Je normálne, že mám tenší krčok a potom sa spermie nedostanú tam, kde treba?

Zodpovedané
1. mar 2020

Dobrý deň,

nedávno som bola na vyšetrení u gynekológa. Pri braní steru z krčka maternice ma to dosť bolelo a nedostal sa hlbšie ako by potreboval. S partnerom sa snažíme o dieťa už rok.

Je normálne, že mám tenší krčok a potom sa spermie nedostanú tam, kde treba?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ženy, ktoré nikdy nerodili (nullipary) majú krčok obvykle malý a bránka, ktorou mimo iného spermie prenikajú do maternice je väčšinou malá a kruhovitého tvaru. Po ovulácii sa však bránka pootvára práve z dôvodu, aby sa uľahčil prienik spermií dnu a mimo plodných dní a menštruácie sa akoby opäť mierne uzatvára.

Takže si nemyslím, že by vo vašom prípade bol problém s prienikom spermií cez úzku bránku do maternice. Ak by predsa len bol prítomný určitý anatomický faktor, ktorý by to znemožňoval, prejavilo by sa to napíklad i poruchou odtoku menštruačnej krvi.

Iný prípad je ten, keď žena v minulosti absolvovala operačnú liečbu krčka maternice (konizáciu), kedy v malom percente prípadov môže dôjsť k zjazvovateniu krčka a uzavretiu bránky. V takom prípade sa však taktiež menštruačná krv hromadí v dutine maternice a zvyčajne je potrebná ďalší malý operačný zákrok - dilatácia bránky.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková