Môže mi súd neuznať výživné vo výške 200 eur, aj keď skutočná polovica výdavkov je vyššia?

Zodpovedané
29. máj 2019

Dobrý deň,

pri rozvode súd určil bývalému manželovi výživné 50 eur. Je podnikateľ a nepriznal skutočné príjmy. V skutočnosti sú jeho príjmy vysoké.

Na druhej strane stanovenia výživného súd uviedol sumu 200 eur ako som navrhovala ja. Z môjho pohľadu je rozsudok rozporuplný v tom, že koľko má platiť.

Ja mám výdavky na syna od 400 - 600 eur a chcem, aby bývalý manžel platil 200 eur.

Je možné, že mi súd neuzná výživné vo výške 200 eur, aj keď skutočná polovica výdavkov je vyššia?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

Vašu otázku ohľadne postupu Vám odporúčam zadať do Právnej poradne Modrého koníka, keďže Mediačná poradňa sa venuje mimosúdnym možnostiam riešenia sporov.

Ako právnik by som stručne vysvetlil, že v rámci súdneho konania o výživného sa neposudzujú iba potreby dieťaťa, ale aj schopnosti, možností a majetkové pomery rodičov. Aj preto je potrebné byť v súdnom konaní zastúpený advokátom, ktorý navrhne dôkazy pre prípad, keď povinný rodič neprizná skutočné prímy. Odporúčam Vám obrátiť sa na advokáta, ktorý posúdi možnosť opravného prostriedku voči rozhodnutiu súdu.

Pre mňa, ako pre mediátora, sú toto typické prípady, pre ktoré je vhodné sa prioritne pokúsiť o dohodou prostredníctvom mediácie, keďže nikto Vám nevie garantovať, čo sa v súdnom konaní podarí preukázať a teda, ako súd rozhodne. Samozrejme, ak mediácia nie je úspešná, možnosť domáhať sa nárokov na súde je zachovaná.

Prajem Vám pekný deň,
JUDr. Martin Biskupič
mediátor

Mediačná kancelária
Bajkalská 22, Bratislava
tel: +421 908 112 799
mail: mediator@martinbiskupic.sk
www.martinbiskupic.sk