Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Aký je rozdiel medzi ET a KET?

Zodpovedané
6. apr 2020

Dobrý deň

nedávno som absolvovala IVF.

Aký je rozdiel medzi ET a KET?

Mne odporúčali KET tým, že som dlhšie stimulovala. ET odložili a nemuselo by sa to vraj uchytiť.

Má väčšiu úspešnosť ET alebo KET?

Aké vitamíny mám brať pred vkladom?

Ďakujem

Martina

Dobrý deň,

ET znamená embryotransfer, väčšinou sa táto skratka používa pri tzv. čerstvom transfere, to znamená po odbere vajíčok na 5. alebo 6. deň (pri predĺženej kultivácii - väčšina vkladov je realizovaná práve v tieto dni), resp. na 3. deň. sa embryo vloží do maternice a ostatné embryá sa zamrazia. Vklad embrya je rýchly bezbolestný proces, ktorý sa robí bez anestézie a pod ultrazvukovou kontrolou. Vykonáva ho lekár spoločne s embryológom, ktorý vyberá najvhodnejšie embryo.

KET je skratka kryoembryotransferu, teda vklad rozmrazeného embrya. V takomto prípade ide o to, že vajíčka sa po odbere oplodnia spermiami a vzniknú tak embryá, ktoré sa ale v danom cykle nevložia do maternice, ale sa šetrným spôsobom zamrazia. Zamrazené embryá sú pripravené na rozmrazenie a vloženie do maternice kedykoľvek v budúcnosti. Snažíme sa väčšinou o to, aby 1. vklad embrya po odbere bol práve ET, no úspešnosť oboch vkladov je približne rovnaká, teda 45 %.

KET volíme vtedy, pokiaľ má pacientka veľký počet odobratých vajíčok, to znamená, keď jej vaječníky zareagovali intenzívnejšie na stimuláciu a hrozí riziko hyperstimulačného syndrómu, resp. si z určitých dôvodov nepraje vklad ihneď po odbere. KET uprednostníme i v prípade, že po odbere sliznica maternice nie je optimálna a kvalitná, takže šanca na uhniezdenie embrya by bola znížená.

Špeciálne vitamíny pred vkladom brať nemusíte, pokiaľ je vaša strava pestrá a vyvážená. Dôležité z hľadiska prevencie rázštepu nervovej rúry či vrodených vývojových vád kardiovaskulárneho a uropoetického systému bábätka je užívanie kyseliny listovej, najlepšie dlhodobo už pri snahe o otehotnenie, ale i v tehotenstve. Na trhu existuje veľa voľnopredajných prípravkov pre tehotné ženy, ktoré obsahujú jód, vitamín E, D, Omega-3 mastné kyseliny, predovšetkým DHA a pod.


Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková