Aká má byť hodnota TSH pri mimotelovom oplodnení?

Zodpovedané
17. nov 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať ohľadom hodnoty TSH (tyreotropin) pri vklade embrya v procese IVF.

Má byť hodnota pred vkladom pod 2,5?

Ja mám výsledok 3,97 a podľa endokrinológa je to v poriadku. Norma je do 5,10.

Viaceré ženy na fóre IVF písali, že im pred vkladom endokrinológ znižoval liekmi túto hodnotu, aby bol vklad úspešný.

Mam za sebou neúspešne 3 vklady, nechcem niečo zanedbať pred prípravou na ďalší vklad.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ideálna hodnota TSH (tyreotrópneho hormónu) pokiaľ sa žena snaží otehotnieť by mala byť 2,5, ale mnohí endokrinológovia to nerešpektujú, resp. majú iný názor.

Hypotyreóza, čiže znížená funkcia štítnej žľazy môže byť príčinou rôznych porúch menštruačného cyklu a taktiež viesť k problémom s otehotnením.

Nedostatočná funkcia bola zistená až u 25 % neplodných žien a u 15 % žien s poruchami menštruačného cyklu. V prípade opakovaného neúspechu IVF liečby by bolo vhodné ešte raz prekonzultovať váš stav s endokrinológom. A to najmä ak vložené embryá boli kvalitné a výška a štruktúra sliznice pred vkladom bola taktiež v norme.

Liečbu tyreopatie (poruchy funkcie štítnej žľazy) má riadiť endokrinológ a gynekológ by mal jeho odporúčania rešpektovať. Mnohí endokrinológovia sa však viac venujú pacientkam, ktoré majú problém s otehotnením, možno by bolo riešením vypočuť si názor aj iného odborníka.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková