Je vyššia pravdepodobnosť na chybný vývoj plodu pri IVF v porovnaní s prirodzeným otehotnením?

Zodpovedané
17. sep 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom pravdepodobnosti vývoja plodu.

O koľko percent je vyššia pravdepodobnosť na chybný vývoj plodu (vrátane Downovho syndrómu) pri oplodnení formou IVF v porovnaní s prirodzeným otehotnením?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

všeobecne IVF znižuje riziko genetickej chyby v porovnaní s prirodzeným otehotnením. Je to spôsobené jednak výberom embrya, vyberá sa kvalitné embryo po predĺženej kultivácii.

Jednak je tu možnosť genetického vyšetrenia embrya ešte pred prenosom embrya.

Samozrejme aj po cykle IVF je možná genetická chyba u plodu a takisto Downov syndróm. Riziko závisí hlavne od veku vajíčok, napríklad pri darcovstve vajíčok je riziko minimálne.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Peter Krajkovič