Aký je spermiogram môjho manžela?

Zodpovedané
6. júl 2020

Dobrý deň,

o bábätko sa snažíme 1,5 roka a raz som otehotnela. Žiaľ, potratila som. Môj manžel bol na spermiograme a toto sú jeho výsledky.

Objem: 2 ml
Celkový počet spermií 72 x 10 na 6
Koncentrácia spermií 36 x 10 na 6 ml
Koncentrácia motilných sp 24,48 x 10 na 6
Podiel motilých sp 68%
Motilita 58%
Spermie s normálnou morfológiou 3%
Patologisb 97% hlavičiek 94% str. časti 33% bičíkov10% TZI 1,4
Liqiufikacia 1
Čistota ejakulátu 0
KPS x10 na 6 ml
Nález teratozoospermia

Vysvetlíte mi prosím, že čo tieto výsledky znamenajú?

Čo nám odporúčate?

Manžel užíva 3 mesiace Folandrol. Teraz som mu nasadila vitamín E 400 a tinktúru kotvičník. Ja užívam kotvičník, Inofolic a Femibion1.

Je to dobrá kombinácia?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

nález teratozoospermia znamená štrukturálnu odchýlku spermií. Spermie majú daný svoj ideálny tvar, pokiaľ ho nespĺňajú (hlavička má iný tvar, bičík môže byť zlomený) hovoríme o teratozoospermii.

Za normálnych okolností postačuje z celkového počtu spermií mať 4% spermií s ideálnym tvarom. Vo Vašom prípade je tento podiel znížený na 3%. Vitamínová substitúcia je tu viac ako dostatočná.

Po 3 mesiacoch odporúčame spermiogram opakovať aby sme videli, či je daný problém vitamínmi ovplyvniteľný alebo zohrávajú úlohu aj iné menovatele (napr. genetika, stres, životný štýl).

S pozdravom