5 bodovým pásom pre upevnenie dojčiat a batoliat. V staršom veku dieťaťa sa používa bežný trojbodový bezpečnostný pás vozidla.

Autosedačka Joie Bold

Autosedačka Joie Bold je pre skupiny I, II a III do vozidla inštalovaná uchytením na Isofix, TopTether plus a automobilovým pásom. Vždy je potrebné upevniť všetky tieto 3 spôsoby zároveň.

S prianím pekného dňa,
Zuzana Švantnerová
poradkyňa výberu autosedačiek
www.detivaute.sk
Facebook: Deti v aute