Kedy máme podstúpiť dalšie IVF a ako zlepšíme spermiogram?

Zodpovedané
26. okt 2019

Dobrý deň,

máme za sebou 3 neúspešné IUI a 1 KET. Nemáme žiadnych ďalších mrazáčikov. Manžel má zlý spermiogram. Jeho spermie sú spomalené a majú zlý tvar.

Kedy máme skúsiť ďalšie IVF?

Ako by sme mohli vylepšiť spermiogram?

Ďakujem za odpoveď

Zdravím vás,

kedy podstúpiť ďalší IVF cyklus je veľmi individuálne.

Ak boli pri poslednej stimulácii použité vysoké dávky hormónov a mali ste pri odbere veľa vajíčok, je dobré počkať približne 3 mesiace s ďalšou stimuláciou, aby sa vaše vaječníky zregenerovali.

V neposlednom rade však záleží aj na tom, ako sa momentálne cítite fyzicky a ako ste nastavení po psychickej stránke na ďalšiu stimuláciu.

Váš partner môže dovtedy užívať voľnopredajné prípravky pre mužov s obsahom inozitolu a kyseliny listovej (Folndrol, 1x denne), koenzým Q10, zinok, vitamín C a E, ktoré aspoň sčasti zlepšujú kvalitu spermií, samozrejmosťou by mala byť abstinencia nikotinizmu u fajčiarov.

Predpokladám, že pri oplodňovaní vajíčok bola použitá tzv. ICSI metóda, teda spermie boli priamo vstreknuté do vajíčok, čo výrazne zlepšuje schopnosť oplodnenia vajíčka.

Pri použití tejto metódy embryológ pod mikroskopom vyberá najkrajšie a najpohyblivejšie spermie, ktoré sú k dispozícii. Taktiež je možné k ICSI použiť spermie vybraté pomocou tzv. MACS.

Ide o magnetickú separáciu spermií, pri ktorej sa prechodom cez špeciálny magnet zachytia a vyradia všetky poškodené spermie, ktoré síce môžu viesť ku vzniku životaschopných embryí, tie sa ale typicky po 3. dni kultivácie zastavujú v ďalšom vývoji.

To, že spermie nemajú ideálny tvar je menej závažné ako to, že pohyblivosť je zlá.

Prajem vám veľa šťastia pri ďalšom cykle.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková