Manžel má oligoasthenoteratozoospermiu. Má pre neho význam užívanie PROfertilu?

Zodpovedané
6. apr 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom manželovho spermiogramu.

Jeho diagnóza je oligoasthenoteratozoospermia. Koncentrácia:5,6 mil/ml, celková:17,9 mil, motilita31%, morfológia:3%.

Má zmysel v jeho prípade užívať vitamínové preparáty?

Má pre neho význam užívať PROfertil?

Ďakujem

Dobrý deň,

u vášho partnera je na základe výsledku spermiogramu prítomná hraničná porucha pohyblivosti a štruktúry spermií, no koncentrácia na ml je naozaj nižšia.

Vyšetrenie spermiogramu by sa malo absolvovať po 3-5 dňovej sexuálnej abstinencii, aby výsledky neboli skreslené. Platí, že spermie sa obnovujú zhruba každé 3 mesiace, to je doba, počas ktorej má význam skúsiť užívanie podporných preparátov ako je i vami uvedený prípravok. Partner môže taktiež skúsiť užívať i koenzým Q10, zinok, vitamín C.

U niektorých mužov to zmysel má a u iných nevidno zlepšenie. Dôležitá je i správna životospráva (vyhýbať sa cigaretám a alkoholu, minimalizovať stres a pod.). Určite by som vo vašom prípade skúsila spermiogram v určitom časovom odstupe zopakovať.

Ak by bol výsledok opakovane zlý (oligo/asthenozoospermia), teda nízky počet a nižšia pohyblivosť, odporúčam podstúpiť IVF cyklus.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková