Ako postupovať pri krvácaní v 3. týždni?

Zodpovedané
2. jan 2020

Dobrý deň,

som po IVF v treťom týždni tehotenstva a dnes som začala krvácať. Bola som na pohotovosti, kde mi dali na užívanie Dicynone každých 8 hodín. Pán doktor povedal, že vačok tam je, ale je ako keby prázdny. Vraj na tento týždeň to nie je neobvyklé, že nič nevidno.

Je to možné?

Dokedy mám brať lieky?

Po užití prvej tabletky prestalo krvácanie. Len pri močení ešte je. Doteraz som nemala bolesti v podbrušku, ale odkedy sme prišli z nemocnice ma pobolieva sem tam, ako keby pichavá bolesť.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

lieky na zastavenie krvácania, ktoré užívate sa spravidla ponechávajú 7 dní, no pri pretrvávaní krvácania je možné predĺžiť liečbu aj na 14 dní.

Predpokladám, že zatiaľ ste mali pozitívnu hodnotu beta-HCG z krvi po vklade embrya, ale prvé ultrazvukové vyšetrenie bolo naplánované až približne 2 týždne od odberu krvi, no vy ste začali krvácať ... Takto krátko po embryotransfere naozaj ešte nemusí byť tehotenstvo vidieť. Približne v 5. týždni možno zobraziť tehotenskú dutinku, koncom 6. týždňa možno pozorovať prvé známky vitality embrya - "akciu srdiečka".

Táto by mala byť zreteľná v 7. týždni tehotenstva. Preto naďalej užívajte lieky podľa protokolu z centra asistovanej reprodukcie, vyvarujte sa veľkej fyzickej aktivite, pohlavnému styku či kúpaniu sa v príliš horúcej vode. Všetky tieto faktory by mohli podporiť krvácanie. Aktívne krvácanie sa prejavuje krvácaním jasnou krvou, resp. v zrazeninách, prognosticky lepším znakom je iba samotné špinenie či krvácanie tmavšou krvou, resp. iba hnedastý výtok z rodidiel.
Ráno po postavení sa z postele či pri zatlačení na toalete sa môže objaviť špinenie, pokiaľ je krv ešte natečená v pošve. Slabé neurčité pobolievanie v podbrušku ako pri menštruácii taktiež nie je nič neobvyklé.

Držím palce aby všetko dobre dopadlo.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková