Je mierna derformácia krčka maternice dôvodom, že sa mi nedarí otehotnieť?

Zodpovedané
6. apr 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Po predošlom komplikovanom pôrode mi ostala mierna deformácia krčka maternice.

Môže to byť dôvod, že sa nám nedarí splodiť druhé dieťa?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

po vaginálnom pôrode sa môže stať, že krčok zostane mierne deformovaný. Dôležitejšie však je, aby bola vonkajšia a vnútorná bránka, teda spojenie medzi krčkom a telom maternice priechodné, pretože tadiaľ prechádzajú spermie.

Ak by však bola nepriechodná, mali by ste problém pri menštruácii, pretože krv by nemohla dobre, resp vôbec odtekať, hromadila by sa v maternici a spôsobovala bolesti. Toto sa však môže stať najmä po konizácii, teda operačnej liečbe na krčku.

Vo vašom prípade si teda nemyslím, že mierna deformácia krčku by mala byť príčinou neplodnosti.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková