Je šanca, že sa zmení počet spermií?

Zodpovedané
1. mar 2020

Dobrý deň,

chcel by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Mám 0% spermií.

Je šanca, že sa to ešte niekedy zmení?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ide o tzv. azoospermiu (v ejakuláte nie sú prítomné žiadne spermie). Môže to byť spôsobené tým, že sa spermie v semenníkoch naozaj netvoria hoci k ejakulácii dochádza, takže muž o danom probléme nevie pokiaľ nie je vyšetrený spermiogram.

Toto môže byť dôsledkom genetického ochorenia, napríklad pri Klinefelterovom syndróme, alebo z dôvodu nezostúpených semenníkov v detstve, onkologického ochorenia spojeného s chemoterapiou alebo rádioterapiou, úrazov pohlavných orgánov, pri užívaní anabolík apod. V druhom prípade môže ísť o azoospermiu pri nepriechodných semenovodoch hoci spermie sa tvoria. Toto môže byť následkom cystickej fibrózy (genetické ochorenie). Pri tzv. retrográdnej ejakulácii dochádza k ejakulácii do močového mechúra, takže spermie možno zistiť v moči. Nález azoospermie je potrebné riešiť v centre asistovanej reprodukcie.

V prípade azoospermie je odporučené zopakovať vyšetrenie spermiogramu s odstupom času a pri rovnakom náleze sú indikované ďalšie vyšetrenia, ako urologické a ultrazvukovým vyšetrením semenníkov, vyšetrenie hormonálneho profilu a genetiky.
V prípade, že by bola potvrdená tvorba spermií pri nepriechodných semenovodoch je mužovi navrhnutá operačná liečba, tzv. MESA alebo TESE, pri ktorej urológ získava spermie zo semenníkov alebo nadsemenníkov. Tieto spermie možno pri dobrej kvalite použiť na oplodnenie partnerkiných vajíčok metódou umelého oplodnenia alebo aj zamraziť do budúcnosti. Tento druh operácie vykonáva urológ i na našej klinike.

V prípade, že by tvorba spermií potvrdená nebola alebo z MESA/TESE by neboli získané žiadne kvalitné spermie, ktoré by bolo možné použiť k umelému oplodneniu, je páru navrhnuté použitie spermií od anonymného darcu.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková