Môže byť vaginálna mykóza príčina neplodnosti?

Zodpovedané
6. apr 2020

Dobrý večer,

mám problém s vaginálnou mykózou a so štitnou žlazou.

Môže to byť príčina neplodnosťi?

S manželom sa snažíme pol roka o bábätko a nedarí sa.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

vaginálne mykózy sú u žien i opakovane relatívne časté. Sú skôr nepríjemné a spôsobujú diskomfort, no nebezpečné z hľadiska snahy o bábätko nie sú.

Na druhej strane akékoľvek poruchy štítnej žľazy sa významne spájajú s poruchami plodnosti. Nepíšete, aký máte presne problém, no určite je dobré nastavenie liečby tak, aby funkcia štítnej žľazy bola optimálna. Je dôležité, aby váš endokrinológ vedel, že sa neúspešne snažíte otehotnieť.

Podľa nedávnych štúdií sa na správnej činnosti štítnej žľazy podieľa i myo-inozitol a selén, preto je dobré doplniť i tieto látky.

Držím vám palce.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková