Sú hodnoty mojej bazálnej teploty v poriadku?

Zodpovedané
28. dec 2019

Dobrý deň,

po dobratí HAK v júni 2018 som mala v januári problémy s veľmi nízkym estrogénom. Doktor mi poradil bylinnú liečbu a tá zabrala. V máji som dostala menzes. Od októbra beriem Inofolic.

V júni som zázrakom otehotnela a v 5. týždni potratila. Ďalší menzes som mala 16. - 20. septembra a 22. - 25. októbra. Tento októbrový cyklus som si začala merať bazálnu teplotu, ale nie od začiatku. Začala som od 5.11.2019. To bol 15. deň cyklu.

Sú tieto hodnoty v norme?

15. DC 36,48
16. DC 36,38
17. DC 36,53
18. DC 36,42
19. DC 36,22
20. DC 36,35
21. DC 36,30
22. DC 36,12
23. DC 36,22
24 .DC 36,22

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

meranie bazálnej teploty ako ukazovateľ prebehnutej ovulácie nie je spoľahlivé. Slúži skôr iba ako určitá pomocná metóda na stanovenie tzv. plodných dní. Meranie bazálnej teploty má svoje pravidlá.

Medzi základné patrí meranie vždy ráno, ideálne v rovnakú hodinu, krátko po prebudení, najlepšie ihneď a to klasickým teplomerom v ústach, pošve či konečníku po dobu približne 5 minút. S výhodou sa dá použiť digitálny teplomer, ktorý zaznamenáva telesnú teplotu s presnosťou na dve desatinné miesta. K dispozícii v dnešnej dobe máme i špeciálne bazálne teplomery.

Dôležité je už nestriedať používané teplomery či miesta merania teploty, pretože odchýlky v meraní môžu byť značné. Princíp merania spočíva v tom, že počas ovulácie a v období po nej bazálna teplota mierne stúpne, pričom nie je dôležitá celková hodnota, ale vždy zaznamenaný rozdiel, ktorý by mal byť o približne o 0,3-0,5 °C vyšší. Takto zvýšená teplota by sa mala udržať až do menštruácie, kedy opätovne klesá, no i to je veľmi individuálne. Posledný deň nízkych teplôt je väčšinou dňom ovulácie.

Určitou nevýhodou merania je jemné oneskorenie zvýšenia teploty 1 deň po ovulácii, pričom najvyššia šanca na oplodnenie je deň pred ovuláciou, resp. v samotný deň ovulácie (spermie prežívajú približne 72 hod. a vajíčko je schopné oplodnenia 24 hodín). Za zvýšením teploty stojí hormón progesterón, ktorý sa po dosiahnutej ovulácii tvorí v žltom teliesku, ktoré pokiaľ nedôjde k oplodneniu v danom cykle zaniká.

V prípade tehotenstva bazálna teplota zostáva mierne zvýšená približne do konca I. trimestra, Pokiaľ chcete byť dôsledná, je dôležité opakovať toto meranie každý deň počas viacerých po sebe nasledujúcich cykloch, ideálne aspoň 3 mesiace a zaznamenávať si namerané hodnoty do grafu bazálnej teploty (ako je znázornené na obrázku).

Vo vašom prípade teplota počas predpokladanej ovulácie a v postovulačnom období v jednotlivé dni kolíše, neudržuje sa teda vyššia. Je však veľmi pravdepodobné, že meranie nebolo presné, nakoľko je potrebné dodržiavať množstvo pravidiel (vyššie spomínam iba pár základných). Pokiaľ si nie ste istá svojou ovuláciou, poproste vášho gynekológa o folikulometriu (sonografické sledovanie rastu ovulačného folikulu).

Na syndróm polycystických vaječníkov, ktorý je najčastejšou príčinou anovulačných cyklov môže poukázať nielen sonografický nález, ale i výsledky hormonálneho profilu stanoveného z krvi odobratej 2. alebo 3. deň cyklu.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková