Ako zmiernim bolesti po menštruácii a čo mi pomôže k otehotneniu?

Zodpovedané
12. jan 2020

Dobrý deň,

mám 38 rokov a dve deti. S manželom by sme chceli tretie, ale už viac ako 9 mesiacov sa nám nedarí. Mávam krátky cyklus, cca 22 dní. Po skončení menštruácie sa mi po par dňoch objavuje pomerne silná bolesť prsníkov, a to hlavne bradaviek. Objavuje sa mi bolesť ako pred menštruáciou a trvá to až do menštruácie.

Čo mi môže pomôcť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

bolesť prsníkov v období okolo menštruácie sa môže objaviť pod vplyvom fyziologickej zmeny hladiny hormónov, najmä, pokiaľ sa jedná o súmernú citlivosť oboch prsníkov.

Dôležité je samovyšetrovanie prsníkov v období tesne po skončení menštruácie. Ak však bolesť pretrváva, je dobré absolvovať vyšetrenie u vášho gynekológa a prípadne realizovať ultrazvukové vyšetrenie prsníkov.

Ak sa vám po dosiahnutom 35. roku života nedarí znovu otehotnieť viac ako pol roka, je vhodné absolvovať konzultáciu v centre asistovanej reprodukcie.

Pribúdajúcim vekom sa totiž znižuje zásoba vajíčok vo vaječníkoch, preto by bolo dobré vyšetriť aktuálnu hodnotu hormónu AMH (ukazovateľ ovariálnej rezervy) a ultrazvukovým vyšetrením posúdiť stav maternice i vaječníkov.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková