Môžem po vysadení Duphastonu špiniť tmavohnedou krvou?

Zodpovedané
9. jan 2020

Dobrý deň,

kvôli predmenštruačnému špineniu (pravdepodobný dôvod endometrióza) mi bol predpísaný Duphaston, ktorý beriem od 16. dňa cyklu 10 dní. Zaujímalo by ma, ako to funguje v prípade, ak by sa oplodnené vajíčko uhniezdilo a na 25. deň cyklu vysadím Duphaston, t.j. či sa tým neohrozuje prípadné tehotenstvo.

Otehotnieť sa snažíme neúspešne rok. Mám 34 rokov a iný problém okrem endometriózy (perit.) mi nebol zistený. Duphaston beriem už štyri cykly, ale špinenie nezmizlo. Teraz sa mi ale stalo, že počas cca 21.- 25. dňa cyklu (7. - 11. deň po ovulácii) ma silno pichalo v oblasti pravého vaječníka a vôbec som nešpinila.

26. deň cyklu som už podľa pokynov Duphaston nebrala a v ten deň som k večeru začala silnejšie špiniť. Menštruácia mi mešká zatiaľ len deň. Vždy, keď doberiem Duphaston, špinenie zosilnie a za niekoľko dní dostanem menštruáciu.

Je to normálne?

Ak by som bola tehotná, mohla by som po vysadení Duphastonu špiniť tmavohnedou krvou?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

špinenie pred menštruáciou sa môže objaviť najčastejšie v prípade nedostatočnosti tzv. corpus luteum (luteálna insuficiencia), teda žltého telieska, ktoré vzniká po ovulácii z ovulujúceho folikulu.

Príčinou je jeho nedostatočná tvorbu hormónu progesterónu, ktorého úlohou je akási prestavba sliznice vybudovanej v prvej polovici cyklu. Táto sekrečná prestavba slúži na lepšie uhniezdenie oplodneného vajíčka v prípade gravidity, resp. ak ku tehotenstvu nedošlo, teliesko zhruba o 9 dní po svojom vzniku zanikne.

V prípade luteálnej insuficiencie sa pri vylúčení iných príčin zvykne nasadiť na podporu žltého telieska gestagén od 2. polovice cyklu. Po jeho vysadení dochádza k normálnej menštruácii, ktorá sa môže začať i niekoľkodňovým špinením, ako vo vašom prípade.

Ak by ste boli tehotná, menštruácia po vysadení mešká. S pozitívnym tehotenským testom je možné opätovné nasadenie gestagénu (najčastejšie vo forme vaginálnej aplikácie), ktoré podporuje udržanie tehotenstva, pokiaľ nie je vytvorená placenta, ktorá funkciu v tomto prípade už tehotenského telieska preberá.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková