Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Mám za sebou 3 identické potraty. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
Snažíme sa o dieťaPotrat
26. okt 2019

Dobrý deň,

mám za sebou 3 potraty v priebehu 3 rokov, ktoré mali identicky priebeh. Tehotenstvo sa vyvinulo do 6. týždňa. Gestačný aj žltkový vak bol prítomný a plod buď nebol, alebo bol len náznak. A tu sa to vždy končilo.

Prvé dve tehotenstvá boli po kombinácii Clostilbegyt a Pregnylu, tretie prirodzene.

Máme za sebou všetky vyšetrenia, vyskúšali sme už i Medrol kvôli zvýšeným NK bunkám a cytokinom, tiež preventívne Fraxiparine. Vždy bez zmeny.

Mám prepážku v maternici. Niektorí lekári mi odporúčali odstrániť a boli lekári, ktorí tvrdili rozhodne nie.

Máte nejaké skúsenosti s takýmto prípadom?

Čo nám odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ, ako píšete, všetky dostupné vyšetrenia vyšli v poriadku, je na mieste zváženie liečby - vo vašom prípade infertility, teda neschopnosti donosiť plod do pôrodu v centre asistovanej reprodukcie.

Po absolvovaní stimulácie a vzniku embryí je k dispozícii možnosť tzv. preinplantačnej genetickej diagnostiky. Tzn. genetického vyšetrenia samotných embryí ešte pred vkladom, čo vedie k vloženiu iba embryí, ktoré nenesú zlú genetickú informáciu, ktorá môže byť príčinou potratu.

Genetická preimplantačná diagnostika má význam i v prípade, že klasické genetické vyšetrenie u vás aj vášho partnera je v poriadku.

Čo sa týka spomínanej prepážky v maternici, bohužiaľ, neviem sa k nej jednoznačne vyjadriť, nakoľko neviem, aký je jej rozsah. Prepážka v maternici môže, ale i nemusí byť príčinou opakovaných potratov.


Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková