Môže sa placenta praevia po dvoch sekciách opakovať?

Zodpovedané
30. máj 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému.

Prvú sekciu som absolvovala v roku 2012, druhú v 2017. Prvé dieťa je z IUI (veľmi zlý spg), druhé dieťa po dvoch IVF. Tehotenstvo som však mala rizikové. Pichala som Clexane 0.4 + Anopirin 100 kvôli antifosfolipydovému sysndrómu, ktorý pretrváva. V 19. týždni mi diagnostikovali placentu preaviu zasahujúcu do krka maternice. Od detstva mám aj trombocitopéniu.
Dcérka sa narodila hypotrofická v 36. týždni, ale je zdravá.

Ja mám 34 rokov, manžel 41 a veľmi túžime ešte po jedom dieťatku. Manžel má veľmi zlý spg (rýchlosť, množstvo, zlá morfológia, fragmentácia, dna spermií v roku 2016 až 38😵, takže ďalšie dieťa tiež pravdepodobne len za pomoci IVF.

Moje AMH v roku 2016 bolo 1.36, to som mala 31 rokov.

Je vôbec možné, aby prípadné tehotenstvo prebehlo v poriadku, alebo sa placenta praevia po dvoch sekciách bude opakovať?

Aký je Váš názor na tretiu sekciu?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

usadenie a rozvoj placenty je veľmi individuálne.

Môže sa to zopakovať v zmysle placenta praevia a nemusí. Nemáte žiadnu možnosť ovplyvniť umiestnenie placenty.

Akurát je vhodné ultrazvukom placentu sledovať a pri vcestnej placente situáciu riešiť v zmysle plánovaného cisárskeho rezu.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Peter Krajkovič