Mala by som nižšiu materskú, ak by som pracovala na čiastočný úväzok počas rodičovskej?

Zodpovedané
5. feb 2023

Dobrý deň,

rada by som si našla prácu na čiastočný úväzok počas rodičovskej dovolenky v roku 2023. Rodičovská mi začne už tento mesiac. Zaujíma ma, či by mal zárobok z čiastočného úväzku vplyv na výšku MD v prípade, že by som zas otehotnela.

Bol by základ, z ktorého sa meria materská nižší, a tým aj nižšia materská?

Ďakujem

Dobrý deň,

ideálnejšie je uzatvoriť nový pracovný pomer na kratší úväzok s iným druhom vykonávanej práce.

Čo sa týka prvého pracovného pomeru, z ktorého ste na RD, tak tam je rozhodujúce obdobie rok predtým ako nastúpite na MD. Ak by ste v predchádzajúcom roku nemali z tohto pracovnému pomeru žiadny príjem, materská sa urči z pravdepodobného VZ, ktorý nahlasuje zamestnávateľ, ale nové materské nebude nižšie ako predchádzajúca materská.

Ak v novom v pracovnom pomere s kratším úväzkom dosiahnete 270 dní nemocenského poistenia a pracovný pomer neskončí, budete mať súbeh. Materské požiadate aj z prvého pracovného pomeru, aj z druhého. Dve žiadosti a každá sa posudzuje zvlášť.

S prianím pekného dňa,
Lenka