Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Kedy je potrebné vymeniť vajíčko za autosedačku?

Zodpovedané
29. jan 2020

Dobrý deň,

8 mesačnú dcérku vozíme vo vajíčku Stokke BeSafe. Váži necelých 8 kg.

Kedy je potrebné kúpiť autosedačku?

Je sedačka s Isofixom oproti starej norme (upínanie s pásmi) bezpečnejšia?

Platí pravidlo, že drahšia autosedačka je aj bezpečnejšia?

Stačia aj bez-isofixové sedačky?

Dcéru vozíme v priemere raz týždenne. Nechcem šetriť na jej bezpečnosti. Len ma zaujíma podľa akých parametrov sa pri výbere orientovať, aby sme nekupovali predraženú sedačku.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

z bezpečnostného hľadiska treba vajíčko vymeniť vtedy, ak dieťa prekročí váhu 13 kg (záleží od konkrétneho vajíčka. U vás je to 13, u niektorých aj 9 - 10) alebo mu trčí z vajíčka hlavička. Ďalším dôvodom môže byť nespokojnosť dieťatka, ktorému môže nevyhovovať, že vajíčko je v aute nižšie a nevidí tak cez okno von 🙂 Každopádne však odporúčam pokračovať autosedačkou v protismere tak dlho ako to bude možné a až neskôr možno otočiť do smeru jazdy.

Čo sa týka Isofixu - ten tu je aj u autosedačiek starej normy, v novej je len povinný u všetkých. Isofix nezaručuje bezpečnosť autosedačky. Isofix vlastne len minimalizuje riziko nesprávneho pripútania autosedačky užívateľom. Takže stačí aj sedačka bez Isofixu ale samozrejme záleží od konkrétneho modelu a značky.

Drahšia autosedačka vôbec nemusí byť bezpečnejšia, dokazuje to aj pár výnimiek drahých sedačiek, ktoré prepadli v testoch ADAC či OAMTC. Avšak dosť často sa potvrdzuje, že príliš lacné autosedačky, sú veľmi nekvalitné.

Keď budete vyberať autosedačku po vajíčku, pokojne sa na mňa opäť obráťte s otázkou. Nezabudnite hlavne spomenúť aké parametre by mala autosedačka spĺňať a približne do akej sumy by mala stáť.


S prianím pekného dňa,
Zuzana Švantnerová
poradkyňa výberu autosedačiek
www.detivaute.sk
Facebook: Deti v aute