Aké vitamíny mám užívať pred KET?

Zodpovedané
9. feb 2020

Dobrý deň,

začiatkom marca ma čaká KET.

Aké vitamíny by som mala užívať?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

v rámci snahy o otehotnenie, či už spontánne, alebo ako vo vašom prípade pri umelom oplodnení je dobré dlhodobé užívanie voľnopredajných doplnkov s obsahom kyseliny listovej a inozitolu. Je to dôležité pre zdravie bábätka, pretože bolo dokázané, že tieto látky majú ochranný účinok na plod pred vznikom rázštepu nervovej rúry, ale aj vrodenými kardiovaskulárnymi a urologickými vadami.

Odporúča sa užívanie týchto preparátov i v tehotenstve do konca prvého trimestra. Zvlášť dôležité je to v prípade, ak žena vie o tom, že je nositeľkou mutácie enzýmov (tzv. mutácia MTHFR), ktoré spôsobujú nedostatočnú premenu kyseliny listovej z potravín.

Existujú voľnodostupné preparáty aj s obsahom iných vitamínov a stopových prvkov, ako je jód, vitamíny D a E, ktoré možno užívať počas celého tehotenstva.

V zásade však platí, že ak sa žena stravuje pestro a vyvážene, všetky vitamíny, ktoré potrebuje dostáva zo stravy.

Prajem vám veľa šťastie pri transfere.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková