Ako si zlepším endometriózu a ako zvýšim šancu na otehotnenie?

Zodpovedané
9. jan 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému.

Je pravda, že pri problémoch s endometriózou sa odporúča pri menštruácii používať radšej vložky ako tampóny?

Ako si môžem sama pomôcť (voľne dostupnými prípravkami) zlepšiť ochorenie endometriózy a tým zvýšiť šance na otehotnenie?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

stretávam sa s názorom, že pri endometrióze je vhodnejšie používať vložky ako tampóny z toho dôvodu, že krv pri používaní vložiek môže voľne odtekať. Naproti tomu pri používaní menštruačných tampónov krv teoreticky odteká z maternice ťažšie a hrozí riziko tzv. retrográdnej menštruácie. Vtedy sa krv cez vajíčkovody dostáva do malej panvy, kde podporuje rozsev buniek sliznice maternice, ktoré dávajú základ vzniku ložísk endometriózy.

Teória retrográdnej menštruácie je považovaná za jednu z možných ciest vzniku a rozvoja endometriózy, no skutočná príčina doposiaľ nie je jednoznačne objasnená. Okrem tejto teórie exituje i teória o imunologickej či genetickej príčiny vzniku endometriózy a iné. Spoľahlivá odpoveď na vašu otázku teda neexistuje.

Čo sa týka voľnopredajných preparátov na potlačenie rozsevu endometriózy, nič také, bohužiaľ, neexistuje.

Podľa viacerých štúdií ani hormonálna liečba endometriózy nezlepšuje plodnosť, ktorá u žien s touto diagnózou býva častokrát znížená. Aj od operačnej liečby je v dnešnej dobe skôr odklon, pokiaľ sa žena snaží otehotnieť vzhľadom na možné zníženie rezervy vaječníkov. Na zmiernenie príznakov endometriózy, ako je najčastejšie bolestivá menštruácia skúste v lekárni pohľadať čaj s alchemilkou a preparáty magnézia. V období plánovania gravidity je v každom prípade vhodné dlhodobé užívanie kyseliny listovej.

U žien, ktoré majú problém s otehotnením pri súčasne operačne diagnostikovanej endometrióze je indikácia na využitie metód asistovanej reprodukcie.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková