Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako otehotnieť v 39. rokoch po dvoch konizáciach krčka maternice?

Zodpovedané
Centrum asistovanej reprodukcieIVF softKonizácia krčka materniceNeplodnosť
20. jan 2020

Dobrý deň,

v marci budem mať 39 rokov a takto neskôr som stretla môjho životného partnera. Teraz sa snažíme otehotnieť.

Som po dvoch konizáciach krčka maternice (marec, júl) a od septembra skúšame. A stále nič. Partner a ani ja nebývame chorí, celkom aj športujeme.

Čo by sme ešte viac mohli urobiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

samotná konizácia nemusí byť priamo príčinou neúspešnej snahy o tehotenstvo. Opakovaná konizácia môže byť však príčinou častejších zápalov urogenitálneho traktu, čo je dané uľahčeným prienikom baktérii z pošvy a niektoré z nich ( ako napríklad pohlavne prenosné chlamýdie) môžu bez adekvátnej liečby viesť k znepriechodneniu vajíčkovodov.

V tehotenstve môže byť problematické donosenie plodu vo vyšších štádiách taktiež pre skrátený krčok (anatomicky aj zvýšené riziko spomínanej infekcie).

Samozrejme, v spojitosti s konizáciou by príčinou mohla byť tzv. stenóza (zúženie) kanála krčka maternice, resp. oklúzia (uzavretie) bránky, ktorá tvorí akýsi vstup do krčku. V takom prípade by ste ale mali pravdepodobne dlhodobé problémy s menštruáciou, ako je slabé, resp. žiadne krvácanie spôsobené hromadením krvi v dutine maternice s následnými bolesťami podbruška aj mimo menzes.

Tak, ako by krv nemohla dobre odtekať z maternice, bol by zároveň znemožnený pohyb spermií dnu.

Ak však vylúčime túto možnosť ako príčinu neplodnosti, existuje viac pravdepodobnejších príčin, akými je vyčerpanie zásoby vajíčok z vaječníkov či zlý spermiogram partnera. V každom prípade pred otehotnením by ste mali mať posledné cytologické vyšetrenie z krčka maternice v poriadku v poslednom roku alebo pri umelom oplodnení posledných 6 mesiacov.

Odporúčam vám vzhľadom na váš vek navštíviť kliniku asistovanej reprodukcie, kde vám vieme realizovať komplexné vyšetrenia súvisiace s neplodnosťou.


Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková