Prečo mám hraničné hodnoty hCG?

Zodpovedané
24. nov 2019

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom môjho problému.

10/2016 som porodila zdravého chlapčeka 5200 g a 56 cm. V 6/2018 som mala zamlčaný potrat v 8. týždni. Následne mi zistili leidenskú mutáciu.

V 5/2019 som mala spontánny potrat v 8. týždni i napriek liečbe heparínom. Teraz v 25. deň cyklu 5.11. som bola na odber hCG. Výsledok bol pozitívny, ale hodnoty hraničné.

7.11.2019 som mala opäť kontrolný odber a hodnoty hraničné. Lekárka mi povedala, že na 27. deň cyklu mám hodnoty akoby som bola tehotná len 2 dni. Posledné snaženie bolo 26.10. Posledná menštruácia mi začala 10.10.2019.

Čo si o tom myslíte?

Máme šancu?

Prečo sú hodnoty také nízke?

Ďakujem

Dobrý deň,

hraničné hodnoty tehotenského hormónu beta-HCG by som vo vašom prípade pripisovala príliš včasnému odberu krvi.

Nepíšte, aký dlhý je váš menštruačný cyklus, ale pokiaľ ste nemali žiadne ťažkosti, nevidím zmysel odoberať b-HCG skôr ako vám začne meškať menzes.

Optimálne je, keď si až v prípade meškajúcej menštruácie spravíte tehotenský test doma z moču a v prípade pozitivity absolvujete 1. ultrazvukové vyšetrenie približne o 2 týždne tak, aby gynekológ v prípade gravidity videl prítomnosť tehotenskej dutinky v maternici.

Samozrejme, v prípade ťažkostí, ako je špinenie či bolesti v podbrušku treba realizovať sonografické vyšetrenie skôr.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková