Čo je neprípustné vo výchove deti a kedy je nevyhnutný rozchod?

Zodpovedané
21. máj 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Dlhodobo sa s manželom nevieme zhodnúť v oblasti výchovy deti. Uvažujem o rozvode. Žijeme vo veľkom každodennom strese a chcem sa s manželom o tom dohodnúť.

Čo je neprípustné vo výchove deti a kedy je nevyhnutný rozchod?

Môžu to byť aj neprimerané nároky na jedno z deti a čudné sankcie, keď nie sú tieto nároky vyplnené?

Často sú tie sankcie nezrealizované, ale padnú na nás ako veľké bremeno a stres. Napr. dieťa dostane od neho úlohu z matematiky a nesprávne ju vyrieši.
Podľa otca zle komunikuje, tak mu zakáže ísť na už zaplatený výlet a musí sa vybaliť.

Celé poobedie a večer ho nechá sa trápiť nad rôznymi úlohami a potom pred spaním sa nad ním veľkodušne zľutuje a dovolí sa mu znova pobaliť a ísť na výlet. Teda sa podľa tohto otca nič nestalo. Ten stres pomedzi, to je vraj nič. On sa zľutoval a je dobrý.

Toto máme v rôznych obmenách niekoľkokrát týždenne. Mne je z toho až fyzicky zle a syn nerád chodí domov.

Muž ma viní z toho, že nie som dobrá matka a že keď som teda proti nemu a jeho metódam a sa neodsťahujem, tak som spolupáchateľ. A teda by mali mne deti vziať.

Ja sa túžim osamostatniť od neho, ale naozaj neviem ako postupovať, aby to bolo správne.

Kto mi pomôže?

Mám zmeniť deťom školu?

Ako to bude s deťmi?

Ako sa bude muž potom správať?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

Vaše vnímanie rodinného problému má z môjho pohľadu viacero rovín. Právnu, psychologickú, vzťahovú.

Tá právna rovina vyplýva z ustanovení zákona o rodine, ktorý hovorí, že rodičia sú si v rodičovských právach a povinnostiach rovní a v prípade nezhôd o podstatných veciach súvisiacich s výkonom rodičovských práv a povinností, rozhodne na návrh niektorého z rodičov súd.
Znamená to, že v prípade, ak vidíte situáciu ohľadne výchovy spornú a podstatnú, máte právo obrátiť sa na súd, ktorý by vo veci rozhodol. Je zrejmé, že by súd nerozhodol v rovine „dieťa nemusí písať úlohy a môže ísť na výlet“. Súd by posudzoval komplexne primeranosť a účelnosť výchovných opatrení, ktoré Vy ako matka vidíte v rozpore so záujmami dieťaťa a otec ich vidí v súlade so záujmami dieťaťa. Túto cestu ale odporúčam ako poslednú alternatívu, keďže prípadný súdny spor by pravdepodobne Vášmu vzťahu nepomohol.

Napriek tomu, že uvedený problém je možné ponímať ako právny problém/spor a na mediácii sa riešia právne spory, nevidím prípad ako typickým pre mediátora. Váš problém má podľa môjho názoru viac psychologickú rovinu, s ktorou by Vám vedel viac pomôcť psychológ/terapeut. Takýto odborník vie jednak posúdiť výchovné opatrenia (čo by v konečnom dôsledku robil aj v prípade súdneho sporu), a jednak vie identifikovať problémy na strane rodičov. Či už je chybné vnímanie výchovy na strane matky alebo otca, alebo je problémom vzájomné nepochopenie a zlá komunikácia. Terapeut tieto veci vie identifikovať a pracovať s nimi do hĺbky.

Samotné mediačné konanie je zamerané viac individuálny spor a snaží sa tento spor vyriešiť. Z praxe vieme, že presvedčiť partnera na „rodinnú terapiu“ býva zložitejšie, ako napríklad na mediáciu. Najmä muži sú ochotnejší ísť k mediátorovi ako k terapeutovi. Preto je na zvážení, či neosloviť mediátora s psychologickým vzdelaním, ktorý mediáciu povedie s terapeutickými prvkami.

Na Vašu otázku ohľadne prípustnosti výchovných opatrení a nevyhnutnosti rozchodu Vám z mojej pozície odpovedať neviem. Ideálne by bolo otázku zadať buď to Vzťahovej a manželskej poradne Modrého koníka alebo Poradne rodinnej a detskej psychológie Modrého koníka.

Z Vašich ďalších otázok som usúdil, že vážne zvažujete odlúčenie od manžela. Oceňujem Vašu úprimnosť, že neviete, ako ďalej správne postupovať a hľadáte osobu, ktorá Vám pomôže. Aj na základe toho, čo som vyššie uviedol, určite nehľadajte iba jednu osobu. Nehľadajte ani instantné riešenie. Rodinné spory bývajú najťažšie, a s najväčšími dôsledkami. Preto treba k problému pristupovať komplexne a zodpovedne.

Ak oslovíte advokáta, že zvažujete rozvod a odlúčenie, veci sa chopí a na Váš pokyn podnikne formálne kroky k ukončeniu manželstva. V tom momente môže byť už neskoro.

Určite by som Vám odporúčal, aby ste sa neunáhlili a poradili sa jednak s psychológom o probléme s vnímaním výchovných opatrení a vzťahu s manželom. Tiež s advokátom, ktorý Vám vysvetlí aké máte formálne možnosti a aký by bol postup pri rozvode. A ako mediátor Vám odporúčam určite aj mediátora (najlepšie s psychologickým vzdelaním), ktorý vytvorí podmienky pre Vašu vzájomnú komunikáciu, či už v rovine dohody o výchovných opatreniach alebo v rovine ukončenia vzťahu, tzn. snaha o dohodu v rámci starostlivosti o deti, výživné, rozdelenie spoločného majetku.

Na záver, v nadväznosti na Vaše posledné dve otázky „Ako to bude s deťmi? a Ako sa bude muž potom správať?“. Toto sú presne otázky, na ktoré Vám síce nikto nedá relevantnú odpoveď, ale je o nich potrebné uvažovať už na začiatku, pri riešení problému. Práve preto vždy odporúčam ako prvý krok – pokúsiť sa ísť zmierlivou cestou. A až keď to nepôjde zmierom, domáhať sa svojich práv na súde.

Prajem Vám pekný deň,
JUDr. Martin Biskupič
mediátor

Mediačná kancelária
Bajkalská 22, Bratislava
tel: +421 908 112 799
mail: mediator@martinbiskupic.sk
www.martinbiskupic.sk