Je možné tlmiť alergiu liekmi popri dojčení?

Zodpovedané
30. apr 2019

Dobrý deň,

mám štvormesačnú dcéru, ktorú plne dojčím. Problém je, že mi prepukla alergia na nejaký druh rastliny. Výsledky krvných testov ešte nemám. Veľmi ma svrbia oči, mám ich podráždené a červené. Dostala som masť Ophthalmo-Hydrocortison, ale moc mi nepomáha.

Obťažuje ma aj intenzívne kýchanie a neustály výtok z nosa. A teraz mám aj oliate ústa.

Je vôbec možné popri dojčení riešiť alergiu nejakými liekmi?

Ďakujem za.odpoveď

Dobrý deň,

existuje veľmi málo štúdií, ktoré sa zaoberajú použitím antihistaminík popri dojčení.
Štúdie nesedatívnych antihistaminík - liečiv loratadínu a cetirizínu vykazujú nízky prenos do materského mlieka. Preto by sa mohli považovať za vhodnú voľbu antihistaminík pre dojčiacu matku.

Nevhodné je použitie sedatívnych antihistaminík. Môžu spôsobiť vedľajšie účinky u dojčených detí, ako sú ospalosť a podráždenosť.

Masť Ophthalmo-Hydrocortison je kortikosteroidné liečivo, ktoré ma oveľa negatívnejší vplyv ako antihistamínka. Navyše jeho používanie by nemalo prekročiť viac ako 5 dní.

Svoj stav každopádne konzultujte s alergoimunológom.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/