Čím sú ovplyvnené výsledky AMH?

Zodpovedané
7. feb 2020

Dobrý deň,

mám 34 rokov a o dieťa sa snažíme už dva roky. V priebehu troch mesiacov mi boli namerané 3 rôzne hodnoty AMH. V októbri 2019 u môjho gynekológa 1,47. V novembri 2019 v CAR pri komplet odberoch niečo okolo 1 a v januári 2020 to bolo 1,9.

V novembri mi boli zistené aj kvasinky, urea a mykoplazmy. Tie.boli preliečené. V januári mi teda brali znovu krv. Mám nízky D vitamín, no brať som ho začala až teraz po 3. odbere.

Čím môžu byť ovplyvnené výsledky?

Po hraničnom výsledky mi bolo odporučené ísť na IUI a vyskúšať ho aspoň 2x v prípade neúspechu. Po treťom odbere mi doktorka povedala, že máme skúsiť nie dva, ale až trikrát a ísť na IVF.

Som po HyFoSy, vajcovody mám priechodné, spermiogram tiež v poriadku.

Aký je Váš názor?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

hodnota hormónu AMH (anti-Mülleriánsky hormón) je geneticky daná. Znamená to teda, že u rôznych žien v tom istom veku nemožno očakávať rovnaké hodnoty, pretože každá sa rodí s inou zásobou vajíčok vo vaječníkoch.

To, ako rýchlo sa hodnota AMH znižuje je individuálne dané, avšak môžu tomu napomáhať aj určité vplyvy, ako operačná liečba na vaječníkoch, cysty deštrujúce tkanivo vaječníkov, endometrióza, stres a pod.

Neexistuje liek, ktorý by AMH zvyšoval. Určité odchýlky od nameraných hodnôt môžu byť spôsobené rozdielnymi laboratóriami, v ktorých sa hormón stanovoval, nemali by to byť ale zásadne odlišné hodnoty.

Pri takých výsledkoch vyšetrení ako ste opísali sa naozaj zväčša 2-3-krát odporúča absolvovať insemináciu a pri neúspechu čím skôr zaradiť do IVF cyklu.

Prajem vám veľa šťastia.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková