Ako podporiť pľúca trojročného dieťaťa v rekonvalescencii?

Zodpovedané
10. jún 2019

Dobrý deň,

môj trojročný syn mal zlatého stafylokoka na pľúcach a po neúspešnej liečbe bol hospitalizovaný na Kramároch. Podstúpil pľúcnu drenáž a bol mu zistený zlatý stafylokok.

Vyliečený bol až po nasadení Vankomycínu a Ciphinu vnútrožilne. Od prepustenia z nemocnice prešlo 6 mesiacov a syn je v dobrej fyzickej kondícii bez zjavných problémov. Na pravom pľúci mu ostala jazva.

Môže sa táto jazva sama stratiť?

Ako mu môžme pomôcť pri zotavovaní?

Syn je sledovaný na pľúcnom a v septembri ho čaká kontrolné CT. Zatiaľ je udržiavaný mimo škôlky a žiadne liely už neužíva.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

je otázne ako sa nález na pľúcach synčeka bude ďalej vyvíjať. Jazva sa môže zmenšovať, ale môže zostať aj natrvalo. Dôležitá je celková funkčnosť pľúc - t.j. či bude do budúcnosti dobré spirometrické vyšetrenie (vyšetrenie kapacity pľúc - či dýcha efektívne).

Výsledok bude jasný iba sledovaním s odstupom času. Pomôcť mu môžete dodržiavaním nastaveného režimu, myslím, že žiadne lieky mu netreba kupovať.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas